Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Dantų implantai – kas nutylima reklaminiuose straipsniuose?

Pastaruoju metu žiniasklaidoje ganėtinai dažnai pasirodo
Nuotraukos

Pastaruoju metu žiniasklaidoje ganėtinai dažnai pasirodo straipsnių apie dantų implantus ir esą naujus implantavimo būdus. Gerai, kad žmonėms suteikiama informacija apie tokią svarbią kiekvienam sritį kaip burnos ertmės sveikata, tačiau neramina, kad reklaminiuose, užsakomuose straipsniuose pateikiama ne visa informacija.

„Taip žmonėms formuojama klaidinga nuomonė tiek apie pačius implantus, tiek apie implantavimo procedūrą.“ – pastebi veido ir žandikaulių chirurgas Gediminas Kapušinskas. – „Sudaromas įspūdis, kad su pūliuojančiomis šaknimis atėjęs žmogus po poros valandų išeina su Džulijos Roberts šypsena, tačiau patyrę veido ir žandikaulių srities chirurgai juokauja, kad „dantys per valandą – dantys valandai.“

„Implantavimo metodikų yra daug ir įvairių, tik reikia skirti kokiam pacientui galima naudoti vieną ar kitą metodiką. Kiekviena metodika turi savo privalumus ir trūkumus, indikacijas ir kontraindikacijas. Deja, perskaičius straipsnius apie „stebuklingą, naujovišką gydymo būdą bei stebuklingą implantą „pamirštama“ pasakyti, kad ši panacėja kaip ir visos iki šiol buvę panacėjos tėra, švelniai išsireiškus, tik nepilnos tiesos sakymas, nes vienmomentinė implantacija nėra karšta naujovė. Ji Lietuvoje taikoma jau senai. Implantų sistema nėra išskirtinė ir tuo požiūriu, kad tik su šia sistema galima atlikti tokias procedūras. Tokio tipo procedūras galima atlikti beveik su visomis implantų sistemomis. Svarbiausia, kad nepilnos tiesos sakyme pasigendama informacijos apie tai, kokiose situacijose negalima tokios metodikos taikyti, nes tam ir egzistuoja kelios metodikos su aiškiomis indikacijomis ir kontraindikacijomis.

Tokioje situacijoje pacientui susigaudyti padėtų tas pats galingas internetas su google paieška. Nereikia būti specialistais, kad suprastume kas internete rašoma apie galimas rizikas (estetines ir funkcines) ir kokie sėkmės ir nesėkmes procentai pateikiami mokslinėje literatūroje. Belieka informaciją palyginti su reklaminiu straipsniu ir paaiškėja tikroji tiesa. Galu gale paklauskit savęs – ar pagal vieną modelį pasiūtas paltas vienodai gražiai atrodys ir bus patogus dėvėti skirtingo sudėjimo žmonėms.

Natūralu, kad po tokių paieškų gali iškilti klausimų. Tarkim, kodėl tik viena metodika pateikiama kaip galima ir teisinga? Ar gydytojas yra įvaldęs tik šią metodiką ir todėl ją siūlo? Gal gydytojas žino visus dantų šaknų kanalų gydymo būdus, bet ar įvaldęs visą galimą burnos chirurgijos procedūrų spektrą, reikalingą atlikti dantų implantacijai?

Prieš imantis darbų reikia gerai ištirti „darbų aikštelę“ – pacientą. Išsiaiškinti, kokiomis ligomis jis serga, kokius vaistus vartoja, ar turi žalingų įpročių, ar yra alergiškas vaistams, kokie yra paciento norai, lūkesčiai ir visus kitus veiksnius.

Kita nepilnai pasakoma tiesa yra ta, kad kaulo priauginimo procedūros yra nereikalingos. Implanto tarnavimo principas pagrįstas tuo, kad implantas turi „stovėti“ kaule. Tik taip jis atlaikys kramtymo metu gaunamą krūvį. Implantas negali „kabėti ore“ ar laikytis dantenose. Implantą iš visų pusių turi supti kaulinis audinys. Tai yra konstanta ir šito neįmanoma pasiekti be kaulo priauginimo procedūrų.

Nepilnos tiesos sakymas turi dar vieną pilką zoną kai sudaromas įspūdis, kad per vieną procedūrą galima implantuoti ir tada, kai pašalintos dantų šaknys ar vyksta akivaizdūs uždegiminiai procesai. Kam tada prieš implantaciją vyksta ligonio sterilus paruošimas naudojant specialias priemones, uždangalus ir t.t., jei pats implantas įsriegiamas į infekuotą vietą? Paėmus bakteriologinį pasėlį daugelis nustebtų pamatę kokie mikroorganizmai ten auga. Duomenys pralenktų netgi pasėlį, paimtą „iš kito galo“.

„Pastebėjau, kad nutylima ir tai, jog implantai nėra panacėja.“ – tęsia pokalbį G. Kapušinskas – „Yra situacijų, kai implantacijos išviso nerekomenduojame, nes žmonės serga tam tikromis ligomis, vartoja vaistus ir šita visuma turi didelę įtaką organizmui. Žandikauliai taip pat yra dalis organizmo, tad jų būklei įtakos turi ir ligos, ir vaistai“.

„Nenoriu smerkti kolegų ar kažkam priekaištauti“ – baigia pokalbį Gediminas Kapušinskas –, „Tiesiog noriu atkreipti esamų ir būsimų pacientų dėmesį į tai, kad „greitai ir gerai“ būna labai retais, išimtinais atvejais. Gerokai dažniau implantavimas yra unikalus, ilgas ir sudėtingas procesas. Negalima visų „mauti ant vieno kurpaliaus“. Kiekvienas žmogus yra unikalus su skirtingais norais, poreikiais, lūkesčiais, todėl taikyti visiems tą pačią metodiką, manau, nėra nei protinga, nei teisinga, nei galima. Biologijos ir fizikos dėsnių nepavyks paneigti ar apgauti, o bandant tai padaryti pasekmės gali būti liūdnos. Tikrai smagu, kad apie implantavimą rašoma žiniasklaidoje, tačiau norėtųsi, kad tokiuose straipsniuose būtų pateikiama visa, o ne tik tam tikrai žmonių grupei naudinga, informacija.“

Dėkojame už pokalbį Gediminui Kapušinskui
UAB Ad perfectum

Prim.lt

 

Straipsnio kategorijos