Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Ar lankstus darbo grafikas tikrai egzistuoja?

Internetas, kompiuteriai, išmanieji telefonai - atrodo, šiuolaikinės technologijos turėtų palengvinti darbo naštą ir leisti mums dirbti bet kada ir iš bet kur
Nuotraukos

Internetas, kompiuteriai, išmanieji telefonai - atrodo, šiuolaikinės technologijos turėtų palengvinti darbo naštą ir leisti mums dirbti bet kada ir iš bet kur. Deja, iki to dar toli.

Nors skaitmeninės technologijos suteikia šiek tiek lankstumo mūsų darbo dienai, bet darbo grafiko pagrindas išlieka įprastosios 9–17 val. darbo valandos. Ekspertai teigia, kad kartu su nesuskaičiuojamais patogumais, skaitmeninės technologijos sukėlė ir daug nenumatytų problemų.

Pavyzdžiui, bendravimas vien elektroniniu paštu su savo kolegomis ar darbuotojais gali sukurti įtampą darbovietėje ir turėti įtakos svyruojančiam pasitikėjimui tarp darbdavio ir darbuotojo.

Pasitikėjimas vieni kitais neišsivystė taip sparčiai, kaip mūsų sukurtas skaitmeninės technologijos. Ir tai yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl lanksčios darbo valandos yra paprasčiausias bandymas prisivilioti darbuotojus. Nesvarbu, kaip sunkiai jūs dirbate, faktas tas, kad jūsų viršininkas jumis, ko gero, nepasitiki. Jūsų kolegos nepasitiki jūsų viršininku, o ir jūs turbūt nepasitikite dauguma savo kolegų arba savo viršininku.

Ekonomikos profesorė teigė, kad pasitikėjimas darbo aplinkoje visiškai nedera su mūsų sukurtu skaitmeniniu pasauliu.

Negana to, ekspertai mano, jog darosi vis sunkiau ir sunkiau suprasti ir užjausti bendradarbius, jausti vieningumą su kolegomis bei suprasti, kad mes visi esame paprasčiausiai žmonės.

„Skaitmeninis amžius panaikino žmogiškąją empatiją, todėl mes mažiau įsijaučiame ir užjaučiame kitą, šalia dirbantį žmogų“, - tikina Masačiusetso technologijų instituto atstovė Sherry Turkle.

Kitaip tariant, elektroninis paštas, trumposios žinutės, mobiliosios programėlės privertė mums pamiršti ką reiškia bendrauti su žmonėmis, pamiršome įvertinti kalbą ir jausmus, nebežinome ką reiškia padėti kolegoms.

Pasitikėjimo trūkumas darbovietėje  priverčia mus jaustis nepatikimai, o tai ir yra viena priežasčių, kodėl mes kiekvieną ankstyvą rytą verčiamės iš lovos ir važiuojame į biurą, nors darbas gali būti lygiai taip pat gerai atliktas iš namų.

Sociologijos profesorius Phyllis Moen tai vadina „Mama, ar galiu?“ problema. Tai situacija, kai darbuotojai jaučia baimę klausdami darbdavio, ar jie galėtų dirbti iš namų, arba prašydami šiek tiek laisvesnių darbo valandų norėdami, pavyzdžiui, aplankyti sergantį giminaitį ar nueiti į polikliniką.

Kai kurie psichologai tvirtina, kad situacija dar blogesnė ir viršininkai privalo nuolatos stebėti ir sekti darbuotojų naudingumą. Tai reiškia, kad darbuotojai dažnai patiria padidėjusius streso lygius, net jeigu jie dirba iš namų.

O tai tik priveda prie dar išradingesnių priežasčių, kodėl darbuotojai gali norėti dirbti iš namų.

Negana to, kad darbdaviai stebi savo darbuotojus, o žmonės dirba nuolat galvodami, jog jų biure praleista diena yra beprasmiška, dabar kyla vis didesnė baimė, jog darbuotojai tuoj bus pakeičiami automatizuotomis mašinomis.

Bijodami prarasti darbą, net gavus lanksčių valandų pasiūlymą, dauguma darbuotojų jo atsisakys, nes vyrauja įsitikinimas, kad buvimas darbo vietoje yra saugesnis pasirinkimas.

Tokia darbuotojų jaučiama baimė gali neigiamai paveikti jų darbą ir netgi duoti priešingų efektų jų naudingumui, mat kuo daugiau darbo valandų ir vietos kontrolės darbuotojas turi, tuo aukštesni jo pasitenkinimo lygiai ir tuo efektyvesnis jo darbas.

Warwick universiteto Anglijoje atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad laimingi darbuotojai yra vidutiniškai 12 % darbingesni, nes jie naudingiau išnaudoja savo laiką, dirba greičiau ir efektyviau, nepakenkdami darbo kokybei.

Tiesa, daugumai mūsų minimalaus darbo valandų lankstumo užtenka, kad taptumėm žymiai laimingesni.

„Sakoma, kad norėdamas kažką suprasti, turėtum pabandyti tai pakeisti. Mes tą dabar ir darome – bandome pakeisti darbo sąlygas kartais leisdami darbuotojams patiems reguliuotis darbo valandas“, - tikina P. Moen.

Kad ir kaip džiaugtumėmės skaitmeninių technologijų teikiamais privalumais, galbūt visiškai lanksčioms darbo valandoms laikas dar neatėjo?

 

 

INFO