Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

EBVPD – viešųjų pirkimų supaprastinimui

Viešųjų pirkimų galimybės yra atviros ne tik juridiniams asmenims, tačiau taip pat ir fiziniams, kurie vykdo kokią nors veiklą.
Nuotraukos

2020.07.03.

Viešųjų pirkimų galimybės yra atviros ne tik juridiniams asmenims, tačiau taip pat ir fiziniams, kurie vykdo kokią nors veiklą. Sąlygos vis labiau lengvinamos, plečiamos, kad dalyvautų kuo daugiau verslų, o tai didintų konkurenciją bei leistų vykdytojams džiaugtis pačiu geriausiu pasiūlymu.

EBVPD – taupo tiekėjų laiką

Taip pat ne tik kuriami laisvesni įstatymai, reglamentas, tačiau ir sistemos, kurios leidžia paprasčiau teikti savo kandidatūrą konkursuose. Vienas didžiausių pagalbininkų, kuris kardinaliai pakeitė dalyvavimo tokiuose konkursuose sudėtingumą, yra EBVPD sistema, kuri skirta savideklaracijos pateikimui. Ką tai reiškia? Kad tiekėjas patvirtina, jog jis atitinka visus keliamus reikalavimus ir kad laimėjimo atveju – jis galės pateikti visus reikalingus dokumentus.

Daugelis tiekėjų domisi dėl formos pateikimo būtinumo. Taigi, nuo šios formos atsiradimo datos (tai yra 2019-ųjų metų balandžio 18-os dienos) – jos pateikimas yra būtinas, kadangi tik taip tiekėjas įrodo, patvirtina, kad jis atitinka keliamus reikalavimus. Tuomet organizacija, vykdytojas – kur kas labiau pasitiki tiekėju, gali atsakingai vertinti jo kandidatūrą. Taigi, sistema padeda sutaupyti daug laiko ne tik tiekėjams, tačiau ir vykdytojams, kurie peržiūri tik atsakingai savo kandidatūrą keliančius verslus.

EBVPD suformavimas tiekėjams – ypač paprastas

EBVPD formos užpildymas bei pateikimas yra labai paprastas. Sistema juk ir buvo sukurta tam, kad taupytų laiką, tad sistemingai laikantis instrukcijų – pildymas neužima daug laiko, o galiausiai sukūrus ruošinį – vėliau vėl juo galėsite naudotis kito konkurso deklaracijos pateikimui.

Žinoma, tais atvejais, kai deklaracijos pateikimas elektroniniu būdu netenkina – tiekėjas visada turi galimybę ją atsisiųsti, atsispausdinti ir pasirašyti ranka. Tačiau ši praktika – vis retesnė, tad dažniausiai ir vykdytojų ne taip palankiai vertinama.

Nusprendus pildyti elektroniniu būdu - svarbiausia laikytis sistemingumo, kadangi kiekvieno etapo metu prašoma tam tikros informacijos, kuri ir turi būti pateikiama. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad nereikalingas priedų prisegimas, kurie įrodo, kad tikrai turite tuos pajėgumus, kurie reikalingi dalyvavimui konkurse. Reikalingi dokumentai turi būti pateikiami tik laimėtojo. Išimtinais atvejais vykdytojas gali prašyti jų ir kitų tiekėjų, tačiau tokie atvejai yra reti ir dažniausiai netenka jais rūpintis iki tol, kol nesužinote, kad laimėjote konkurse.

Užpildžius visus dokumentus ir nurodžius tą informaciją, kurios buvo prašoma – svarbiausia kelis kartus patikrinti, ar viskas užpildyta tvarkingai. Tuomet turėsite šabloną, kuriuo galėsite naudotis tol, kol tam tikra informacija dokumentuose pasikeis. Tai, vėlgi, taupo laiką.

Savideklaracijos vertinimo terminų – nėra

Viešuosiuose pirmuose labai svarbu, kad tiekėjai laikytųsi terminų, kurie yra nustatyti. Tai didina tikimybę, kad dalyvavimas konkurse bus sėkmingas. Tiesa, vykdytojams bent jau vertinant šias formas – neteikiami tokie griežti terminai. Kadangi pačių savideklaracijų skaičius gali būti labai didelis – reikia laiko, kol jos bus peržvelgtos. Galiausiai, juk turi būti vertinamas kiekvienas akcentas. Pagal deklaracijas vykdytojas vertina tiekėjo kandidatūrą.

Kuomet pirkimo vykdytojas įvertina pateiktą formą – jis įsipareigoja per 3 darbo dienas pateikti atsakymą tiekėjui. Tuomet kiekviena paraiška gauna atsakymą dėl tinkamumo arba atmetimo. Pateikiamas yra vykdomas raštu.

Šio etapo metu tiekėjai turi apsišarvuoti kantrybe, kadangi jiems nelieka nieko kito, kaip tik laukti. Ne veltui daugelis vienu metu teikia deklaracijas ne viename konkurse, taip tikėdamiesi, kad kuris nors bus sėkmingas. Tai rodo, reikalingas atsakingas savo galimybių įvertinimas, kadangi galima laimėti ne viename konkurse, o atsisakius teikti paslaugas – laukia ir atsakomybė.

Mažesnės vertės pirkimai ir subrangovai

Iki šiol gana dažnai diskutuojama apie pirkimus, kurių vertė yra mažesnė. Kadangi daugelis tokių konkursų yra ne vieši, tačiau pateikiami pasiūlymai tam tikroms įmonėms, kyla klausimas, ar jie taip pat gali būti teikiami per e. EBVPD. Tikrai taip. Ši sistema yra sukurta taip, kad pasitarnautų ir tokiu atveju, kai konkurso vertė yra mažesnė nei nustatyta riba, ir tokiu atveju, kad tiktų koncesijoms. Tai padeda kur kas supaprastinti ir sukonkretinti pirkimą, taupo ne tik tiekėjų, tačiau taip pat ir vykdytojų laiką.

Lygiai taip pat EBVPD sistema pasitarnauja tuomet, kai teikiamos paraiškos kartu su subrangovais. Jeigu vienas tiekėjas nėra pajėgus atitikti keliamų reikalavimų – geriausias pasirinkimas yra dalyvauti kartu su subrangovais, kurie „padengia“ tuos pajėgumus, kurių tiekėjas nėra pajėgus atitikti vienas. Šiuo atveju, kai subrangovai reikalingi pajėgumams paremti – jie taip pat turi teikti paraišką per EBVPD sistemą. Kitais atvejais pildymas nėra privalomas, tačiau pageidautinas, kadangi vykdytojai dažnai linkę tikrinti duomenis, o tai padeda jiems labiau pasitikėti tiekėjais.

EBVPD tikslinimas ir pajėgumus įrodančių dokumentų pateikimas

EBVPD sistema yra paremta, tam tikra prasme, savanorystės pagrindu. Ką tai reiškia? Kad tiekėjas pats pateikia savo kandidatūrą ir tuo pačiu garantuoja, kad jis yra pajėgus suteikti paslaugas. Tai reiškia, kad prieduose nereikia prisegti dokumentų, kurie įrodo, kad savideklaracija tikrai yra legitimi.

Patvirtinimui reikalingų dokumentų prašoma tik laimėtojo dar tada, kol sutartis nėra pasirašyta. Būtent šiame etape iškilus nesklandumams ir negavus reikalingų dokumentų – tempiamas laikas ir dažnai konkursus tenka rengti iš naujo. Bandydami to išvengti kartais vykdytojai prašo pateikti pajėgumus įrodančius dokumentus visų arba dalies tiekėjų. Svarbiausia atsiminti, kad vykdytojas turi tokią teisę, o kadangi tiekėjo tikslas jam įtikti, natūralu, kad reikalingus dokumentus pateikti yra būtina.

Taip pat vykdytojas turi teisę domėtis, ar tam tikra tiekėjo pateikta informacija yra teisinga. Dažniausiai klausiama tuomet, kai kyla abejonės ir dėl tinkamo deklaracijos užpildymo. Nereikia išsigąsti, jeigu papildomai prašoma patikslinti tam tikrus duomenis. Dažniausiai juos patikslinus ir toliau sėkmingai dalyvaujama konkurse, yra tos pačios galimybės laimėti konkursą. Galima tik pasidžiaugti, kad vykdytojai pateikia tokias užklausas, o ne iškart atmeta kandidatą, kuris galbūt dėl patirties stokos – padaro kokias nors klaidas.

Kuo daugiau laiko paraiškos pateikimui – tuo geriau

Viešuosiuose pirkimuose nemažai dėmesio  yra ir turėtų būti skiriama terminams, kurie apibrėžia – kada turi būti pateikiama paraiška. Daugelis ekspertų tikina, kad su laiku ateina praktika, kuri padeda darbus atlikti greičiau, juolab, naudojama net ir ta pati EBVPD forma (jeigu tik joje pateikta informacija nepasikeitė).

Viskas prasideda nuo to, kad reikalingas kuo greitesnis sužinojimas apie skelbiamus konkursus. Tam puikiai pasitarnauja specialios platformos. Jose užsiregistravus gausite  informaciją apie skelbiamus viešuosius pirkimus, kurie atitinka būtent Jūsų verslo sritį. Taip liks daugiau laiko jiems pasiruošti, užpildyti dokumentus, galiausiai, bendrauti su vykdytoju, palaikyti santykius ir vėliau drąsiau dalyvauti konkurse, kadangi ramiau jausitės dėl savo kandidatūros.

Platesnė informacija:

https://ec.europa.eu/growth/single-market/public-procurement/digital/espd_en

https://pirkimai365.lt/blog/ebvpd