Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Indrė Kazėnaitė ir Toma Dvelytė: „Abi žinojom, jog dabar knyga keliaus per žmonių rankas ir dirbs darbą, dėl kurio buvo sukurta“

Šį kartą interneto knygynas www.knyguklubas.lt kviečia susipažinti su Indre Kazėnaite ir Toma Dvelyte, ir jų nuostabia knyga „Valgyti negalima susilaikyti“!
Nuotraukos

2019.10.28.

Šį kartą interneto knygynas www.knyguklubas.lt kviečia susipažinti su Indre Kazėnaite ir Toma Dvelyte, ir jų nuostabia knyga „Valgyti negalima susilaikyti“!

Indre ir Toma savo tinklaraštyje nomnom.lt pasakojate apie sveiką mitybą, dalinatės patarimais ir patirtimi. Kas paskatino plačiau domėtis sveika gyvensena?

INDRĖ: Visada buvau ragautoja, kuriai patikdavo ieškoti naujų skonių. Vieną dieną, sudarinėdama pirkinių sąrašą, nusprendžiau jame išdėlioti tik tai, ko iš tikrųjų norėčiau. Atmečiau visus iš įpročio pirktus produktus. Nustebau, nes sąrašas pasirodė neilgas ir labai konkretus - krepšelyje nugulė mėgstami vaisiai ir daržovės, riešutai. Kaip tik tuomet analizavau įvairius mokslinius šaltinius ieškodama informacijos, kaip galėčiau pagerinti sveikatos būklę, stiprinti imuninę sistemą. Atsisakiusi maisto, kurio nenoriu, pradėjau gilintis, ką galėčiau sukurti iš tų produktų, kurie man priimtini. Pažintis su Toma ir mūsų pokalbiai apie maisto įtaką žmogaus gyvenimui tik dar labiau sustiprino pasirinkimus.

TOMA: Teisinga gyvensena pradėjau domėtis studijuojant dietetiką. Vėliau, gimus vaikams, gimė ir siekis maitinti savo šeimą tikslingu maistu. Po išgyventos ligos, domėjausi įvairiomis mitybos ir gyvenimo būdo filosofijomis ir pasirinkau savąjį, kuris man tiko ir patiko labiausiai. Dar vėliau nusprendžiau tęsti mokslus ne mitybos, o sveikatos tyrimų srityje. Norėjau suprasti, pamatyti, pažinti platesnį sveikatos suvokimą. 

Kaip kilo mintis išleisti pirmąją knygą „Valgyti negalima susilaikyti“?

TOMA: Kuomet gavau pasiūlymą iš Alma Littera leidyklos, aš jau buvau priėmusi sprendimą padaryti pertrauką. Norėjau pailsėti ir vėl atrasti norą kurti ir tuo mėgautis. Baigiamasis mano magistrantūros darbas buvo įdomus, vertingas ir pamokantis, bet taip pat pareikalavo daug mano jėgų. Todėl idėja vėl įšokti į kitą projektą manęs nežavėjo. Su leidykla susitariau, kad per vasarą galėsiu pailsėti ir tada jau galėsime kurti knygos viziją. Negalėjau nuspėti, bet jutau, jog tik vasaros man nepakaks. Rudenį paprašiusi leidyklos nukelti mano projektą į pačią paskutinę vietą eilės gale ir gavusi naują galutinį terminą labai apsidžiaugiau. Taip turėjau laiko gerai apmąstyti kokia tai turėtų būti knyga ir ką noriu pasakyti žmonėms. Nenorėjau eilinės receptų knygos. Ji turėjo būti kitokia. Ji turėjo nešti pasakojimą. Todėl per visą tą laiką, kai vakarais vien kažką rašydavau arba tiesiog žiūrėdavau įbedusi akis į tuščią word‘o lapą, supratau, kad nenoriu šio pasakojimo pasakoti viena. Indrė yra talentas. Taip, kaip ji mato ją supančią aplinką ir sugeba tai perteikti, yra dovana. Štai taip mes tapome šio pasakojimo bendraautorės. 

INDRĖ: Aš be didelių ceremoniju tiesiog priėmiau Tomos pasiūlymą ir nėriau į kūrybą.

Ar tikite, kad knyga gali įkvėpti skaitytojus pakeisti savo mitybos įpročius?

INDRĖ: Labai tikiu. Nors pokyčiai neįvyksta per naktį. Mes kviečiame mažais žingsneliais drauge keliauti, ragauti ir atrasti savo mėgstamiausius patiekalų variantus. 

Netruks pastebėti, kaip vis dažniau maistą norėsis pakeisti kitokiu - gal lengvesniu, traškesniu, šviežesniu, mažiau apdorotu.

Esate intuityvaus valgymo šalininkės. Gal galite plačiau papasakoti, kas tai yra?

TOMA: Knygoje pasakoju apie emocinį persivalgymą, valgymą naktį, kreivingus ir intuityvų valgymą. Priešingai dietoms, kurios riboja suvartojamų kalorijų kiekį kaip ir pačio maisto pasirinkimą, intuityvus valgymas moko įgūdžių kaip susidraugauti su maistu bei atsiriboti nuo svorio mažinimo manijos. Intuityvus valgymas, tai valgymas reaguojant į fizinius alkio ir sotumo pojūčius, o ne emocinius, aplinkos ar socialinius. Pagrindiniai elementai – neriboti valgymo, valgyti atsižvelgiant į fiziologinius pojūčius, o ne emocinius, pasitikėti alkiu ir sotumu. Tačiau, tai nereiškia, kad valgysi viską, kas papuola. Intuityviam valgymui reikia žinių apie maistą, kuris tinka būtent tau. O valgyti galima viską nuo ko nėra blogai. Kiti komponentai iš kurių susideda intuityvus valgymas: vengti maisto vartojimo esant emociniams, socialiniams ar aplinkos stimuliatoriams, atsisakyti dietų laikymosi mentaliteto, užsiimti reguliariu ir mėgstamu fiziniu aktyvumu, būti sąmoningam identifikuojant sotumo jausmą, priimti savo kūno sandarą ir išvaizdą.

INDRĖ: Maitintis intuityviai man reiškia labiau klausyti organizmo. Tarp vakarinio ir rytinio valgymų darau pertraukas, leidžiu organizmui pailsėti ir pusryčiauju tik, kai esu išalkusi, o  dienos metu neužkandžiauju. Puikiai žinau, kada keliauju prie šaldytuvo iš alkio, o kada iš teigiamų emocijų trūkumo. Kartais sąmoningai priimu sprendimą valgyti, net jei žinau, jog nesu alkana. Už tai savęs neplaku, nes esu tikra, jog atvirumas su pačiu savimi šiame procese yra vienas svarbiausių komponentų.

Taip pat esu išsiugdžiusi įprotį stebėti, kokios spalvos maisto man norisi. Dažnu atveju, šis noras veda į tai, ko organizmui trūksta.

Jūsų knygoje pateikiami receptai remiasi augalinės mitybos principais. Ar ši knyga skirta

išskirtinai veganams? O gal knygoje kažką naudingo gali rasti ir valgantys mėsą bei vartojantys

pieno produktus?

INDRĖ: Mūsų tikslas priminti skaitytojui, kiek galimybių turi daržovės ir kiek skirtingų patiekalų galima paruošti naudojant tuos pačius ingredientus. Tad, jei kiekvienas žmogus į savo racioną bent kartą per dieną įtrauks mūsų valgius, būsime labai patenkintos. Knyga be abejonės yra skirta visiems žmonės, nepaisant to, ką jie deda į lėkštę pietums.

Knygoje pateiktuose receptuose suderinote nesuderinamą – saldumą su sūrumu, rūgštumą su

aštrumu. Iš kur semiatės įkvėpimo receptams?

INDRĖ: Geriausi patiekalai gimsta tada, kai reikia sunaudoti produktų likučius šaldytuve, prieš prasidedant naujai savaitei. Kūrybinio proceso metu mane labai stipriai veikia spalvos. Gamindama derinu spalvas.

Žinoma, seku ir kolegas visame pasaulyje. Kartais jų darbai inspiruoja visiškai naują patiekalą mano galvoje - užtenka pamatyti, o ranka jau ieškau pieštuko, norėdama užrašyti naujai užgimusią mintį. Kartais susapnuoju derinius. Visaip būna.

Knygoje aprašomi patiekalai taip pat labai imlūs improvizacijai. Netgi skatinu žmonės tą daryti. Pagrindinė idėja buvo pateikti skaitytojui rinkinį patiekalų, pagamintų naudojant labai ribotą produktų krepšelį. Patiekalai itin paprasti, tačiau derinami tarpusavyje gali įnešti daug spalvų ant stalo. Tiek tiesiogine, tiek ir perkeltine prasmėmis.

Kuris iš knygoje pateiktų receptų kiekvienai iš Jūsų Jums pats artimiausias, mėgstamiausias?

INDRĖ: Miso baklažanas. Manau su šiuo patiekalu reabilitavau baklažano reputaciją Vilniaus mieste, prieš keletą metų sukūrusi patiekalą vienam Vilniaus restoranų. Kalbos apie jį iki šiol tvyro ore. Manau anksčiau žmonės vengė baklažanų ir juos siejo su aliejuje permirkusiais pilkais neįdomiais „reikalais“. :)

TOMA: Vienareikšmiškai taip pat Miso baklažanas. Taip pat ir Bananų troškinys, kuris beje buvo pirmasis patiekalas, kurį pagaminau pagal Indrės receptą dar mūsų draugystės pradžioje J

Koks jausmas apėmė, kai pirmą kartą į rankas paėmėte dar spaustuvės dažais kvepiančią

debiutinę knygą?

INDRĖ: Labai jaudinausi. Toma gavo pirmąjį egzempliorių, įsidėjo į kuprinę ir net neatsivertusi atvyko pas mane. Apsikabinom, įkvėpėm ir kartu atsivertėm. Jausmas buvo puikus. Abi žinojom, jog dabar knyga keliaus per žmonių rankas ir dirbs darbą, dėl kurio buvo sukurta.

Kokiam žmogui skirta Jūsų knyga?

INDRĖ: Mūsų knyga skirta visiems - smalsiems, tingiems, intravertams ir ne, skeptikams, studentams, vadovams, visų lyčių ir įvairaus amžiaus žmonėms.

TOMA: Tikiu, kad knygos pačios keliauja pas žmones. Tikiu, kad ir ši knyga ateis į rankas tų, kuriems jos dabar labiausiai reikia. 

Ko palinkėtumėte skaitytojams?

INDRĖ: Skaitytojui norėčiau priminti, jog nėra vieno recepto visiems, nei dešimties būdų kaip tapti sveikesniu. Linkiu daugiau žaisti ir ieškoti ir visai nesvarbu kiek laiko truks jūsų kelionė tvarkant mitybos įpročius - net jei ir visą gyvenimą, svarbu, kad jaustumėtės saugus dėl savo pasirinkimų. Ir laimingas, įkvėptas.

TOMA: Pritariu Indrei. Ieškokite, bandykite, mokykitės, supraskite, atraskite. Gyvenkite. 

Ir pabaigai... Kokias 3 perskaitytas knygas rekomenduotumėte Knygų klubo skaitytojams?

TOMA: Elif Shafak „Keturiasdešimt meilės taisyklių”. 

Clarissa Pinkola Estes „Bėgančios su vilkais”.

Salman Rushdie „Vidurnakčio vaikai”.

Straipsnio kategorijos