Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip kovoti su vairuojant apimančiu mieguistumu?

Nepaisant to, koks už lango metų laikas, ilgesnės kelionės, ypač – įjungus nuolatinio greičio palaikymo sistemas, migdo.
Nuotraukos

2017 09 27

Nepaisant to, koks už lango metų laikas, ilgesnės kelionės, ypač – įjungus nuolatinio greičio palaikymo sistemas, migdo. Dalis specialistų teigia, kad vairuotojai didesnį stresą, lemiantį vėlesnius staigius nuovargio „priepuolius“, patiria vasarą, kiti įsitikinę, kad tai nutinka žiemą, kai keliai būna apsnigti, o vairavimo sąlygos – sunkios. Tačiau visi sutinka, kad mieguistumas prie vairo yra rimta problema.

Pasaulinė statistika rodo, kad maždaug 20 proc. eismo įvykių priežastimi yra miegas prie vairo. Nors, tikėtina, šis skaičius gali būti ir didesnis, nes retai policijos pareigūnai į protokolus kaip avarijos priežastį įrašo miegą. Juolab, kad mieguistumo, skirtingai nuo alkoholio kiekio kraujyje, techniškai neišmatuosi. Formalus punktas – miegas prie vairo – šiai dienai sutinkamas tik Australijos, Anglijos, Suomijos ir dviejų JAV valstijų – Misūrio ir Viskonsino, policijos protokoluose.

Visgi panagrinėkime, kas patenka į „miegalių“ rizikos grupę? Amžiaus pradžioje JAV nacionalinė kelių administracija (NHTSA) atliko tyrimus, kurių rezultatai šokiravo: paaiškėjo, kad 60 proc. JAV vairuotojų sėsdavo prie vairo labai pavargę, o 37 proc. bent kartą yra užmigę prie vairo. Išanalizavus tyrimo medžiagą, pavyko nustatyti, kurios vairuotojų grupės yra potencialiai pavojingiausios:

Jaunuoliai nuo 18 iki 29-erių metų.

Vyrai, kurie prie vairo pavargę sėsdavo dažniau negu moterys (56 proc. prieš 44 proc.).

Suaugusieji, kurie turi vaikų.

Žmonės, kurie miega mažiau negu 8 valandas per parą.

Vairuotojai, kurie labai daug laiko praleido prie vairo.

Taigi, potencialių rizikos grupių yra daug, tad ką reikia daryti, norint nesukelti avarijos? Tarkim, jūs grįžtate iš atostogų. Kelias laukia ilgas, norisi greičiau namo, ištiesti kojas, atsipalaiduoti. Tačiau ir skubėti iš pajūrio gaila, nes sugrįšite tik po metų. Taip kelionė nusistumia į naktį. Kaip elgtis, kad pakeliui neįveiktų miegas ir netektų rizikuoti tiek savo, tiek ir šeimos gyvybėmis?

Pirmoji, daugeliui į galvą ateinanti, mintis – išgerti kavos arba energetinių gėrimų. Nors šios priemonės ir gali padėti, tačiau rekomenduoti jas, kaip labai patikimą ir veiksmingą būdą taip pat neišeina – didelis kofeino kiekis paverčia gėrimą savotišku vaistų analogu. Pažinodami savo organizmą, galite rinktis tokį kovos su miegu būda, tačiau reiktų atminti, kad per didelis kavos kiekis gali tapti nervingumo, drebulio, oro trūkumo, galvos skausmo ar net haliucinacijų priežastimi. Taip pat kava skatina šlapinimąsį, tad organizmas praranda nemažai skysčių.

Panašiai veikia ir automobilio kondicionierius, tad aukštas kraujospūdis bei papildomos apkrovos tiek širdžiai, tiek ir visam organizmui, garantuotos. Visgi jei nusprendėte miegą vaikyti kofeino pagalbą, atminkite ir tai, kad jis nepradeda veikti iš karto. Efektą pajusite tik prabėgus maždaug 15 – 30 minučių, kurių gali užtekti netikėtai užmigti pačiu netinkamiausiu metu...

Taip pat reiktų vengti ilgų kelionių po ilgos ir sunkios darbo dienos. Tyrimais nustatyta, kad daugiausia su mieguistumu susijusių incidentų nutinka po vidurnakčio ir iki 6 val. ryto, nes būtent tuo metu organizmas yra įpratęs ilsėtis.

Vis tiek nusprendėte, kad keliausite naktį? Tada meskite į šalį visus planus ir prieš kelionę numikite bent keletą valandų. Ir nesistenkite vienu prisėdimu įveikti viso kelio. Verčiau kas dvi – tris valandas darykite 15 min. pertrauką. Kelionės tai smarkiai nepailgins, tačiau ji bus gerokai saugesnė.

Taip pat prieš ilgą kelionę nerekomenduotina persivalgyti. Po sočių pietų daugiau kraujo keliauja į virškinimo sistemą, tad jo sumažėja plaučiuose, širdyje ir smegenyse. Geriausia prieš kelionę tinka daug baltymų turintis maistas, o štai angliavandenių reiktų vengti.

Gali skambėti keistai, tačiau žandikaulių darbas skatina kraujotaką galvoje, tad pakeliui ką nors kramsnokite. Tam puikiai tinka kepti riešutai ar sūrio kaspinėliai.

Blogai leistis į kelią ir visiškai tuščiu skrandžiu. Kai pilvas tuščias, mažėja cukraus kiekis kraujyje, todėl prastėja reakcija ir lėtėja mąstymas. Būdami alkani, dažniausiai, vairuotojai tampa irzlūs, gali prasidėti pykčio priepuoliai, kas tiek naktinėje magistralėje, tiek perpildytose gatvėse dieną nėra gerai.

Daugumoje civilizuotų šalių pakeliui visada yra ištisą parą veikiančių degalinių, tad jei išlėkėte nevalgę, stabtelkite kur pakeliui ir užkąskite. Sustojimus galima derinti su mankšta ar degalų papildymu.

Visgi, neginčijamai įrodyta, kad geriausia priemone kovoje su nuovargiu yra... miegas. Jeigu nepaisant litrų kavos, graužiamų riešutų, rėkiančios muzikos ar pakeleivio pasakojimų jaučiate, kad ima miegas, nesipriešinkite tam. Sustokite plačiame kelkraštyje arba, dar geriau, degalinėje ir valandėlę nusnauskite. Paros problemų tai neišspręs, tačiau gausite energijos užtaisą dar keliems šimtams kilometrų.

Saugaus kelio.

 

Prim.lt