Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Ką daryti kai bankomatas galimai „sukčiauja“?

Bandydama išsiaiškinti ar toks incidentas tikrai buvo ir kaip turi elgtis su galimai bankomato „sukčiavimu“ susidūręs asmuo
Nuotraukos

2017 12 21

Į redakciją kreipėsi moteris, kurios teigimu, prieš porą savaičių DNB banko bankomatas, esantis Švečionyse, vietoje paprašytų 200 eurų išdavė 150. Moteris teigė turinti liudininkų bei iškart paskambinusi į banką ir pranešusi apie klaidą, tačiau banko atstovai pareiškė, kad jokios klaidos nėra ir minėtų 50 eurų moteris negaus.

 

Bandydama išsiaiškinti ar toks incidentas tikrai buvo ir kaip turi elgtis su galimai bankomato „sukčiavimu“ susidūręs asmuo, redakcija pateikė užklausas keliems bankams, įskaitant ir minėtąjį DNB banką. Deja, iš pastarojo banko atsakymo taip ir nebuvo sulaukta, tad pateikiame sutikusių bendradarbiauti bankų komentarus.

Šiaulių banko atstovė Raimonda Kleizienė patikslino, kad tokiu atveju asmuo turėtų kreiptis į artimiausią Šiaulių banko padalinį (jei piniginių lėšų išgryninimas buvo atliktas su Šiaulių banko mokėjimo kortele) ir pateikti pretenziją dėl asmens įsitikinimu ne pilnai išmokėtų piniginių lėšų. Bankas gavęs tokią kliento pretenziją, atliks tyrimą ir tik tada pateiks atsakymą.

Panašią poziciją išsakė ir Jovita Bazevičiūtė, SEB banko atstovė žiniasklaidai. Jos teigimu, SEB banko klientai, kuriems dėl galimos techninės bankomato klaidos bankomate nebuvo išmokėti visi ar dalis grynintų pinigų, paklausimą raštu arba žodžiu gali pateikti bet kuriame banko skyriuje, paskambinę visą parą veikiančiu telefonu 1528 arba parašę žinutę SEB interneto banke. Kiekvieną atvejį, kai bankomate buvo neteisingai išmokėti pinigai, nagrinėjama siekiant kuo greičiau sugrąžinti pinigus klientui. Gavę klientų paklausimus  banko specialistai skubiai pradeda situacijų nagrinėjimą. Kiekvienas toks atvejis yra individualus, tačiau dažniausiai tokiems atvejams išnagrinėti ir grąžinti lėšas pagal pagrįstą pretenziją užtrunka iki trijų darbo dienų, kartais – ir dar trumpiau. Jei reikia patikslinti informaciją su klientu ar daugiau laiko tyrimui,  susisiekiama su klientu ir toliau aiškinamasi situacija. Visais atvejais bankomate neišmokėtus pinigus grąžinama ne vėliau kaip per trisdešimt dienų.

Jurgita Talkovskytė, AB „Swedbank“ Klientų konsultantė, įvertinus situaciją,rekomendavo galimai nukentėjusiam asmeniui kreiptis į savo banką ir prašyti pateikti motyvuotą atsakymą raštu. Reikalas tas, kad kiekvienas bankas turi įrodymus, kiek jo klientas paprašė išduoti pinigų, kiek jam buvo išmokėta ir kokio nominalo banknotais. Įrodymų vertinimas yra atliekamas kiekvienu konkrečiu atveju, vertinant jų visumą, atsižvelgiant į konkrečias faktines aplinkybes. Jei klientas būtų nepatenkintas banko atsakymu, jis visada turi teisę ginčyti tokį banko sprendimą, kreipdamasis ikiteismine ginčų nagrinėjimo tvarka į Lietuvos banką bei pagrįsdamas savo nesutikimo motyvus.
J. Talkovskytės teigimu, „Swedbank“ bankas nagrinėja kiekvieno konkretaus kliento pretenziją, nes, kai jau buvo minėta, visos situacijos yra individualios. Visgi pašnekovė pastebėjo, kad turima patirtis leidžia teigti, kad klysti, vertinant aplinkybes tik iš savo pozicijos, yra žmogiška. „Swedbank“, kaip ir bet kuris mokėjimo paslaugų teikėjas, vertina turimus duomenis iš informacinės sistemos bei bankomato darbo žurnalo duomenis, kurie yra sertifikuoti tarptautinių mokėjimo kortelių organizacijų. Ši informacija leidžia nustatyti tiesą ginčytinose situacijose.

Dovilė Arlauskaitė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ginčų nagrinėjimo skyriaus vyresnioji juriskonsultė, apibendrino susidariusią situaciją. Pasak D. Arlauskaitės, Lietuvos bankas nagrinėja vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčusne teismo tvarka, jei dėl to ginčo į mus kreipiamasi. Kalbėdama apie situaciją, dėl kurios į redakciją kreipėsi skaitytoja, LB atstovė apgailestavo, kad iš pateikto situacijos apibūdinimo nėra galimybių tinkamai įvertinti banko veiksmų pagrįstumą ir nuspręsti dėl galimo vartotojo teisių pažeidimo. Tam, kad Lietuvos bankas galėtų priimti objektyvų sprendimą dėl klausime apibūdintos situacijos, turėtų būti atliktas abiejų ginčo šalių (vartotojo ir banko) pateiktų įrodymų ir paaiškinimų, taip pat kitos informacijos, susijusios su šia situacija, vertinimas.

Jei  vartotojas dėl to ginčo ketina kreiptis į  Lietuvos banką, jam svarbu žinoti kai kurias sąlygas. Atkreipiame dėmesį į tai, kad:

•    prieš kreipdamasis dėl ginčo nagrinėjimo į Lietuvos banką, vartotojas raštu turi kreiptis į banką, nurodydamas ginčo aplinkybes ir savo reikalavimą;

•    gavęs kreipimąsi, bankas vartotojui turi atsakyti per 14 dienų;

•    jei gautas atsakymas vartotojo netenkins arba per 14 dienų negaus jokio atsakymo, vartotojas turi teisę kreiptis į Lietuvos banką raštu ar elektroniniu būdu užpildęs elektroninę prašymo formą.

Kreipimąsi galima pateikti trimis būdais:

•   per elektroninį ginčų nagrinėjimo įrankį „Elektroniniai valdžios vartai“ (www.epaslaugos.lt);

•   valstybine lietuvių kalba užpildant Vartotojo kreipimosi formą (www.lb.lt, sk. „Vartotojų apsauga“);

•   galima pateikti laisvos formos kreipimąsi. Parašę laisvos formos kreipimąsi, dokumentus atneškite  arba registruotu laišku siųskite šiuo adresu:

Lietuvos bankas Priežiūros tarnyba

Žirmūnų g. 151

LT-09128 Vilnius

Lietuva

Vartotojams naudinga informacija LB svetainėje paskelbti čia - svarbiausi dalykai apie ginčų nagrinėjimą Lietuvos banke.

Įvertinus gautas konsultacijas siūlome, susidūrus su galimai „sukčiaujančiais“ bankomatais, raštu kreiptis į tai padariusio bankomato banką ir paprašyti jų tiek išaiškinti situaciją, tiek pateikti su konkrečia operacija susijusius duomenis. Tokiu atveju Jūs, kaip vartotojai arba turėsite visą reikiamą informaciją, arba turėsite pagrindą skundui ir žinosite kokių veiksmų galima imtis toliau.

 

Prim.lt