Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Cukrinis diabetas prasideda smegenyse?

Vis daugiau įrodymų patvirtina, kad pagrindinį vaidmenį gliukozės kiekio kraujyje reguliacijoje ir diabeto išsivystyme atlieka galvos smegenys
Nuotraukos

Cukrinis diabetas – liga, kuria susergama, kai dėl nepakankamos insulino gamybos organizme arba nevisavertės insulino funkcijos pasireiškia dideli gliukozės kiekio svyravimai kraujyje. Iki šiol vyravusias paveldimumo, infekcijos, autoimuninės cukrinio diabeto kilmės teorijas papildo nauji moksliniai tyrimai.

Vis daugiau įrodymų patvirtina, kad pagrindinį vaidmenį gliukozės kiekio kraujyje reguliacijoje ir diabeto išsivystyme atlieka galvos smegenys.

Nutukusių ir diabetu sergančių pacientų smegenyse aptinkami specifiniai proteinai, kuriuos sudaro šakotosios grandinės amino rūgštys – BCAA (branched-chain amino acids) ir kurių kiekis padidėja dar iki pasireiškiant ankstyviems cukrinio diabeto simptomams.

Amerikiečių mokslininkai žurnale „Cell Metabolism“ teigia, kad nustatytas neabejotinas ryšys tarp nutukusių ir diabetu sergančių asmenų BCAA kiekio svyravimo kepenyse, kraujo plazmoje ir smegenyse bei insulino išskyrimo, kuris gali būti susijęs ir su rezistentiškumu insulinui. Vertinant BCAA kiekį galima nustatyti smegenų jautrumą insulinui.

Pirminiai jų pastebėjimai buvo padaryti eksperimentuojant su graužikais, apvaliosiomis kirmėlėmis ir beždžionėmis, kuriems buvo suleidžiama insulino. Įdomu tai, kad analogiškas specifinių proteinų reguliacijos mechanizmas buvo nustatytas visoms rūšims, o tai byloja apie jo evoliucinę kilmę ir fundamentalią biologinę reikšmę.

Buvo atlikta ir daugiau studijų, kurios patvirtina faktą, kad cukrinio diabeto kilmę gali lemti procesai, vykstantys galvos smegenyse.

Yra duomenų, kad svarbų vaidmenį gliukozės kiekio kraujyje kontrolėje vaidina galvos smegenų fermentas prolylendopeptidazė. Ji užtikrina sąveiką tarp galvos smegenų ir kasos bei susijusi su 1 ir 2 tipo diabetu.

Kiti tyrėjai įrodinėja, kad galvos smegenys dalyvauja ir normalaus gliukozės kiekio reguliavime pagal du sisteminius modelius. Viename jų kasa, reaguodama į padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje, atpalaiduoja didesnį insulino kiekį, kitame – smegenys sustiprina gliukozės metabolizmą.