Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Gripas ar peršalimas?

Ėmėte kosėti ir čiaudėti, skauda galvą, pakilo temperatūra… Kas tai – peršalimas ar gripas?
Nuotraukos

Ėmėte kosėti ir čiaudėti, skauda galvą, pakilo temperatūra… Kas tai – peršalimas ar gripas? Ar žinote pagrindinius šių ligų skirtumus?  Peršalimas – švelnesnė liga, o tinkamai gydantis sveikata pagerėja jau po kelių dienų. Gripo negalavimai stipresni ir daug ilgiau tęsiasi. Labai svarbu atskirti, ar vaikas susirgo gripu ar peršalo, nes šios ligos gydomos skirtingai. Gripas daug sunkesnė liga ir gali sukelti tokias pavojingas komplikacijas kaip plaučių uždegimas.

 Jeigu vaikas peršalo

Peršalus pradeda perštėti gerklę, apninka kosulys, pakyla temperatūra. Pirmosiomis dienomis iš nosies teka vandeningas sekretas, pamažu išskyros tirštėja. Liga trunka maždaug savaitę, o sergantis žmogus gali perduoti virusą aplinkiniams. Todėl bet kuriuo atveju geriausia gydytis namuose. Jeigu peršalimo negalavimai tęsiasi ilgiau negu savaitę, gali būti, kad prisijungė dar ir bakterinė infekcija, kuriai gydyti gali prireikti ir antibiotikų, o juos, žinoma, paskirs gydytojas.

Kartais peršalimą galima supainioti su alergine sloga (rinitu) arba sinusitu. Taigi, jeigu visi negalavimai greitai praeina ir jau po savaitės jums ar vaikui žymiai pagerėja, vadinasi, tai įprastinis peršalimas.

Gripas

Gripo negalavimai daug sunkesni ir stiprėja greičiau. Susirgusį vaiką ar suaugusįjį krečia šaltis, skauda gerklę ir galvą, maudžia sąnarius, užgula nosį ir atsiranda kosulys. Dauguma negalavimų susilpnėja per 3-5 dienas. Pagrindinės gripo komplikacijos: plaučių uždegimas, kuriam labai imlūs vaikai, taip pat – sinusitas, vidurinės ausies uždegimas. Ypatingai sunerimti derėtų, jeigu vaiką ėmė kamuoti dusulys arba, nukritus temperatūrai, kitą dieną vėl prasideda stiprus karščiavimas.

Gripo virusai, kaip ir sukeliantys peršalimo ligas, į organizmą patenka per nosies, burnos ir akių gleivines. Kaskart prieš liesdami šias vietas, būtinai nusiplaukite rankas, antraip jose pasėsite infekciją.

Pagrindiniai gripo ir peršalimo požymių skirtumai

 Kaip atpažinti, kuria liga susirgote? Išgirsite patarimą pasimatuoti temperatūrą. Gripo ir peršalimo požymiai panašūs, bet peršalus temperatūra retai kada pakyla daugiau kaip iki 38,5 laipsnių. Gripui būdinga daug aukštesnė temperatūra, kuri labai susilpnina ligonį. Be to, susirgus gripu, laužo kaulus ir maudžia raumenis. Lentelė padės atpažinti šių ligų požymius.

Požymis Peršalimas Gripas
Temperatūra Gali pakilti, bet paprastai neaukšta Beveik visada aukšta (39 laipsnių ir didesnė), ypač – mažiems vaikams, karščiuojama 3-4dienas
Simptomų atsiradimas Dažniau laipsniškas Staigus
Užgulta nosis ir sloga Dažnai gausios, vandeningos nosies išskyros Būdingas nosies užgulimas
Čiaudulys Dažnai Kartais
Gerklės skausmas Dažnai Taip pat būdingas
Kosulys Sausas kosulys Dažnas neproduktyvus
Raumenų skausmas Nebūdingas Stiprus
Nemalonūs pojūčiai krūtinėje Nebūdingi Dažnai stiprūs
Galvos skausmas Kartais Būdingas stiprus
Konjunktyvitas, šviesos baimė, skausmas judinant akių obuolius Nebūdingas (konjunktyvitas būdingas adenovirusinei infekcijai) Būdingas
Bendras silpnumas Kartais Dažnai ir gali trukti 2-3 savaites
Vėmimas, viduriavimas Nebūdingas Gali būti
Sunki būklė, išsekimas Niekada Dažnai, ypač ligos pradžioje

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Jeigu Jūs ar vaikas susirgote gripu ar peršalimo liga, dėl tikslios diagnozės visada geriausia kreiptis į gydytoją. Būtinai kvieskite gydytoją dar sykį, jeigu sustiprėjo šie negalavimai arba atsirado naujų.

Nuolatinis karščiavimas, nes gali būti prisidėjusi bakterinė infekcija, kurią būtina gydyti.

Skausmas ryjant. Tai gali būti dar ir angina, nes ja sergant ryklės skausmas labai sustiprėja.

Užsitęsęs kosulys. Jeigu kosulys nesiliauja per 2-3 savaites, verta pasitikrinti, ar neprikibo dar ir bronchitas, kurį vargu ar išsigydysite be specialisto pagalbos. Taip pat tai gali būti ir sinusito arba astmos požymis, o šioms ligoms irgi reikia specifinio gydymo.

Ilgai užgulta nosis ir nuolatinis galvos skausmas. Mažo vaiko sinuso angos, atsiveriančios į nosies ertmę, siauros, todėl greitai užanka ir gleivės nebegali nutekėti iš sinusų. Tada atsiranda skausmas veido srityje, aplink akis, prasideda stiprūs galvos skausmai. Tai yra prienosinių ančių – sinusų – uždegimas.

Kada vaikui reikia skubios pagalbos?

Nuo sunkios formos gripo vaikai, sergantys lėtinėmis ligomis, gali net mirti. Kritinės būklės, kai delsti nevalia.

  • Vaikas sunkiai arba labai dažnai kvėpuoja, jam sunku įkvėpti arba iškvėpti.
  • Prasideda traukuliai.
  • Trečią ligos dieną nekrenta labai aukšta temperatūra.
  • Pamėlo veidas.
  • Karščiuojantis vaikas išbertas.
  • Vaikas neįprastai mieguistas ir visiškai neaktyvus arba dirglus.
  • Sergantis vaikas gausiai vemia arba viduriuoja, nieko negeria.
  • Negalavimai susilpnėjo, o po to staiga vėl sustiprėjo.

Gripo profilaktika

Svarbiausia profilaktikos priemonė paprasta – dažnai plauti rankas, nes gripo virusas plinta ne tik per orą, jį galite pasiimti nuo durų rankenos ar paspaudę sergančiam žmogui ranką. Per gripo epidemiją nevedžiokite vaikų į prekybos centrus ir kitas vietas, kuriose lankosi daug žmonių.

Veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė – skiepai. Nuo sezoninio gripo gydytojai pataria skiepyti vaikus nuo 6 mėnesių, ypač – sergančius lėtinėmis ligomis arba tuos, kurių imunitetas nusilpęs.

 

Info