Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Gydytoja odontologė apie gražią, sveiką ir baltą šypseną

Apsilankyti pas burnos higienistą, jeigu nėra tokių didelių problemų, kaip dantų susigrūdimas, periodontitas, rekomenduojama kas pusę metų
Nuotraukos

Graži, sveika, balta šypsena šiais laikais yra svarbi gero įvaizdžio dalis. Kerinti šypsena gali pavergti ne vieną širdį ir atverti ne vienas duris į sėkmę. Juk dažnai girdime – šypsokis pasauliui ir jis šypsosis tau.
Tačiau ne retai pagalvojame, kaip galima džiaugtis nepriekaištinga šypsena, kai dantys taip dažnai genda, o jų tvarkymas reikalauja tiek daug laiko ir pinigų.
Tad kovo 20-ąją, minint Pasaulinę burnos sveikatos dieną, dienraščio „Šiaulių naujienos“ žurnalistai nusprendė pakalbinti Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centro Specializuotos odontologijos paslaugų skyriaus vedėją Jurgitą Zakarevičiūtę, kuri pasidalijo itin vertingais patarimais norintiems ir siekiantiems savo idealia šypsena pavergti pasaulį.
– Kaip tinkamai prižiūrėti dantis ir burnos ertmę?
– Pirmiausia reikia rūpintis asmenine burnos higiena. Žmogus turi valytis dantis kiekvieną rytą po pusryčių ir vakare po vakarienės. Išsivalius dantis daugiau negerti, neužkandžiauti, nebent atsigerti vandens. Dantų valymas, pagal naujausias rekomendacijas, turi trukti nuo 2 iki 5 min.
Svarbu paminėti, kad dantų valymas susideda iš trijų etapų. Pirmiausia dantys valomi šepetėliu ir dantų pasta, po to tarpdančiai išvalomi specialiu tarpdančių siūlu ir trečias etapas – skalavimo skystis.
Taip pat rekomenduojama po kiekvieno valgio praskalauti burną vandeniu bei kramtyti kramtomąją gumą. Kramtomąją gumą reikėtų kramtyti ne ilgiau kaip 10 minučių ir ji, žinoma, turi būti becukrė.
Be abejo, turėtų būti aišku, kad norint turėti sveikus ir gražius dantis reikia reguliariai lankytis pas burnos higienistą, kad būtų atlikta profesionali burnos higiena.
– Kokių produktų vertėtų vengti norint džiaugtis balta ir sveika šypsena?
– Reikėtų vengti itin rūgštaus maisto – jį valgyti nedažnai. Taip pat būtina vengti gazuotų, gaiviųjų gėrimų. Be to, norėdami džiaugtis baltais dantimis turėtume atsisakyti spalvotų, dažančių medžiagų – spalvotų gėrimų, raudono vyno, mėlynių ir kt.
Žinoma, šiais laikais baltą šypseną gali padėti turėti ir balinamosios medžiagos bei balinamosios dantų pastos, kurias reikėtų rinktis itin atsargiai, tik atsižvelgus į specialisto rekomendacijas.
Tad patarčiau vengti visų internetiniuose portaluose, prekybos centruose siūlomų produktų. O jei jau balinamąsias priemones įsigijote tokiu būdu, tai reikėtų labai atidžiai išstudijuoti jų sudėtį.
Tačiau svarbu įsidėmėti, kad odontologijos kabinetuose dirbantys specialistai jums gali rekomenduoti patikimų gamintojų kokybiškų priemonių arba jūsų pageidavimu gali atlikti dantų balinimą.
– Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis dantų pastą?
– Suprantama, kad vienos geros dantų pastos visiems nėra. Žmogus turėtų rinktis dantų pastą pagal tai, kokių problemų turi.
Jaunesniame amžiuje, kai yra aktyvus kariesas, reikėtų rinktis tokią dantų pastą, kurioje yra daugiau fluoro. Žmonės, kurie turi dantenų problemų, turėtų pasirinkti pastas, kuriose yra žolelių ir kurios daugiau gydo dantenas. Jeigu dantys jautrūs, naudojama dantų pasta turėtų būti be jautrumą mažinančių medžiagų.
Tiesiog dantų pasta turi atitikti kiekvieno žmogaus individualius poreikius.
– Kas kiek laiko reikia keisti dantų šepetėlį ir kodėl?
– Dantų šepetėlį rekomenduojama keisti kas tris mėnesius. Tačiau vėlgi – vieni žmonės valydami dantis mėgsta dantų šepetėlį labiau paspausti, kiti – silpniau. Taip pat šepetėliai yra skirtingo kietumo. Minkštesni dantų šepetėliai greičiau susidėvi, kietesni galbūt tarnauja ilgiau.
Tad reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip pats šepetėlis atrodo vizualiai, kokie yra šereliai. Jei šereliai jau yra pakeitę formą, deformavęsi, išlinkę, tai aišku, kad būtų pats laikas įsigyti naują dantų šepetėlį.
O dantų šepetėlį reikia keisti todėl, kad jie susidėvi, keičia savo formą ir tuomet neatlieka savo funkcijos. Antras dalykas – per laiką šepetėlyje vis tiek apsigyvena įvairiausių mikroorganizmų, kurių paprastai su vandeniu neišplauname. Todėl tiesiog dėl higienos jį reikia pakeisti nauju.
– Kokia jūsų nuomonė apie dantų siūlą?
– Joks dantų šepetėlis taip gerai neįlįs į tarpdančius ir jų neišvalys kaip dantų siūlas. Aišku, tarpdantis tarpdančiui nelygus, yra tokių probleminių tarpdančių, kur be dantų siūlo negalima išsiversti.
Žinoma, tas tarpdančių valymas siūlu turi būti protingas. Dantų siūlą reikia naudoti taip, kad nebūtų pažeistos dantenos, o tam labiausiai tinka vaškuoti dantų siūlai. Tokie siūlai yra padengti specialia, slidžia medžiaga, todėl yra lengviau įeinama į dantenų vagelę ir siūlas iš jos lengviau išsiima.
Valyti tarpdančiams yra siūlomi ne tik dantų siūlai, bet ir juostelės. Specialistas, apžiūrėjęs kiekvieną pas jį apsilankiusi pacientą, gali suteikti informaciją individualiai – ar jam reikia dantų siūlo, ar juostelės.
Tačiau bet kuriuo atveju vaškuotas dantų siūlas yra geriau už paprastą. Yra žmonių, kurie sugalvoja tarpdančius valyti su paprastu, ne tarpdančių valymui skirtu siūlu. To tikrai nepatarčiau daryti.
– Kokį burnos skalavimo skystį reikėtų pasirinkti?
– Renkantis burnos skalavimo skystį reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jeigu didelių problemų nėra, tai tiesiog užtenka naudoti profilaktinį dantų skalavimo skystį, parduodamą prekybos centruose ar vaistinėse.
Taip pat yra gydomieji burnos skalavimo skysčiai, kuriuos siūlyčiau naudoti tik esant kokioms nors dantenų problemoms ir paskyrus specialistui – burnos higienistui ar gydytojui odontologui.
– Ką reikėtų žinoti apie dantų balinimą?
– Tiek plaukų dažymas, tiek dantų balinimas organizmui sukelia kažkokią reakciją. Taip jau yra, kad norime būti gražūs, norime turėti baltą šypseną, ir dėl tos gražios šypsenos turime kažką ir paaukoti. Tačiau garantuoju, kad yra tam tikrų gamintojų produktai, kurie yra saugūs, su kuriais yra atlikta nemažai tyrimų ir kuriuos drąsiai galima rekomenduoti pacientams.
Vėlgi paminėsiu, kad prekybos centruose yra siūloma prekių, kurios gali pakenkti dantims. Bet
dantų jautrumas atsiranda tikrai ne kiekvienam. Be to, yra specialių nujautrinamųjų medžiagų, padedančių išspręsti šią problemą.
Galiu pateikti tokį pavyzdį: viena amerikiečių kompanija atliko tyrimą: išrautą pieninį dantuką įmetė į kokakolą. Gėrimo nekeitė savaitę, tad po savaitės danties jau neberado – jis ištirpo.
Vadinasi, kokakola bei visi gazuoti gėrimai, į kuriuos pridėta įvairiausių rūgščių, dantims kenkia labiau nei balinamosios medžiagos.
Žinoma, balinančias medžiagas reikia naudoti saugiai prižiūrint specialistui. Šios medžiagos yra skirtingų koncentracijų, tad kiekvienam žmogui yra parenkamos individualiai.
Be to, po dantų balinimo procedūros rekomenduojama, kas pusmetį atšviežinti tą baltumą, nes išbalinimas nėra amžinas – per laiką natūrali danties spalva turi tendenciją grįžti. Taip pat išsibalinus dantis reikėtų vengti ir maistinių dažiklių.
Tačiau juk niekas nedrįs prieštarauti, kad balta šypsena šiandieninėje mūsų visuomenėje yra labai svarbi. Tad tikrai verta dėl to pasistengti.
– Kas nutinka, kai burnos higienai skiriamas nepakankamas dėmesys?
– Kai burnoje neatstatoma rūgščių-šarmų pusiausvyra, nepašalinami maisto likučiai, kuriuose kaupiasi bakterijos, atsiranda ir išplinta ėduonis. Taip pat ant dantų susiformuoja akmenys, kurie sukelia dantenų uždegimą, po to atsiranda periodontitas ir tai gali baigtis... dantų netekimu.
Dar dantų galima netekti ir dėl karieso. Jeigu kariesas laiku nėra gydomas, tada gali atsirasti nervų uždegimas, po to susidaro pūliniai.
– Ar Lietuvoje žmonės pakankamai rūpinasi burnos higiena?
– Sakyčiau, galbūt jaunimo tarpe tai yra aktualu ir jaunimas tuo tikrai domisi. Jeigu vyresnio amžiaus žmonės įsivaizduoja, kad dantų balinimui užtenka tik dantų šepetėlio ir dantų pastos, tai jauni žmonės tikrai stengiasi prižiūrėti savo dantis bei investuoti į burnos higieną. Galbūt taip yra dėka burnos higienistų ir gydytojų-odontologų, kurie dirba tą darbą. Tad kuo jaunesni pacientai, tuo jie daugiau skiria dėmesio, laiko ir pinigų burnos higienai.
Reikia suprasti, kad tiesiog būtina investuoti į profilaktiką ir paskui tai atsiperka mažesnėmis investicijomis. Juk jeigu dantis sugenda, po to reikia gydyti kariesą, kanalus ir galiausiai dantį išrauti, o paskui į tą vietą kažką implantuoti arba protezuoti.
Tad vis dėlto tai reikalauja didesnių išlaidų tiek laiko, tiek finansine prasme, nei laiku skiriamas pakankamas dėmesys kokybiškai burnos higienai.
– Ar dažnai reikėtų apsilankyti pas burnos higienistą?
– Apsilankyti pas burnos higienistą, jeigu nėra tokių didelių problemų, kaip dantų susigrūdimas, periodontitas, rekomenduojama kas pusę metų.
O jeigu problemų yra, tai pas burnos higienistą apsilankyti rekomenduojama kas
tris-keturis mėnesius.

 
Info