Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip atpažinti ir nugalėti bronchitą?

Bronchitas – viena dažniausių vaikų ligų
Nuotraukos

Bronchitas – viena dažniausių vaikų ligų. Tai bronchų gleivinės uždegimas, kuris daug rimtesnis už paprastą slogą ar kitą viršutinių kvėpavimo takų ligą. Iš pradžių atrodo, kad vaikas susirgo paprasčiausia peršalimo liga: atsiranda sloga, kosulys, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Pirmiausia kosulys būna sausas, po kelių dienų jis tampa drėgnas ir vaikas atkosėja gleivingų skreplių. Taigi, jei vaikas ėmė stipriai kosėti, neapsigaukite, nes kosulys – pagrindinis bronchito simptomas.

Dažniausiai bronchitą sukelia virusai (adenovirusai, gripo, paragripo, rinovirusai ir kiti), rečiau – bakterijos (mikoplazmos, pneumokokai, kokliušo lazdelės ir kt). Užsikrėsti vaikas gali per orą nuo kito vaiko ar sergančio suaugusiojo, jam kosint ar čiaudint. Taip pat per virusais užterštas rankas.

Dažniausiai bronchitas nepavojingas, bet vaikas ilgai kosėja, o tinkamai negydoma liga gali komplikuotis.

Kada bronchitas pavojingas?

Jei bronchų gleivinė paburksta, jų sienelių raumenys stipriai spazmuoja, susidaro daug gleivių, vaikas gali pradėti švokšti, dusti, nes užsikemša kvėpavimo takai (obstrukcija). Dėl susiaurėjusių bronchų bei spazmų besikaupiančios gleivės negali išsiveržti išorėn, todėl vaikas pradeda sunkiai kvėpuoti ir girdimi karkalai. Tai sunkesnės formos bronchitas, vadinamas obstrukciniu. Užsitęsęs ūminis bronchitas gali komplikuotis išties pavojinga liga plaučių uždegimu.

Obstrukciniu bronchitu susirgusio vaiko sveikata priklauso nuo tėvų. Delsti nevalia – gydyti bronchitą reikia pradėti tuojau pat, o atsiradus pirmiesiems bronchų spazmams, būtina kviesti gydytoją, nes netinkamai gydoma liga gali tapti sunkesnė.

Kai vaikas vieną kartą perserga šia liga, kitą kartą užpuolus peršalimo ligai, obstrukcinis bronchitas pasikartoja ir netinkamai gydomas gali komplikuotis bronchine astma. Jei obstrukcinis bronchitas kartojasi tris kartus per metus ar keturis kartus per dvejus metus, dažnai prasideda ir bronchų astma. Obstrukcinis bronchitas gydomas bronchus plečiančiais vaistais. Jei liga komplikuojasi bakterine infekcija, nepavyksta išvengti antibiotikų. Taip pat gydytojas gali skirti atsikosėjimą lengvinančių bei skreplius skystinančių vaistų. Efektyviai bronchito kamuojamam vaikui padeda inhaliacijos.

Kaip tinkamai daryti inhaliacijas?

  • Sergant obstrukciniu bronchitu, gerklės, trachėjos, plaučių ligomis vaistai per inhaliatorių įkvepiami pro burną, sloguojant, esant nosies ančių uždegimams – per nosį.
  • Procedūra atliekama praėjus valandai – pusantros po valgio.
  • Po procedūros geriausia maždaug valandą nevalgyti ir negerti, mažiau kalbėti.
  • Inhaliacijų trukmė vaikui iki 5 metų turėtų būti iki 3 minučių, nuo 5 metų – 5 –10 minučių. Inhaliacijas galima atlikti 1 – 2 kartus per dieną. Ūmiu ligos periodu inhaliuojama dažniau.

Inhaliacijos bronchitu susirgusiam vaikui

Bronchitu, ypač obstrukciniu, susirgusio vaiko organizmas nebegali pats atsikratyti bronchuose susikaupusių gleivių, o inhaliacijos padeda jas suskystinti ir greičiau pašalinti. Smulkutės inhaliuojamo tirpalo dalelės nusėda ant kvėpavimo takų gleivinės, ją sudrėkina ir sumažina spazmus. Vaistai įgauna aerozolio pavidalą ir iškart patenka giliai į kvėpavimo takus: bronchus, bronchioles bei alveoles, todėl greitai padeda. Vaikas lengviau atsikosėja ir greičiau iš kvėpavimo takų pasišalina gleivės. Inhaliacijoms naudojami visi gydytojo skirti vaistai. Jeigu liga užklupo staiga, kol gydytojas skirs vaistų, mažajam ligoniukui galima daryti inhaliacijas su mineraliniu vandeniu.

Inhaliacijos – efektyvus ir tausojamas obstrukcinio bronchito gydymo būdas, daug tinkamesnis negu geriamieji vaistai. Juk vaistai, kol nukeliauja į plaučius, iš pradžių patenka į skrandį, po to – apkeliauja žarnyną, kepenis, kol atsiranda kraujotakos sistemoje. Šiame ilgame kelyje jie ne tik praranda koncentraciją ir efektyvumą, bet ir turi neigiamos įtakos organizmui. Aerozolio pavidalo vaistai, patenkantys iš inhaliatoriaus, nukeliauja tiesiai į ligos židinio vietą, todėl jų prireikia mažiau ir poveikis daug stipresnis. Inhaliuojami vaistai nepatenka į kraują ir nesukelia pašalinio poveikio vaiko organizmui. Be to, gydyti inhaliacija galima ir sėdintį, ir lovoje gulintį mažylį, ir ant mamos rankų guodžiamą ligoniuką, kai jis visiškai atsipalaidavęs. Tuomet vaistukai geriau pasisavinami.

Sunkiai kvėpuojantis, nuolat kosintis vaikas verčia tėvus sunerimti dėl jo sveikatos. Mama ir tėtis nepasijus bejėgiai, jeigu iš anksto pasirengs. Inhaliatorius namų vaistinėlėje – pirmojo būtinumo daiktas ir greita pagalba susirgusiam vaikui. Juk šaltuoju metų periodu vaikas serga dažnai. Juo labiau kad šis prietaisas pravers visiems bet kokio amžiaus šeimos nariams – nuo mažiausio kūdikio.


Info