Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip gyveni, tokia ir tavo oda

Lietuvoje pirmą kartą pristatyta unikali "Eurovaistinės" iniciatyva sukurta odos priežiūros piramidė – ekspertų patarimai, kaip teisingai prižiūrėti odą
Nuotraukos

Lietuvoje pirmą kartą pristatyta unikali "Eurovaistinės" iniciatyva sukurta odos priežiūros piramidė – ekspertų patarimai, kaip teisingai prižiūrėti odą. Pasak jos kūrėjų, ji šiek tiek primena maisto piramidę: apačioje nurodytos svarbiausios priemonės, kylant į viršų jų svarba gražiai odai mažėja. Jie viliasi, kad ši puiki edukacinė priemonė prisidės prie visuomenės sveikatos raštingumo kėlimo.

Atskleidžia visumą

Odos priežiūros piramidė, pasak vieno iš jos autorių, Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos instituto direktoriaus prof. Rimanto Stuko, yra visai nesudėtinga, puikiai atskleidžianti visumą.

„Piramidė visai nesudėtinga. Pažvelgę į ją iškart galime suvokti visumą. Tai yra labai svarbu, kai toks didelis informacijos srautas, kai visi skuba. Be ypatingos analizės matai, kas svarbiausia. Labai gerai, kad joje išlaikytas holistinis požiūris į grožį ir sveikatą, – mano R. Stukas. – Svarbiausia piramidėje yra jos pagrindas: mityba, fizinis aktyvumas, miegas, vidinė darna ir, žinoma, vanduo. Visos pagrindo dalys yra svarbios, negali nė vienos išimti. Lygiai taip pat ir kiekviena aukščiau esanti dalis nesuveiks tinkamai, jei nebus tvirto pagrindo. Nereikia manyti, kad priemonės, esančios piramidės viršūnėje, yra visai nesvarbios. Ne, tiesiog jų poreikis mažesnis“.

Oda – tarsi driežas

Piramidę rengti padėjo ir gydytoja dermatovenerologė doc. dr. Rūta Gancevičienė. Jos nuomone, svarbiausios priemonės yra piramidės apačioje, kylant aukštyn jų svarba mažėja, jas galima naudoti, bet galima ir atsisakyti. Vis dėlto norint skaisčios ir spindinčios odos, svarbiausia – pasirūpinti jos švara ir drėkinimu.

„Jei norime gražios odos, būtina dukart per dieną praustis ir tinkamai ją drėkinti. Nesudrėkinta oda lengviau pažeidžiama, linksta į įvairias ligas. Čia svarbi 3 minučių taisyklė – drėkinamąją priemonę naudoti, kol oda dar drėgna po prausimo. Dažnai mes neapsaugome savo odos: vasarą nuo ultravioletinių spindulių, žiemą nuo šalčio, – patarė dermatovenerologė. – Nors mūsų oda turi puikią savybę atsinaujinti, tarsi tas driežas, vis pametantis uodegą, mes jai vis tiek turime padėti. Nereikia kasdien, pakanka kartą ar du per savaitę šveisti odą. Jei yra specifinių poreikių, tarkime, itin sausa, riebi ir pan. oda, turime naudoti tas priemones, kurios palengvintų jos būklę. Na, o praturtinančias priemones (kaukes, serumus, ampules ir kt.) ar dekoratyvinę kosmetiką renkamės individualiai, pagal poreikius“.

Galime lėtinti senėjimą

R. Stukas priduria, kad žmogus pats nulemia, kiek jis bus sveikas ir gražus.

„Vieni naudoja daugiau, kiti – mažiau kosmetikos priemonių. Suprantama, jaunam jų gal ir visai mažai reikia, jis ir taip spindi. Yra veiksnių, kurių mes nepašalinsime, pavyzdžiui, genetika, aplinka. Tačiau visa kita – mūsų rankose. Be abejo, mes nesustabdysime senėjimo, tokia fiziologija, bet mes galime jį sulėtinti, pristabdyti. Žmogus turi suprasti, kad jo grožis ir sveikata priklauso tik nuo gyvensenos. Tik jam spręsti, kiek jis miegos, ką valgys, kaip jausis ir pan. Atrodo, žinome esminius dalykus, bet vis dar jų nesilaikome. Na, kad ir dėl geriamojo vandens vartojimo. Mes jo vartojame per mažai“, – apgailestavo R. Stukas, pridurdamas, kad prastas sveikatos raštingumas – ne tik lietuvių problema. Šis klausimas vis dažniau keliamas ir tarptautinėse konferencijose.

 

Svarbiausia – savijauta

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras taip pat dalyvavo kuriant odos priežiūros piramidę. Šio centro Produktų vertinimo skyriaus vedėjas Saulius Majus, įsitikinęs, kad tam tikra prasme kosmetiką galima priskirti sveikatinimo priemonėms.

„Sveikame žmoguje turi derėti fizinė, dvasinė ir socialinė sveikata. Suprantama, kosmetikos gaminiai negydo, jie valo, prausia, gali pagerinti išvaizdą ir pan. Asmeniškai aš manau, kad viršutines piramidės dalis galima priskirti prie sveikatinimo priemonių. Kodėl? Jos padeda suspindėti išoriškai, žmogus tampa laimingesnis, geriau jaučiasi psichologiškai. Tuomet suspindės ir jo vidus. Jis jausis geriau ir sveikiau. Tai ir yra svarbiausia“, – įsitikinęs S. Majus.

Vyrai puošiasi dėl darbo

R. Stukas prisiminė vieną tyrimą, dėl ko vyrai rūpinasi savo išvaizda.

„Aš ir studentams užduodu šį klausimą. Pasirodo, visai ne dėl savęs, moterų ar kitų dalykų vyrai rūpinasi, kaip jie atrodo. Nustebau, bet pirmoje vietoje atsidūrė darbas. Taigi jie stengiasi gerai atrodyti, kad galėtų integruotis darbo rinkoje, gautų geresnes pareigas, tinkamai atstovautų savo institucijai ir t. t., – Situacija keičiasi, nes keičiasi požiūris, aplinka. Taigi ir vyrų kosmetikos poreikis tik augs“.

Vis dėlto vyrai, gydytojos dermatovenerologės doc. dr. Rūtos Gancevičienės nuomone, dar per mažai rūpinasi savo oda.

„Tiek moterų, tiek vyrų oda atlieka tas pačias funkcijas, tik moterų kiek jautresnė. Bet odos priežiūros priemonės skiriasi. Todėl nenuostabu, kad kai kurie vyrai nusivilia kosmetika, nes esą jam netinka. O kaip tiks, jei naudoja tai, ką žmona duoda, arba jos kremą“, – sakė R. Gancevičienė.

Atsakingas pats vartotojas

Sauliaus Majaus teigimu, vartotojai mažiau nusiviltų, jei patys būtų atsakingesni ir atidesni.

„Vis dėlto reikia patiems atidžiai išstudijuoti kosmetikos priemonių etiketes, gamintojo pateiktą informaciją, laikytis naudojimo instrukcijų, nepirkti įtartinos produkcijos neaiškiose vietose, – aiškino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojas. – Kita vertus, pats vartotojas atsakingas už kosmetikos gaminio laikymą tinkamomis sąlygomis. Jis turi paisyti galiojimo terminų ir t. t.“.