Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip privalo elgtis tėvai, norintys sustabdyti vaikų nutukimą?

Jungtinės Karalystės vaikai yra labiausiai nutukę Europoje. 1 iš 10 Anglijos vaikų jau būna nutukę dar iki pradedant lankyti pradinę mokyklą.
Nuotraukos

Jungtinės Karalystės vaikai yra labiausiai nutukę Europoje. 1 iš 10 Anglijos vaikų jau būna nutukę dar iki pradedant lankyti pradinę mokyklą. Tarp baigusių pradinę mokyklą nutukusių vaikų jau būna kas penktas, o kas trečias turi antsvorio. Pagal vaikų nutukimo tempą Jungtinė Karalystė sparčiai vejasi JAV ir Australiją, o britų vaikai yra storiausi visoje Europoje.

Nutukę vaikai rizikuoja, jog per jų gyvenimą jiems išsivystys ilgalaikės sveikatos problemos. 1970-1992 m. vykdytų stebėjimų metu išsiaiškinta, kad maždaug pusė vaikystėje turėjusių antsvorių vaikų išliko storais ir užaugę. Daug tėvų linkę neriboti savo vaikų „sveiko“ apetito.

Žemiau pateikiame priemones, kurių turėtų imtis tėvai, siekiantys, kad jų vaikai nebūtų nutukę.

Besilaukiančios mamos turi pradėti rūpintis savo būsimo vaiko sveikata

Maisto, kurį valgo besilaukianti moteris, medžiagos aptinkamos moters įsčiose kūdikį supančiame amniotiniame skystyje (angl. amniotic fluid). Kūdikio embrionas jaučia motinos valgomo maisto skonį nuo 15 nėštumo savaitės. Maistas, kurį valgo krūtimi maitinančios mamos irgi turi įtakos motinos pieno skoniui – nuo krūties atjunkytas kūdikis bus linkęs labiau valgyti tą maistą, kuriuo maitinosi jo motina. Nėščioms ir krūtimi maitinančioms motinoms patariama valgyti kuo daugiau sveiko maisto, nerūkyti ir organizme palaikyti normalų vitamino D lygį – yra labai didelė tikimybė, kad šių motinų vaikai vėliau nebus nutukę.  

Žindomą kūdikį patariama maitinti natūraliu motinos pienu, o ne pieno mišiniais

Motinos pienas yra ne toks saldus kaip gautas iš pieno mišinių. Nustatyta, kad krūtimi maitinamų kūdikių organizmas sugeba geriau sureguliuoti maisto pasisavinimą, o krūtimi maitinami kūdikiai yra mažiau linkę į nutukimą.  

Verkiantis kūdikis nebūtinai nori valgyti

Kūdikiai verkia nebūtinai norėdami valgyti. Jie gali verkti dėl daugybės priežasčių – nuovargio, nepakeistų vystyklų, skersvėjų, pernelyg žemos arba aukštos temperatūros, nuobodulio, dėmesio stokos ir kitų priežasčių. Dažnai tėvai, norėdami nuraminti kūdikį, kiša jam kokį nors skanėstą į burną – šio įpročio griežtai rekomenduojama atsisakyti.

 Įpratinkite kūdikį prie kartesnio skonio

Atjunkomui nuo krūties kūdikiui patariama iškart neduoti saldaus maisto, nes jis vėliau nebenorės kartesnio ir sveikesnio maisto, pavyzdžiui, daržovių. Mokslininkų įrodyta, jog kūdikiai, kurių amžius siekia nuo keturių iki septynių mėnesių, yra labai jautrūs visiems skoniams, tačiau, pavyzdžiui, penkerių mėnesių kūdikis valgo bet kokį maistą. Pasaulio sveikatos organizacija (angl. World Health Organisation; WHO) rekomenduoja, kad tėvai kūdikiams neduotų kieto maisto, kol jiems nesukaks pusė metų. Jei nuo maitinimo krūtimi yra atjunkomas jaunesnis nei keturių mėnesių kūdikis, labai tikėtina, kad vėliau jis turės antsvorio problemų.  Tyrimas parodė, kad naujagimis pripranta prie naujo maisto skonio, jei jis šio maisto paragauja nuo 5 iki 10 kartų. Mokslininkų teigimu, vaikai, iki dviejų metų amžiaus, turėtų būti kuo dažniau maitinami daržovėmis, prie kurių skonio jie pripras ir labiau bus linkę jas valgyti kiek paaugę.

Stebėkite augančio vaiko svorio ir ūgio pokyčius

Jungtinėje Karalystėje nėra nustatyto vaiko vystymosi stebėjimo grafiko, tačiau Jungtinės Karalystės Nacionalinio sveikatos ir rūpybos kompetencijos instituto (angl. National Institute of Health and Care Excellence; NICE) siūlymu, kūdikius rekomenduojama sverti kai jiems sukanka šešios, dvylika, šešiolika savaičių ir kai jie sulaukia vienerių metų. Tolesnius vaiko pokyčius tėvai gali fiksuoti savo nuožiūra. Taip pat pagal Nacionalinę vaiko matavimo (angl. National Child Measurement programme) vaikų ūgis ir svoris fiksuojamas kai jie pradeda lankyti pradinę mokyklą ir baigia ją. Tėvai, kurie sulaukia žinių iš sveikatos apsaugos specialistų arba mokyklos dėl vaiko antsvorio problemų, dažniausiai nuliūsta arba netiki, užuot susiėmę ir pakeitę savo šeimos mitybos įpročius.

Valgykite sveikai ir daug judėkite

Nors Jungtinės Karalystės vyriausybė įvairiomis priemonėmis stengiasi riboti cukraus turinčių gaiviųjų gėrimų pardavimą, gerinti mokyklinio maisto kokybę, apmokestinti nesveiką maistą ir subsidijuoti sveiką maistą, tačiau vaikų tėvai atsakingi už tai kas vyksta namų aplinkoje. Sveikatos apsaugos specialistai įspėja, jog vaikams iki dviejų metų nereikėtų žiūrėti televizoriaus ir kontroliuoti vaikų mitybą. Maži vaikai turėtų aktyviai judėti bent tris valandas per dieną – žaisti kamuoliu, bėgioti, laipioti ir panašiai. Vyresni nei 5 metų vaikai turėtų praleisti bent valandą per dieną važinėdami dviračiu, lakstydami, arba mankštindamiesi. Taip pat vyresni vaikai bent tris kartus per savaitę turėtų atlikti raumenis stiprinančius pratimus.