Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Epilepsijos priepuolis – ką daryti?

Epilepsija kaip liga žinoma nuo gilios senovės
Nuotraukos

Epilepsija kaip liga žinoma nuo gilios senovės. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad tai sunkus neurologinis susirgimas, pakeičiantis žmogaus gyvenimą, kadangi priepuoliai gali kilti bet kuriuo metu ir esant bet kurioje vietoje. Tai gana dažna liga, kuria žmogus gali susirgti nepriklausomai nuo amžiaus, lyties. Beveik 1 proc. Lietuvos gyventojų serga šia liga.

Epilepsija – sudėtinga liga
Epilepsija – tai būklė, kuriai būdingi pasikartojantys priepuoliai, susiję su centrine nervų sistema. Epilepsijos priepuolis pasireiškia staigiu, savaiminiu sąmonės, motorikos, elgesio, emocijų, jutimo sutrikimu, nulemtu stiprios galvos smegenų žievės neuronų elektrinės iškrovos. Traukuliai ir sąmonės netekimas rodo, kad žmogus serga pavojinga liga. Priepuolio metu žmogus gali stipriai susižeisti. Dėl stiprių traukulių gali plyšti raumenys, sausgyslės. Užsitęsus traukulių priepuoliui, pabrinksta galvos smegenys, pažeidžiami gyvybiniai centrai, žmogus gali mirti.
Epilepsinė būklė – tokia būklė, kai epilepsijos priepuolis užsitęsia, ar tarp dviejų ar daugiau priepuolių negrįžta sąmonė. Tokia būklė trunka ilgiau kaip 30 minučių ir yra pavojinga gyvybei.
Traukulių simptomai priklauso nuo to, iš kurios galvos smegenų žievės srities jie kyla. Traukuliai gali pasireikšti kūno dalių įsitempimu arba trūkčiojimu. Prasidėję veide, vienoje rankoje ar kojoje arba tos pačios pusės abiejose galūnėse, traukuliai gali išplisti į kitas kūno dalis. Traukulių metu žmogus netenka sąmonės, visas kūnas įsitempia, po to pradeda trūkčioti, vėliau atsipalaiduoja. Įsitempimo metu neretai sukandamas liežuvis. Jei priepuolis ištinka stovint ar sėdintį žmogus griūva ir gali stipriai susižaloti. Priepuolių trukmė labai įvairi. Smegenų veiklos sutrikimas po priepuolio palaipsniui praeina ir smegenų veikla vėl tampa normali. Epilepsijos priepuoliai labai iškankina ligonį, todėl jam reikia suteikti ramybę ir leisti gerai išsimiegoti.
 

Epilepsijos priepuolio požymiai
Prasidėjus epilepsijos priepuoliui pirmiausia žmogus rikteli ir sustingsta, sutrinka jo sąmonė, akys žvelgia į viršų. Dažniausiai galva atsilošia atgal, o liemuo išsiriečia lanku, prasideda ritmiški raumenų traukuliai, gali pradėti eiti putos iš burnos. Kai kuriais atvejais atsiranda nevalyvas šlapinimasis, tuštinimasis, dažniausiai išsiplečia vyzdžiai, žmogus garsiai kvėpuoja.
Pirmoji pagalba labai svarbi, šalia esantys žmonės turėtų apsaugoti ligonį, kad jis nesusižeistų, o pasibaigus priepuoliui, jį nuraminti.
Pasistenkite krentantį žmogų prilaikyti, patraukite visus pavojingus daiktus, kad nesusižalotų. Būtinai įsidėmėkite laiką, kada prasidėjo priepuolis, prilaikykite galvą ir pasistenkite, kad asmuo neužspringtų. Priepuolio metu neduokite nieko gerti, pasibaigus traukuliams, atverkite kvėpavimo takus ir patikrinkite kvėpavimą. Jei ligonis kvėpuoja, paguldykite į stabilią šoninę padėtį ir stebėkite gyvybines funkcijas: sąmonę, kvėpavimą, pulsą. Jei ištinka mažieji traukuliai, padėkite žmogui ramiai atsisėsti, patraukite visus pavojingus aplink esančius daiktus, ramiai kalbinkite ir likite su juo, kol būklė taps visiškai normali.
Skubiai kvieskite pagalbą tel. 112 šiais atvejais: traukuliai kartojasi arba tai atsitiko pirmą kartą gyvenime, traukuliai trunka ilgiau nei 5 minutes, jei nežinoma traukulių priežastis, traukuliai ištiko nėščią moterį ar kūdikį, traukuliai ištiko cukriniu diabetu sergantį žmogų, po traukulių žmogus neatgauna sąmonės.