Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Merginos atveria Kauną neįgaliesiems

Nevyriausybinės visuomeninės jaunimo organizacijos "Deineta" narės Živilė Dinapaitė ir Neringa Derkintytė gimtajame Kaune kuria palaikymo ir integracijos aplinką negalią turintiems žmonėms
Nuotraukos

Nevyriausybinės visuomeninės jaunimo organizacijos "Deineta" narės Živilė Dinapaitė ir Neringa Derkintytė gimtajame Kaune kuria palaikymo ir integracijos aplinką negalią turintiems žmonėms. Pirmas jų projektas "Menas visiems" jau suartino sveikuosius ir neįgaliuosius bendrai veiklai.

Labai riboto neįgalių žmonių viešojo gyvenimo problemą kaunietės merginos pamėgino išjudinti įgyvendindamos kelių savaičių projektą, kurio metu sveikieji ir įvairios negalios kamuojami žmonės kartu muzikavo, šoko, filmavo, fotografavo, o savo kūrybos rezultatus vėliau pristatė visuomenei.

Pritaikė užsienio patirtį

"Projekto "Menas visiems" idėja kilo mano kolegei Neringai, kai ji dalyvavo mokymuose Italijoje. Kurį laiką ją laikė savyje, kol galų gale pasidalijo su manimi", - pasakojo Živilė. Prieš kurį laiką jaunimo savanoriškos veiklos centre dirbančios jaunos kaunietės taip pat dalyvavo mokymuose apie specialių poreikių žmonių įtraukimą į visuomenę Austrijoje, ten šią idėją abi pradėjo plėtoti. Živilė prisipažino, kad jai tai buvo pirmasis gyvenime susidūrimas su neįgalių žmonių problemomis, tai paskatino imtis konkrečios veiklos, o ne teorinių svarstymų, kaip pagerinti jų viešąjį gyvenimą ir integraciją.

"Kai pamačiau, kokia mūsų krašte situacija, mane tai paveikė asmeniškai. Pamaniau, jog turiu daryti ką nors konkretaus, kad būtų geriau. Kadangi Neringa turėjo mintyse idėją, abi ėmėmės veiklos: su partneriais iš užsienio šalių praplėtėme renginio "Menas visiems" idėją, parašėme projektą, pateikėme jį "Erasmus +" programai ir gavome finansavimą. Visa tai truko metus, bet savo projektą įgyvendinome", - pasidžiaugė Živilė.


Mokėsi bendrauti

Projektas vienijo įvairių meno šakų ir įvairių šalių atstovus. Šokiu, kinu, fotografija ir muzika merginos siekė parodyti žmonėms, kad negalia nėra kliūtis būti visaverčiu visuomenės nariu, augti ir tobulėti. Tiesiog tam reikia sudaryti tinkamas sąlygas. Drauge merginos norėjo atkreipti Lietuvos žmonių, ypač kauniečių, dėmesį į negalią ir akivaizdžiai parodyti, kad neįgalūs žmonės gyvena tarp mūsų, jie labai mažai turi galimybių atskleisti savo gabumus. "Norėjome paskatinti sveikuosius ir neįgaliuosius siekti bendrystės. Dažnai įvairūs projektai yra specializuoti: skirti arba sveikiesiems, arba neįgaliesiems. Mūsų tikslas buvo kitas - neišskirti nė vienų, juos suvienyti. Dalyvavo ir nedidelę judėjimo negalią turintieji, ir prikaustyti prie vežimėlio, aklieji, proto negalios ištikti, taip pat sveikieji. Visi kartu mokėmės tolerancijos, suprasti vieni kitus", - teigė pašnekovė. Ji prisipažino, kad organizuodamos projektą merginos pačios patyrė daugybę iššūkių: buvo sunku rasti patalpas, pritaikytas neįgaliesiems, taip pat trūko savanorių, galinčių ir mokančių bendrauti su jais. "Daugeliui tai buvo gana nauja patirtis, bet mes mokėmės ir labai daug ko išmokome", - prisipažino Živilė.


Atvyko svečių

Kaune vykusiame projekte "Menas visiems" dalyvavo įvairių šalių neįgalūs žmonės. Jie atvyko iš Slovėnijos, Ispanijos, Rumunijos ir Austrijos. Dešimt dienų kartu su lietuviais gyveno Kauno miesto centre, dalyvavo kūrybiniuose užsiėmimuose, kuriems vadovavo šokio, kino, fotografijos ir muzikos profesionalai. Šiems taip pat pirmą kartą teko į savo sritį įtraukti neįgaliuosius, padėti jiems atsiskleisti.

Darbo grupėse rezultatus laikinosios sostinės svečiai pristatė vykstant Kauno dienoms. Muzikos grupė sukūrė dainą anglų kalba. Ją tiesiogiai pritardami muzikos instrumentais neįgalieji atliko per miesto šventę ir net sugebėjo įrašyti ją muzikos įrašų studijoje. Kino grupė sukūrė trumpametražį filosofinį filmuką apie žmogaus paieškas, kokią reikšmę jos turi mūsų gyvenime. Fotografijos grupė parengė nuotraukų parodą, kuri dabar keliauja per didžiųjų Lietuvos miestų - Šiaulių,Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus - bibliotekas. Šokio grupė kartu su Lietuvos hiphopo čempionu Julijumi Nosovu pristatė šokio pasirodymą pagal Michaelio Jacksono muziką. Prie jų prisidėjo Kauno šokio teatro "Aura" šokėjai bei Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro dalyviai ir darbuotojai.

"Labai džiaugiamės, nes viskas vyko ir pavyko puikiai, žmonių entuziazmui nebuvo ribų. Norisi tikėti, kad bent šiek tiek požiūris į negalią Kaune keisis, šie žmonės bus mažiau ignoruojami, labiau įtraukiami į visuomeninę veiklą. Tokio tikslo mes ir siekėme", - į ateitį žvelgė Ž. Dinapaitė.


Svetur laimės nerado

Živilė pasakojo, kad savanorystės veikla ji užsiima jau seniai. Jaunimo savanoriškos veiklos centre "Deineta" savanoriavo jos sesuo, ji ir įtraukė Živilę. Mergina čia dirbo vasaros stovyklų vadove, taip pat su užsienio savanoriais. "Kai sužinojau, kad centras ieško nuolatinio darbuotojo, su entuziazmu pasisiūliau ir mane priėmė", - prisiminė ji. Prieš penkerius metus Živilė buvo trumpam išvykusi į užsienį, kaip pati juokavo, "paieškoti laimės svetur". "Tačiau mane visada labai traukė į Lietuvą. Nors dvejus su puse metų gyvenau Norvegijoje, tačiau mokiausi Lietuvoje, studijavau Vytauto Didžiojo universitete viešąjį administravimą ir jaučiau, kad noriu savo jėgas ir gabumus pritaikyti gimtinėje. Pagaliau pasiryžau ir grįžau, nors gyventi Norvegijoje buvo gerai. Dabar labai džiaugiuosi, kad rizikavau ir priėmiau tinkamą sprendimą: grįžau į Lietuvą ir pradėjau dirbti Kauno jaunimo savanoriškos veiklos centre", - tikino mergina.

Atvyko svečių Kaune vykusiame projekte "Menas visiems" dalyvavo įvairių šalių neįgalūs žmonės. Jie atvyko iš Slovėnijos, Ispanijos, Rumunijos ir Austrijos. Dešimt dienų kartu su lietuviais gyveno Kauno miesto centre, dalyvavo kūrybiniuose užsiėmimuose, kuriems vadovavo šokio, kino, fotografijos ir muzikos profesionalai. Šiems taip pat pirmą kartą teko į savo sritį įtraukti neįgaliuosius, padėti jiems atsiskleisti. Darbo grupėse rezultatus laikinosios sostinės svečiai pristatė vykstant Kauno dienoms. Muzikos grupė sukūrė dainą anglų kalba. Ją tiesiogiai pritardami muzikos instrumentais neįgalieji atliko per miesto šventę ir net sugebėjo įrašyti ją muzikos įrašų studijoje. Kino grupė sukūrė trumpametražį filosofinį filmuką apie žmogaus paieškas, kokią reikšmę jos turi mūsų gyvenime. Fotografijos grupė parengė nuotraukų parodą, kuri dabar keliauja per didžiųjų Lietuvos miestų - Šiaulių,Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus - bibliotekas. Šokio grupė kartu su Lietuvos hiphopo čempionu Julijumi Nosovu pristatė šokio pasirodymą pagal Michaelio Jacksono muziką. Prie jų prisidėjo Kauno šokio teatro "Aura" šokėjai bei Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro dalyviai ir darbuotojai. "Labai džiaugiamės, nes viskas vyko ir pavyko puikiai, žmonių entuziazmui nebuvo ribų. Norisi tikėti, kad bent šiek tiek požiūris į negalią Kaune keisis, šie žmonės bus mažiau ignoruojami, labiau įtraukiami į visuomeninę veiklą. Tokio tikslo mes ir siekėme", - į ateitį žvelgė Ž. Dinapaitė.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Zmones/merginos-atveria-kauna-neigaliesiems/206208
© Lietuvos žinios


Tačiau sprendimas grįžti nebuvo lengvas. Pašnekovė baiminosi, kad neras patrauklios ir prasmingos veiklos, teks save labai riboti, atsisakyti mėgstamų kelionių. O viskas nutiko priešingai - turi širdžiai mielą darbą, Živilė pasijuto daug labiau išlaisvėjusi, o kelionių dabar būna dar daugiau nei anksčiau. "Atsivėrė visai kiti horizontai, jaučiu, kad galiu tobulėti, augti dvasiškai. Šis projektas - tik pirmasis iššūkis ir pamoka, kurią išmokau. Jų tikrai bus daugiau", - tvirtai tiki jauna kaunietė. Živilė sakė visada buvusi ir esanti atvira naujoms galimybėms, mėgsta išbandyti naujus dalykus, nebijo rizikos. "Tik kai rizikuoji, nugali savo vidines baimes, kurias dažniausiai pati nepagrįstai ir susikuri. Tikiu, kad kartais išėjimas iš vadinamosios komforto zonos, kur viskas saugu ir patogu, atveria labai daug galimybių augti ir tobulėti, tavo svajonėms išsipildyti", - įsitikinusi ji.



žiaugė Živilė. [Kauno Rotušės aikštėje sveikieji ir neįgalieji šventė kartu. /Asmeninio albumo nuotraukos]

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Zmones/merginos-atveria-kauna-neigaliesiems/206208
© Lietuvos žinios
Labai riboto neįgalių žmonių viešojo gyvenimo problemą kaunietės merginos pamėgino išjudinti įgyvendindamos kelių savaičių projektą, kurio metu sveikieji ir įvairios negalios kamuojami žmonės kartu muzikavo, šoko, filmavo, fotografavo, o savo kūrybos rezultatus vėliau pristatė visuomenei. Pritaikė užsienio patirtį "Projekto "Menas visiems" idėja kilo mano kolegei Neringai, kai ji dalyvavo mokymuose Italijoje. Kurį laiką ją laikė savyje, kol galų gale pasidalijo su manimi", - pasakojo Živilė. Prieš kurį laiką jaunimo savanoriškos veiklos centre dirbančios jaunos kaunietės taip pat dalyvavo mokymuose apie specialių poreikių žmonių įtraukimą į visuomenę Austrijoje, ten šią idėją abi pradėjo plėtoti. Živilė prisipažino, kad jai tai buvo pirmasis gyvenime susidūrimas su neįgalių žmonių problemomis, tai paskatino imtis konkrečios veiklos, o ne teorinių svarstymų, kaip pagerinti jų viešąjį gyvenimą ir integraciją. "Kai pamačiau, kokia mūsų krašte situacija, mane tai paveikė asmeniškai. Pamaniau, jog turiu daryti ką nors konkretaus, kad būtų geriau. Kadangi Neringa turėjo mintyse idėją, abi ėmėmės veiklos: su partneriais iš užsienio šalių praplėtėme renginio "Menas visiems" idėją, parašėme projektą, pateikėme jį "Erasmus +" programai ir gavome finansavimą. Visa tai truko metus, bet savo projektą įgyvendinome", - pasidžiaugė Živilė. [Kauno Rotušės aikštėje sveikieji ir neįgalieji šventė kartu. /Asmeninio albumo nuotraukos] Kauno Rotušės aikštėje sveikieji ir neįgalieji šventė kartu. /Asmeninio albumo nuotraukos Mokėsi bendrauti Projektas vienijo įvairių meno šakų ir įvairių šalių atstovus. Šokiu, kinu, fotografija ir muzika merginos siekė parodyti žmonėms, kad negalia nėra kliūtis būti visaverčiu visuomenės nariu, augti ir tobulėti. Tiesiog tam reikia sudaryti tinkamas sąlygas. Drauge merginos norėjo atkreipti Lietuvos žmonių, ypač kauniečių, dėmesį į negalią ir akivaizdžiai parodyti, kad neįgalūs žmonės gyvena tarp mūsų, jie labai mažai turi galimybių atskleisti savo gabumus. "Norėjome paskatinti sveikuosius ir neįgaliuosius siekti bendrystės. Dažnai įvairūs projektai yra specializuoti: skirti arba sveikiesiems, arba neįgaliesiems. Mūsų tikslas buvo kitas - neišskirti nė vienų, juos suvienyti. Dalyvavo ir nedidelę judėjimo negalią turintieji, ir prikaustyti prie vežimėlio, aklieji, proto negalios ištikti, taip pat sveikieji. Visi kartu mokėmės tolerancijos, suprasti vieni kitus", - teigė pašnekovė. Ji prisipažino, kad organizuodamos projektą merginos pačios patyrė daugybę iššūkių: buvo sunku rasti patalpas, pritaikytas neįgaliesiems, taip pat trūko savanorių, galinčių ir mokančių bendrauti su jais. "Daugeliui tai buvo gana nauja patirtis, bet mes mokėmės ir labai daug ko išmokome", - prisipažino Živilė. [Tik truputis pagalbos, ir neįgaliojo vežimėlis netrukdo suktis šokio sūkuryje.] Tik truputis pagalbos, ir neįgaliojo vežimėlis netrukdo suktis šokio sūkuryje. Atvyko svečių Kaune vykusiame projekte "Menas visiems" dalyvavo įvairių šalių neįgalūs žmonės. Jie atvyko iš Slovėnijos, Ispanijos, Rumunijos ir Austrijos. Dešimt dienų kartu su lietuviais gyveno Kauno miesto centre, dalyvavo kūrybiniuose užsiėmimuose, kuriems vadovavo šokio, kino, fotografijos ir muzikos profesionalai. Šiems taip pat pirmą kartą teko į savo sritį įtraukti neįgaliuosius, padėti jiems atsiskleisti. Darbo grupėse rezultatus laikinosios sostinės svečiai pristatė vykstant Kauno dienoms. Muzikos grupė sukūrė dainą anglų kalba. Ją tiesiogiai pritardami muzikos instrumentais neįgalieji atliko per miesto šventę ir net sugebėjo įrašyti ją muzikos įrašų studijoje. Kino grupė sukūrė trumpametražį filosofinį filmuką apie žmogaus paieškas, kokią reikšmę jos turi mūsų gyvenime. Fotografijos grupė parengė nuotraukų parodą, kuri dabar keliauja per didžiųjų Lietuvos miestų - Šiaulių,Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus - bibliotekas. Šokio grupė kartu su Lietuvos hiphopo čempionu Julijumi Nosovu pristatė šokio pasirodymą pagal Michaelio Jacksono muziką. Prie jų prisidėjo Kauno šokio teatro "Aura" šokėjai bei Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro dalyviai ir darbuotojai. "Labai džiaugiamės, nes viskas vyko ir pavyko puikiai, žmonių entuziazmui nebuvo ribų. Norisi tikėti, kad bent šiek tiek požiūris į negalią Kaune keisis, šie žmonės bus mažiau ignoruojami, labiau įtraukiami į visuomeninę veiklą. Tokio tikslo mes ir siekėme", - į ateitį žvelgė Ž. Dinapaitė. [Savo delno atspaudą bendrame piešinyje galėjo palikti visi prijaučiantieji.] Savo delno atspaudą bendrame piešinyje galėjo palikti visi prijaučiantieji. Svetur laimės nerado Živilė pasakojo, kad savanorystės veikla ji užsiima jau seniai. Jaunimo savanoriškos veiklos centre "Deineta" savanoriavo jos sesuo, ji ir įtraukė Živilę. Mergina čia dirbo vasaros stovyklų vadove, taip pat su užsienio savanoriais. "Kai sužinojau, kad centras ieško nuolatinio darbuotojo, su entuziazmu pasisiūliau ir mane priėmė", - prisiminė ji. Prieš penkerius metus Živilė buvo trumpam išvykusi į užsienį, kaip pati juokavo, "paieškoti laimės svetur". "Tačiau mane visada labai traukė į Lietuvą. Nors dvejus su puse metų gyvenau Norvegijoje, tačiau mokiausi Lietuvoje, studijavau Vytauto Didžiojo universitete viešąjį administravimą ir jaučiau, kad noriu savo jėgas ir gabumus pritaikyti gimtinėje. Pagaliau pasiryžau ir grįžau, nors gyventi Norvegijoje buvo gerai. Dabar labai džiaugiuosi, kad rizikavau ir priėmiau tinkamą sprendimą: grįžau į Lietuvą ir pradėjau dirbti Kauno jaunimo savanoriškos veiklos centre", - tikino mergina. [Kartu su sveikaisiais projekto "Menas visiems" dalyviai surengė akciją - sudėliojo užrašą "Kaunas art".] Kartu su sveikaisiais projekto "Menas visiems" dalyviai surengė akciją - sudėliojo užrašą "Kaunas art". Tačiau sprendimas grįžti nebuvo lengvas. Pašnekovė baiminosi, kad neras patrauklios ir prasmingos veiklos, teks save labai riboti, atsisakyti mėgstamų kelionių. O viskas nutiko priešingai - turi širdžiai mielą darbą, Živilė pasijuto daug labiau išlaisvėjusi, o kelionių dabar būna dar daugiau nei anksčiau. "Atsivėrė visai kiti horizontai, jaučiu, kad galiu tobulėti, augti dvasiškai. Šis projektas - tik pirmasis iššūkis ir pamoka, kurią išmokau. Jų tikrai bus daugiau", - tvirtai tiki jauna kaunietė. Živilė sakė visada buvusi ir esanti atvira naujoms galimybėms, mėgsta išbandyti naujus dalykus, nebijo rizikos. "Tik kai rizikuoji, nugali savo vidines baimes, kurias dažniausiai pati nepagrįstai ir susikuri. Tikiu, kad kartais išėjimas iš vadinamosios komforto zonos, kur viskas saugu ir patogu, atveria labai daug galimybių augti ir tobulėti, tavo svajonėms išsipildyti", - įsitikinusi ji. [Lietus - jokia kliūtis su gera kompanija apžiūrėti miestą.] Lietus - jokia kliūtis su gera kompanija apžiūrėti miestą.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Zmones/merginos-atveria-kauna-neigaliesiems/206208
© Lietuvos žinios