Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaimynystėje – modernus vėžio gydymo centras

Lap­kri­čio pa­bai­go­je Lat­vi­jo­je du­ris at­vė­rė nau­jas ste­reo­tak­si­nės ra­dio­chi­rur­gi­jos cen­tras „Si­gul­da“. Čia tai­ko­ma mo­der­niau­sia Bal­ti­jos ša­ly­se vė­žio gy­dy­mo tech­no­lo­gi­ja „Cy­berK­ni­fe“ – na­vi­kai ša­li­na­mi su­dė­tin­ga ro­bo­ti­ne sis­te­ma.
Nuotraukos

Lap­kri­čio pa­bai­go­je Lat­vi­jo­je du­ris at­vė­rė nau­jas ste­reo­tak­si­nės ra­dio­chi­rur­gi­jos cen­tras „Si­gul­da“. Čia tai­ko­ma mo­der­niau­sia Bal­ti­jos ša­ly­se vė­žio gy­dy­mo tech­no­lo­gi­ja „Cy­berK­ni­fe“ – na­vi­kai ša­li­na­mi su­dė­tin­ga ro­bo­ti­ne sis­te­ma.

Ji lei­džia efek­ty­viai pa­dė­ti li­go­niams, ku­riems aug­liai at­si­ra­do prie ypač jau­trių or­ga­nų sis­te­mų ar­ba su­nkiai pa­sie­kia­mo­se kū­no vie­to­se. Mo­der­nios tech­no­lo­gi­jos pro­ce­dū­ra ne­su­ke­lia pa­cien­tui skaus­mo, ke­lis­kart su­trum­pė­ja gy­dy­mo truk­mė, iš­ven­gia­ma skau­džių komp­li­ka­ci­jų.

Iš JAV Si­li­cio slė­nio at­ke­lia­vu­si „Cy­berK­ni­fe“, su­si­de­dan­ti iš li­ni­ji­nio grei­tin­tu­vo, val­do­mo ro­bo­to „ran­ka“, ir vaiz­dais kon­tro­liuo­ja­mos spin­du­li­nio gy­dy­mo sis­te­mos, ins­ta­liuo­ta nau­ja­me pri­va­čia­me me­di­ci­nos cen­tre Si­gul­do­je. Ši sis­te­ma – pa­sau­ly­je jau vei­kia per pu­san­tro šim­to „Cy­berK­ni­fe“ – lei­do su­grą­žin­ti svei­ka­tą dau­giau kaip šim­tui tūks­tan­čių on­ko­lo­gi­nė­mis li­go­mis ser­gan­čių pa­cien­tų. Da­bar nau­jo­sios tech­no­lo­gi­jos pra­na­šu­mais bus ga­li­ma nau­do­tis ir kai­my­nys­tė­je, Lat­vi­jo­je.

„Mo­der­ni „Cy­berK­ni­fe“ tech­no­lo­gi­ja to­bu­lai tin­ka li­go­niams, ken­čian­tiems nuo įvai­rių gal­vos sme­ge­nų na­vi­kų, at­si­ra­du­sių prie jau­trių klau­sos, re­gos ar ne­rvų maz­gų sis­te­mų, stu­bu­re ir ki­to­se su­nkiai pa­sie­kia­mo­se or­ga­niz­mo vie­to­se, gy­dy­ti, – tvir­ti­na ste­reo­tak­si­nės ra­dio­chi­rur­gi­jos cen­tro „Si­gul­da“ va­do­vas dr. Ma­ris Skro­ma­nis. – Šis ne­in­va­zi­nis gy­dy­mo me­to­das ge­riau­sias, o kai ka­da ir vie­nin­te­lis, tuo­met, kai pa­cien­to ne­ga­li­ma ope­ruo­ti įpras­tu bū­du ar­ba sau­giai tai­ky­ti spin­du­li­nės te­ra­pi­jos, nes bai­mi­na­ma­si ga­li­mų re­gos, klau­sos, koor­di­na­ci­jos komp­li­ka­ci­jų ar­ba net pa­vo­jaus gy­vy­bei. „Cy­berK­ni­fe“ lei­džia gy­dy­ti ne tik gal­vos sme­ge­nų, stu­bu­ro na­vi­kus, bet ir pros­ta­tos, ke­pe­nų, plau­čių, ka­sos vė­žį, taip pat tri­ša­kio ne­rvo ne­ural­gi­ją.“

Tai­kant šią sis­te­mą už­ten­ka nuo 1 iki 5 ste­reo­tak­si­nės ra­dio­te­ra­pi­jos sean­sų – jų skai­čius pri­klau­so nuo bend­ros pa­cien­to svei­ka­tos būk­lės, na­vi­ko pri­gim­ties ir dy­džio. Pa­ly­gin­ki­me: gy­dant tra­di­ci­niu bū­du pa­na­šiam efek­tui pa­siek­ti rei­kia net 30–40 įpras­ti­nės ra­dio­te­ra­pi­jos pro­ce­dū­rų. La­bai svar­bu, kad po 30–50 mi­nu­čių truk­mės sean­so pa­cien­tas ga­li sau­giai grįž­ti prie kas­die­nio gy­ve­ni­mo, jam ne­rei­kia gu­lė­ti li­go­ni­nė­je. Gy­dy­mas nė­ra skaus­min­gas ir ne­tei­kia psi­cho­lo­gi­nio dis­kom­for­to.

„Cy­berK­ni­fe“ lei­džia spe­cia­lis­tams di­de­lę jo­ni­zuo­jan­čios spin­du­liuo­tės do­zę nu­kreip­ti tiks­liai į na­vi­ką iš dau­giau kaip 1200 kam­pų. Tech­no­lo­gi­jos tiks­lu­mas – 0,5–0,95 mi­li­me­tro. Svar­bu, kad tai­kant šią sis­te­mą nau­do­ja­mi ir anks­čiau at­lik­tų mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so (MR) bei kom­piu­te­ri­nės to­mog­ra­fi­jos (CT) ty­ri­mai, daž­nai at­siž­vel­gia­ma į po­zi­tro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fo – kom­piu­te­ri­nio to­mog­ra­fo (PET-CT) ir an­giog­ra­fi­jos duo­me­nis. Pa­gal juos pro­fe­sio­na­lūs spe­cia­lis­tai tam ti­kra įran­ga at­ski­ria svei­kus au­di­nius ir or­ga­nus nuo švi­ti­na­mų­jų. Be­ne di­džiau­sias pra­na­šu­mas – ga­li­my­bė ste­bė­ti net men­kiau­sius pa­cien­to or­ga­nų ju­de­sius ir pa­ties aug­lio pos­lin­kius bei pa­gal tai ko­re­guo­ti spin­du­lia­vi­mą ne­pa­žei­džiant svei­kų au­di­nių ir iš­ven­giant komp­li­ka­ci­jų.

dr. Audrius Matuzevičius

Grei­tes­nis ir efek­ty­ves­nis gydymas

Tarp­tau­ti­nės kom­pa­ni­jos „In­ter­lux“, ku­rios įmo­nių gru­pei pri­klau­san­ti UAB „SOR­me­di­ca“ Lat­vi­jo­je sėk­min­gai įdie­gė „Cy­berK­ni­fe“ sis­te­mą, va­do­vas dr. Aud­rius Ma­tu­ze­vi­čius nau­ją­ją tech­no­lo­gi­ją ver­ti­na kaip pro­ver­žį Bal­ti­jos ša­ly­se gy­dant tiek pik­ty­bi­nius, tiek ge­ry­bi­nius aug­lius: „Šios mo­der­nios ro­bo­ti­nės ra­dio­chi­rur­gi­jos sis­te­mos die­gi­mas ta­po uni­ka­lia pa­tir­ti­mi net il­ga­me­tę me­di­ci­nos tech­no­lo­gi­jų pra­kti­ką tu­rin­čiai mū­sų kom­pa­ni­jai. Me­di­ci­nos įran­gos sri­ty­je spe­cia­li­zuo­ja­mės jau dau­giau kaip 20 me­tų, ta­čiau to­kios di­de­lės apim­ties ir svar­bos pro­jek­tas „In­ter­lux“ įmo­nių gru­pei – pir­ma­sis. Džiau­gia­mės ga­lė­da­mi pri­si­dė­ti at­ver­čiant nau­ją on­ko­lo­gi­nių li­gų gy­dy­mo pus­la­pį Bal­ti­jos vals­ty­bė­se.“

Lau­kia­ma ir Lietuvoje

Pa­sak UAB „SOR­me­di­ca“ va­do­vo And­riaus Ni­ka­no­ro­vo, nors kai­my­nys­tė­je tu­rė­da­mi mo­der­nią „Cy­berK­ni­fe“ sis­te­mą ga­li­me jaus­tis sau­giau, „ro­bo­to-gy­dy­to­jo“ lau­kia­ma ir mū­sų ša­ly­je: „Lie­tu­vos uni­ver­si­te­ti­nės gy­dy­mo įstai­gos jau ke­le­tą me­tų svars­to ga­li­my­bę įdieg­ti mo­der­nią ste­reo­tak­si­nės ra­dio­chi­rur­gi­jos sis­te­mą. Lat­vi­jai ap­lenk­ti Lie­tu­vą pa­dė­jo vers­las – ypač aukš­to ly­gio me­di­ci­nos cen­trą įstei­gė pri­va­ti bend­ro­vė, o stra­te­giš­kai svar­bų ir me­di­ci­niš­kai pa­grįs­tą pro­jek­tą iš da­lies fi­nan­sa­vo Eu­ro­pos Są­jun­gos fon­dai.“

Vil­niaus uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės San­ta­riš­kių kli­ni­kų gy­dy­to­jo ne­uro­chi­rur­go Ar­tū­ro Šit­kaus­ko komentaras

– Kas­met Lie­tu­vo­je už­re­gis­truo­ja­ma 17 tūkst. nau­jų vė­žio at­ve­jų, tarp jų – su­nkiai ap­tin­ka­mų ir dar su­nkiau gy­do­mų gal­vos, stu­bu­ro sme­ge­nų na­vi­kų, esan­čių ne­to­li jau­trių, gy­vy­biš­kai svar­bių cen­trų. Kuo ypa­tin­ga to­kių pa­cien­tų diag­nos­ti­ka ir gy­dy­mas?

– Ji su­dė­tin­ga ir rei­ka­lau­jan­ti itin pa­žan­gių tech­no­lo­gi­jų, kiek įma­no­ma ma­žiau ža­lo­jan­ti, ma­žiau in­va­zy­vi. Gal­vos na­vi­kai vys­to­si gi­liai, iš pa­vir­šiaus yra ne­ma­to­mi ir ne­už­čiuo­pia­mi. Jie diag­no­zuo­ja­mi ir gy­do­mi šiuo­lai­ki­nė­mis tech­no­lo­gi­jo­mis, to­kio­mis kaip mag­ne­ti­nis re­zo­nan­sas, chi­rur­gi­nė biop­si­ja, ste­reo­tak­si­nė ra­dio­te­ra­pi­ja ir kt. Vi­sos sme­ge­nų struk­tū­ros la­bai svar­bios, kai ka­da jos yra vi­siš­kai gre­ta, to­dėl nau­jų­jų tech­no­lo­gi­jų tiks­lu­mas, ga­li­my­bė pa­veik­ti tik na­vi­ko ži­di­nį, iš­sau­gant ap­lin­ki­nius svei­kuo­sius au­di­nius, tu­ri ypač di­de­lę reikš­mę. No­rint pa­siek­ti na­vi­ką ne­re­tai bū­ti­na ap­lenk­ti ar­ba pa­stum­ti svei­ką­sias struk­tū­ras, o jos į tai ga­li su­rea­guo­ti ir net nu­ken­tė­ti. Mū­sų tiks­las – kad po to­kių gi­lu­mi­nių struk­tū­rų ope­ra­ci­jos pa­cien­tas bū­tų svei­kas, dar­bin­gas ir ga­lė­tų nor­ma­liai gy­ven­ti, kad ne­lik­tų su­nkių pa­sek­mių, to­kių kaip par­aly­žius, re­gė­ji­mo ar ki­tų or­ga­niz­mo funk­ci­jų pa­ken­ki­mai.

– Kaip ver­ti­na­te ra­dio­chi­rur­gi­nės ro­bo­ti­nės „Cy­berK­ni­fe“ sis­te­mos ga­li­my­bes?

– Eu­ro­po­je pa­na­šios tech­no­lo­gi­jos jau pa­žįs­ta­mos. „Cy­berK­ni­fe“ – tai mo­der­nes­nė ste­reo­tak­si­nės ra­dio­te­pi­jos at­mai­na. Jos idė­ja – tiks­lus ra­dio­te­ra­pi­nis gy­dy­mas.

„Cy­berK­ni­fe“ spin­du­li­nis li­ni­ji­nis grei­tin­tu­vas, ar­ba spin­du­lių šal­ti­nis, yra su­jung­tas su ro­bo­tu, ku­ris tiks­liai nu­sta­to aug­lio lo­ka­li­za­ci­ją, pri­ve­da prie jo spin­du­lių šal­ti­nį ir lei­džia jį nau­do­ti ypač taik­liai. Šia sis­te­ma ga­li­ma pa­siek­ti bet ku­rią kū­no vie­tą be jo­kių ap­ri­bo­ji­mų. Dėl to iš­sip­le­čia jos tai­ky­mo in­di­ka­ci­jų spek­tras ir aug­lių dy­džio ri­bos. Ga­li­ma ope­ruo­ti įvai­riau­sio dy­džio, net ir vi­siš­kai ma­žus, aug­lius, pri­klau­so­mai nuo jų bio­lo­gi­jos bet ku­rio­je kū­no vie­to­je. Tai tiks­li ir ap­lin­ki­nius svei­kus au­di­nius tau­so­jan­ti sis­te­ma. Jos tiks­lu­mas tie­siog ne­pa­ly­gi­na­mas su stan­dar­tiš­kai tai­ko­mu spin­du­lia­vi­mu, nes prie­tai­sai la­ze­riu ir rent­ge­nu fik­suo­ja men­kiau­sią or­ga­niz­mo ju­de­sį (kvė­pa­vi­mo, šir­dies pla­ki­mo, sme­ge­nų pul­sa­vi­mo), o po kiek­vie­nos spin­du­lių do­zės iš nau­jo aps­kai­čiuo­ja aug­lio lo­ka­li­za­ci­ją. Ne­tei­gia­me, jog „Cy­berK­ni­fe“ yra re­vo­liu­ci­ja, tai – nuo­lat to­bu­lė­jan­čių šian­die­ni­nių skait­me­ni­nių tech­no­lo­gi­jų pa­nau­do­ji­mas gy­dy­mo ko­ky­bei ge­rin­ti.

– Sis­te­ma pri­sta­to­ma kaip ne­su­ke­lian­ti pa­cien­tui nei skaus­mo, nei ki­tų ne­ma­lo­nių po­jū­čių. Po gy­dy­mo sean­so jis ga­li grįž­ti na­mo... Tai pri­skir­ti­na die­nos sta­cio­na­ro pa­slau­goms?

– Iš pri­nci­po taip. Spin­du­lia­vi­mo sean­sas už­trun­ka apie va­lan­dą, pa­cien­tas pa­pras­tai ne­gul­do­mas į li­go­ni­nę. Ir tie li­go­niai, ku­rie vyk­da­vo šios pro­ce­dū­ros į ki­tas ša­lis – Tur­ki­ją, Vo­kie­ti­ją, Šve­di­ją ar Če­ki­ją, po jos ga­lė­da­vo net tą pa­čią die­ną grįž­ti na­mo.

– Ko­kiems pa­cien­tams in­di­kuo­ti­nas šis gy­dy­mas? Ar sių­si­te juos į Lat­vi­ją?

– Daž­niau­siai tai gal­vos sme­ge­nų aug­lius tu­rin­tys žmo­nės, ku­riems dėl vie­nų ar ki­tų prie­žas­čių ne­ga­li bū­ti tai­ko­mas chi­rur­gi­nis gy­dy­mas: aug­lys la­bai pa­vo­jin­go­je vie­to­je, su­dė­tin­ga krau­ja­gys­lių pa­to­lo­gi­ja, pa­cien­to ap­sisp­ren­di­mas at­si­sa­ky­ti ope­ra­ci­jos ir jo fi­nan­si­nės ga­li­my­bės, nes gy­dy­mas – mo­ka­mas. Li­go­nius, nu­spren­du­sius gy­dy­tis ro­bo­ti­ne ste­reo­tak­si­ne ra­dio­te­ra­pi­ja, la­bai kruopš­čiai at­ren­ka­me. To­dėl ne­sa­me nu­si­vy­lę šia sis­te­ma: su­lau­kė­me to­kio efek­to, ko­kio ir ti­kė­jo­mės.

– Ar „Cy­berK­ni­fe“ rei­kė­tų ir Lie­tu­vo­je?

– Sis­te­ma yra tiks­li, smar­kiai su­ma­ži­na komp­li­ka­ci­jų ri­zi­ką ir su­trum­pi­na gy­dy­mo lai­ką, lei­džia gy­dy­ti net su­dė­tin­giau­sios for­mos vė­žį. Pa­sau­ly­je ste­reo­tak­si­nės ra­dio­te­ra­pi­jos tai­ky­mas tam­pa on­ko­lo­gi­jos stan­dar­tu. Ma­nau, šių sis­te­mų, kaip ir mag­ne­ti­nio re­zo­nan­so apa­ra­tų, po ke­le­rių me­tų Lie­tu­vo­je tu­rė­si­me ne vie­ną.

Valentina JAKIMAVIČIENĖ