Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Medicininė sveikatos pažyma – būtina kiekvienam darbuotojui

Šiandien retas samdomas darbuotojas visą gyvenimą būna ištikimas vienai įmonei.
Nuotraukos

Šiandien retas samdomas darbuotojas visą gyvenimą būna ištikimas vienai įmonei. Visi dairosi palankesnių sąlygų ir renkasi tą darbdavį, kuris pasiūlo geriausią variantą. Vis dėlto ne kiekvienas prisimena, kad keičiant darbovietę arba net ilgus metus dirbant toje pačioje įmonėje svarbu nepamiršti profilaktiškai pasitikrinti sveikatą ir atnaujinti medicininės sveikatos pažymos galiojimo laiką.


Tikrintis būtina

„Kiekvienas privalo pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbindamas, o dirbdamas – tikrintis periodiškai, pagal įmonėje patvirtintą darbuotojų sveikatos patikrinimų grafiką. Privalomas sveikatos tikrinimas būtinas siekiant įvertinti, ar dirbantis asmuo gali dirbti pasirinktą darbą konkrečiomis sąlygomis, taip pat ir apsaugojant darbuotojų sveikatą nuo galimo profesinės rizikos veiksnių poveikio, – sako šeimos klinikos „ALFA CLINIC“ medicinos vadybininkė Eglė Syrkaševaitė.

Įsivaizduojama, kad nuolatiniai profilaktiniai sveikatos patikrinimai turėtų rūpėti tik su kenksmingomis medžiagomis ar pavojinga aparatūra dirbantiems žmonėms. Vis dėlto medikai prieštarauja. „Visada galima paklausti – o kas yra pavojingos ar kenksmingos sąlygos? Juk galima būtų ne sveikatą tikrinti, o pašalinti tas „netinkamas“ sąlygas. Bet iš tiesų visada primenama, kad sveikas gyvenimo būdas, tai ne tik kenksmingų medžiagų vengimas, bet ir aktyvus judėjimas, sportas, tinkama mityba, – pasakoja Karoliniškių šeimos klinikos gydytojas Tomas Gudas. – Klaidingai galvojama, kad sėdimas darbas neturi kenksmingų padarinių. Dažniausiai tai darbas prie kompiuterio – nuolatinė akių įtampa, „sustingusi“ kūno padėtis, labai riboti judesiai. Be to, kiekviena elektroninė darbo priemonė – net kompiuterio pelė – veikdama sukuria labai silpnus elektromagnetinius laukus, kurie gali paveikti kai kuriuos gyvybinius procesus. Akivaizdu, kad toks „nekaltas“ sėdimas darbas iš tiesų turi labai reikšmingą įtaką šiuolaikinio žmogaus sveikatai.“

Ką reikia žinoti?

E. Syrkaševaitė pasakoja, kad profilaktinis sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas gydymo įstaigoje, kurioje darbuotojas yra prisiregistravęs pas savo šeimos gydytoją, arba privačioje klinikoje, pas bendrosios praktikos ar šeimos gydytoją. Svarbu turėti asmens dokumentą ir darbdavio užpildytą asmens medicininę knygelę (F 048/a forma) arba privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos formą (F 047/a forma).

Na, o tiems, kurie nori sutaupyti laiko, patiks galimybė profilaktiškai pasitikrinti sveikatą registruojantis internetu www.sveikatospazymos.lt. Čia galėsite pasirinkti patogią atvykimo vietą, t. y. miestą ir kliniką, bei atvykimo laiką. Patikrinimas užtruks vos 20–30 minučių ir per artimiausius metus ar dvejus (priklausomai nuo darbo sąlygų) galėsite nesukti galvos dėl įrašo medicininėje knygelėje.

Kaip vyksta apžiūra?

Bendras profilaktinis darbuotojų sveikatos patikrinimas apima: šeimos gydytojo konsultaciją, regėjimo, klausos ištyrimą, kraujospūdžio matavimą, širdies tonų, plaučių klausymą, bendrą kraujo ištyrimą, psichikos, nervų sistemos veiklos įvertinimą. „Atsižvelgiant į konkrečius profesinės rizikos kenksmingus veiksnius, gali prireikti atlikti papildomus tyrimus: širdies elektrokardiogramą, krūtinės ląstos rentgenogramą ar kt.“, – patirtimi dalijasi „ALFA CLINIC“ medicinos vadybininkė.

Kodėl vengiame gydytojų?

Ko gero, dažnas mūsų į gydytojus kreipiamės tik tada, kai ką nors suskausta ar jaučiame ryškų sveikatos pablogėjimą, net jei ir žinome, kaip svarbu profilaktiškai tikrintis. Vieni teisinasi esą labai užimti, kiti – nemėgstantys slegiančių medicinos įstaigų sienų, dar kiti naiviai tikisi, kad sveikata pagerės savaime.

„Užimtumas – ne pasiteisinimas. Pagal Lietuvos teisės aktus, žmogus profilaktiniam sveikatos patikrinimui turi teisę gauti visą dieną, už kurią mokamas vidutinis atlyginimas, – sako Karoliniškių šeimos klinikos gydytojas. – Galima kaltinti ir sveikatos draudimo sistemą, kuri neskatina tikrintis profilaktiškai, bet kiekvienas turi nepamiršti, kad be profesinės sveikatos yra dar asmeninė sveikata, apie kurios patikrinimą ir priežiūrą visada patarimu padės jūsų šeimos gydytojas.“

Gydytojui pritaria ir E. Syrkaševaitė: „Žmonės turėtų suprasti, kad rūpintis sveikata pirmiausia yra jų pačių reikalas, o užbėgti ligai už akių ir tikrintis profilaktiškai – būtina.“