Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Odos vėžys – agresyvi, tačiau pagydoma liga

Besilepinantiems saulės voniomis Respublikinės Šiaulių ligoninės dermatovenerologė gydytoja S. Lukošaitienė pataria naudoti apsauginius kremus
Nuotraukos

   Gegužės mėnesį buvo minima melanomos – odos vėžio diena. Medikų teigimu, ši liga, kaip ir daugelis onkologinių susirgimų, nebėra tokia baisi. Laiku pastebėjus melanomą, išgyja iki 97 procentų žmonių. Nors daugelis yra girdėję ir žino, kad melanoma – agresyvi odos vėžio forma, apklausos rodo, jog į odos pakitimus žmonės kreipia nepakankamai dėmesio. Medikai rekomenduoja maždaug kartą per mėnesį atidžiai pasitikrinti odą, o pastebėjus pakitimų, nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tik taip bus galima išvengti ligos progresavimo. Ypač vasarą gydytojai ragina naudoti apsauginius kremus nuo saulės.

Melanomos kaltininkas – apgamas

Manoma, kad maždaug pusei visų atvejų melanoma išsivysto iš jau esančių gerybinių odos navikų – apgamų. Kita pusė – iš naujai atsiradusių apgamų, ėmus nekontroliuojamai daugintis pigmentinėms odos ląstelėms melanocitams. Dauguma žmonių žino, kad melanomai atsirasti didelį poveikį gali turėti ultravioletiniai spinduliai – tiek natūralūs, kaitinantis saulėje, tiek soliariumuose. Tačiau tai nėra vieninteliai rizikos veiksniai. Pavyzdžiui, žmonės vis dar nustemba sužinoję, kad susirgti odos ligomis labiau rizikuoja ant kūno turintys daugiau nei 50 apgamų, šviesios odos ar vyresni nei 50 metų asmenys. Taip pat padidintu rizikos veiksniu laikoma organų transplantacija ar reguliarus imunitetą silpninančių vaistų vartojimas.
Trečdalis pacientų, kurie suserga odos ligomis, ilgai būna gryname ore, keliauja, nemažai laiko per metus praleidžia šalyse, kuriose saulės intensyvumas didesnis nei Lietuvoje, o tai didesnė rizika susirgti odos vėžiu nei įprastai. Gydytojai sako, kad gana stiprūs nudegimai saulėje tai taip pat yra vienas iš rizikos veiksnių.
Savaime suprantamas dalykas turėtų būti apsauga nuo saulės - kremas, tačiau dauguma kremo nenaudoja netgi tada, kai kaitinasi saulėje. Dažniausiai žmonių dėmesį į odos pakitimus atkreipia dermatologas. Tad nevenkite reguliariai apsilankyti pas gydytoją ir gauti patvirtinimą, kad oda visiškai sveika.

Kosmetinė apsauga – specialūs kremai

Respublikinės Šiaulių ligoninės dermatovenerologės Sigitos Lukošaitienės teigimu, nuo saulės naudoti kremus tiesiog būtina. Apsauga nuo ultravioletinių A ir B grupės spindulių labai svarbi. Nepasitepus kremu saulėje patariama būti ne ilgiau 10-15 minučių, naudojant stipresnį apsauginį kremą galima būti ir iki kelių valandų.
„Naudojant apsauginę priemonę ir būnant lauke reikia pasitepti ne vieną kartą. Jautriai ir linkusiai strazdanoti odai kremai tiesiog būtini“, - sako S. Lukošaitienė.
Apsauginiai kremai, kaip filtrai nuo saulės spindulių, naudojami dviejų rūšių – mineraliniai ir cheminiai. Nors ir maloniau naudoti cheminius, dermatovenerologė S. Lukošaitienė pataria naudoti mineralinius, kurie odą padengia plėvele.
„Cheminė apsauga reaguoja su saulės spinduliais ir dalis susidariusio produkto lieka odoje, o naudojant mineralinį filtrą – viskas nusiplauna“, - teigia S. Lukošaitienė.
Vyresniame amžiuje oda tampa dar jautresnė. Odos senėjimas, anot dermatovenerologės S. Lukošaitienės, yra natūralus biologinis procesas. Bėgant metams silpnėja pagrindinės odos funkcijos - apsauginės savybės, regeneracija, deguonies pasisavinimas, maitinimas, drėkinimas, todėl oda tampa sausa, atsiranda senatvinių raukšlių, kuriomis reikia pradėti rūpintis dar prieš joms atsirandant. Moters oda ypač pakinta menopauzės laikotarpiu, nes ir visame organizme, ir pačioje odoje sumažėja estrogenų, reikalingų odos apsaugai.



Lina ABROMAVIČIENĖ