Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Nepatrauklūs cigarečių pakeliai baidys nerūkančius?

Manoma, kad nepatrauklios cigarečių pakuotės labiausiai nuo rūkymo atbaidys tuos, kurie dar nerūko
Nuotraukos

Žinia, kad nuo kitų metų rudens Lietuvos parduotuvėse pasirodys cigarečių pakeliai su kraupiais vaizdais, iki šiol kelia diskusijų. Kas dabar bus? Žmonės, siekdami išvengti šokiruojančių vaizdų, cigaretes ims pirkti juodojoje rinkoje? O gal kraupūs vaizdai ir dvigubai didesni įspėjimai padės geriau suvokti situacijos rimtumą bei skatins mesti rūkyti?
„Euromonitor International“ rinkos analitikas Georgij Grebinskij sako, kad nieko panašaus. Viešai publikuotame tekste rašoma, kad naujos Tabako kontrolės įstatymo pataisos vargu ar pakeis rūkančių įpročius.

Įtakos turi ne visiems
Analitiko teigimu, kol kas nėra jokių įrodymų, kad įspėjamieji užrašai ir nuotraukos, informuojančios apie pavojų sveikatai, lemtų žmonių pasirinkimą rūkyti ar ne. Tačiau pripažįsta, jog tokie vaizdiniai turi įtakos rūkalių elgesiui.
„Pasaulinė praktika rodo, kad grafinių įspėjimų apie pavojų sveikatai įvedimas yra labiau orientuotas į potencialių rūkalių, kurie dar nėra pradėję rūkyti, mažinimą. O ne į tuos, kurie jau rūko“, – rašoma pranešime.
Pastebėta, kad kaimyninėje Latvijoje 2010 m. įsigaliojus tokioms įstatymo pataisoms, smarkiai išaugo nelegali tabako prekyba. 2010 m. nelegalių cigarečių rinka sudarė 54 proc. Nuo 2011 m. ir vėlesniais metais neteisėta prekyba mažėjo.
Aišku, neatmetama galimybė, kad tokį latvių elgesį galėjo nulemti ne tik grafiniai vaizdai ant cigarečių pakelių, bet ir ekonominė krizė.
Be to, įsigaliojus įstatymo pataisoms Latvijoje keitėsi cigarečių kainos. Smulkiosios įmonės atsisakė iš karto užsisakyti naujų cigarečių pakelių, kol nebuvo išparduotos senosios. Tai skatino verslininkus daryti įvairias akcijas ir nuolaidas. Kita vertus, vėliau buvo pastebėtas kainų kilimas, siejamas su didėjančiomis sąnaudomis gaminant naują pakuotę.

Skatina geriau suvokti problemą
Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, psichoterapeutas Dr. Aurelijus Veryga „Šiaulių naujienoms“ sako, kad kiekviena priemonė ne visuomet yra šimtaprocentinė, visiems tinkama ir efektyvi. Todėl, anot jo, baisios nuotraukos nuo rūkymo atbaidys tikrai ne visus.
Specialistas pasakoja, kad kai kuriose šalyse vaizdiniai įspėjimai apie žalą sveikatai taikomi seniai. Ten atlikti tyrimai rodo, kad žmonės matydami vaizdą geriau suvokia informaciją negu tik skaitydami užrašą.
Šalyse, kur raštingumas didelė problema, paveiksliukai iš karto išsprendžia daug problemų. Jeigu žmogus nemoka ta kalba skaityti, paveiksliukas tampa aiškesnis negu bet kokie užrašai.
„Dažnai rūkoriai skundžiasi, jog tokie vaizdai labai nemalonūs, neestetiški, negražūs. Tačiau kas sakė, kad rūkymas yra estetiškas? Vadinasi, žmonėms realus vaizdas nelabai patinka. O tai yra gerai, nes žmonės pradeda suprasti, koks yra realus rūkymo keliamas vaizdas“, – pabrėžia A. Veryga.

Žinutė – pagal amžiaus grupę
Šalyse, kur jau egzistuoja tokie paveiksliukai, rūkoriai geriau suvokia rūkymo pasekmes, turi didesnę motyvaciją mesti rūkyti. Svarbiausia, kad nepatrauklios cigarečių pakuotės labiausiai nuo rūkymo atbaido tuos, kurie dar nerūko. Nes būtent juos paveikti lengviausia.
„Yra tokių socialiai jautrių žinučių, kurios jaunus žmones labai užkabina. T. y. kiekvienai grupei pabandyta sukurti įvairias žinutes, nes visi žmonės skirtingi: pavyzdžiui, jaunoms būsimoms mamoms apie rūkymą ir nėštumą, vyrams apie potencijos sutrikimus. Bandoma taikyti informaciją skirtingoms grupėms pagal poreikį, kad žmonėms būtų aišku, kokie kyla pavojai“, – akcentuoja psichoterapeutas.
Vis dėlto, anot specialisto, paveiksliukai visų problemų neišsprendžia. Taip nebūna, kad visi rūkoriai pamatę nepatrauklų cigarečių pakelį, staiga mestų rūkyti. Tačiau jeigu tai būtų visiškai neefektyvu šalyse, kur vienoje pakuotės pusėje yra užrašas, kitoje – paveiksliukas, pardavėjai neatsukinėtų pirkėjui tik užrašo.
Todėl pas mus įsigalios tokia tvarka, kai abi pakuotės pusės bus su vaizdiniais įspėjimais, ir juos bus draudžiama kaip nors uždengti.

Įtakos juodajai rinkai neturės
Paklausus eksperto nuomonės apie svarstymus, kad galbūt kraupūs vaizdai skatins nelegalią prekybą, sulaukta atsakymo, jog tokia teorija labiau panaši į mokslinę fantastiką negu į realybę.
„Žmogus rūko ne dėl pakuotės, ne dėl paveiksliukų, o dėl to, kad negali nerūkyti. Jeigu taip sako, galbūt ir dabar perka kontrabandines cigaretes“, – svarsto A. Veryga.
Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas pastebi, kad ir dabar Lietuvoje yra nemažai žmonių, kurie įsigyja tabako gaminių nelegalioje rinkoje. Dėl mados – tą pradeda daryti vaikai. Todėl vargu ar tarp cigarečių pakelio ir nelegalios rinkos yra koks nors ryšys. Greičiausiai šį procesą reikėtų sieti su mažesne kaina.
Psichoterapeutas išskiria, kad galbūt juodoji rinka labiau pritrauks hedonistus, t. y. asmenis, kuriems rūkymas kelia labai didelį malonumą ir pasitenkinimą. Jie ieško įvairių įdomių rūkymo formų, todėl siekia susikurti specialią aplinką.
Tai asmenys, kuriems nikotino kvapas netrukdo, bet visa kita turi būti estetiška. Todėl jeigu hedonistams vaizdiniai įspėjimai apie pavojų sveikatai pasirodys nepatrauklūs, galbūt jie ir ieškos cigarečių su gražesniais pakeliais juodojoje rinkoje. Aišku, tokių žmonių tėra tik vienetai. Todėl vargu ar prekyba tabaku juodojoje rinkoje, įvedus šią prevencinę priemonę, suaktyvės.

 

  Info