Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Onkologinė liga jau nėra nuosprendis

Sužinojus apie ligą galvoje atsiranda minčių raizgalynė, nes daugelis nežino, ką jiems daryti, kur toliau eiti. Tokioje situacijoje labai svarbi medikų komandos pagalba, padedanti susivokti sudėtingoje situacijoje.
Nuotraukos

Praėjusią savaitę Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje vyko mokslinė-praktinė konferencija „Onkologinių pacientų gydymas ir slaugos aktualijos“, kurioje Onkologijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė slaugytoja Daiva Juškevičienė kalbėjo apie sergančių pažengusios stadijos vėžiu slaugą, o Chemoterapijos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė slaugytoja Kristina Burbienė – apie pilnai implantuojamo centrinės venos Porto kateterių panaudojimo aktualijas.

Abi slaugytojos „Šiaulių naujienoms“ pasakojo, jog dabar onkologinių ligų gydymo galimybės yra itin geros.

Sužinojusius, kad serga vėžiu, ištinka šokas
Slaugytoja  D. Juškevičienė sako, jog daugelis, išgirdęs onkologinės ligos diagnozę, patiria šoką, o ypač tada, kai gydytojas pasako, jog sergama jau pažengusios ligos stadija.

„Sužinojus apie ligą galvoje atsiranda minčių raizgalynė, nes daugelis nežino, ką jiems daryti, kur toliau eiti. Tokioje situacijoje labai svarbi medikų komandos pagalba, padedanti susivokti sudėtingoje situacijoje.  
 

Bet kuriuo atveju išplitęs vėžys skelbia apie itin prastą sveikatos būklę, nes liga greičiausiai jau yra išplitusi po organus ir tokio vėžio gydymui negali būti taikomas chirurginis gydymas. Tačiau diagnostika gerėja, todėl pažengusių stadijų vėžių nustatoma vis mažiau. Be to, prisideda ir medicininės naujovės, kurios itin gelbsti taikant gydymą sergantiems onkologinėmis ligomis. Vėžys – tai liga, kurios pradžioje neskauda, o kai pasireiškia skausmas, tada jau gali būti pažengusios stadijos vėžio simptomai“, – aiškina D. Juškevičienė.  

Slaugytojos pastebi, jog susirgę kai kurie pacientai atpažįsta ligos simptomus, tačiau dėl kažkokių priežasčių vis delsia ir baiminasi kreiptis į medikus.

„Bijo tikriausiai dėl egzistuojančių mitų, nes ir šiandien daugelis sako, jog vėžys yra nepagydoma liga ir tai yra gyvenimo nuosprendis. Tačiau taip nėra ir daugelis pasveiksta“, – aiškina D. Juškevičienė.

Su liga reikia susigyventi
Kaip ir su bet kuria lėtine liga, taip ir su onkologine liga, anot slaugytojų, reikia susigyventi, norint kuo efektyviau su ja kovoti ir galiausiai – pasveikti. Didžioji dalis onkologinių pacientų gydosi namuose.

Stacionarinis gydymas, pasak D. Juškevičienės, taikomas tik tiems pacientams, kuriems reikalingas specializuotas gydymas – chemoterapija ir radioterapija.

„Yra pacientų, kurie su kiekviena diena silpsta, tačiau tai priklauso nuo individualios diagnozės. Yra žmonių, kurie nors ir serga onkologine liga, tačiau vis dar dirba, kabinasi į gyvenimą, nes nenori su liga užsidaryti namuose. O kai kurie atvirkščiai – užsidaro namuose ir nieko kito nebenori daryti. Todėl tokiose situacijose taip pat labai svarbi yra slaugytoja, kuri betarpiškai bendrauja su pacientu.

Ne visada pacientas išdrįsta gydytojo pasiteirauti apie savo sveikatos būklę ar pats ne viską pasako apie ligos simptomus. Todėl kartojame kolegoms, jog ligoninėje itin svarbus komandinis darbas, kuris padeda  siekiant kuo efektyvesnių gydymo rezultatų. Didžioji dalis slaugytojų darbo specifikos nesikeičia, nors ir klinikoje taikomi vis nauji gydymo metodai“, – sako D. Juškevičienė.

Naujas vaistų įvedimo metodas
Konferencijoje slaugytojos pristatė naują vaistų įvedimo metodą, kuris yra labai saugus ir tai itin aktualus vėžiu sergantiems pacientams. Daugumai Onkologijos klinikos pacientų yra pilnai implantuoti centrinės venos Porto kateteriai, per kuriuos yra įvedami įvairūs vaistai, o kai kuriais atvejais – net maisto medžiagos. Be to, per šį kateterį galima paimti kraujo ėminius laboratoriniam ištyrimui.

„Turime ir labai sunkių pacientų, kurių liga toli pažengusi ir jiems jau negali būti taikomas chirurginis gydymas. Tada tokiems pacientams yra taikomas palaikomasis simptominis gydymas. Konferencijoje norėjome parodyti ir slaugytojų svarbų darbą, nes slaugytojos yra komandos narys, be kurios nebūtų teikiama pagalba. Europos medicininės onkologijos draugija yra parengusi specialią knygutę „Žinynas pacientams, sergantiems pažengusios stadijos vėžiu: kaip gauti tinkamiausią pagalbą iš savo onkologo“. Šioje knygutėje pateikiama visa reikiama informacija pacientams, sergantiems pažengusia onkologinės ligos forma, kad jie žinotų, kada jiems kreiptis į gydytoją, kada ir ko jam reikia pasiklausti, kuo pasirūpinti. Tokia atmintinė sergančiam žmogui itin svarbi, tačiau visa tai turi žinoti ir slaugytoja, kuri galėtų bet kuriuo metu atsakyti į visus sergančiojo klausimus. Tokiam pacientui pagalbą teikia medikų komanda, kurią koordinuoja gydytojas onkologas ir jam talkina slaugytoja, psichologas bei socialinis darbuotojas“, – sako K. Burbienė.

Be to, jau kelerius metus iš eilės Onkologijos klinika gauna paramos įsigyti Porto kateteriams, kai  kitose klinikose pacientai juos turi įsigyti patys, nes sergantiems onkologinėmis ligomis jie yra būtini.

„Porto kateteriai implantuojami nedidelės operacijos metu ir jie atlaiko iki kelių tūkstančių dūrių į membraną, todėl besigydant jie gali tarnauti net kelerius metus. Pagrindinė Porto kateterio funkcija skirta vaistų įvedimui. Įprastai leidžiant chemoterapinius medikamentus yra pažeidžiama periferinė vena, todėl ji kietėja, vystosi įvairūs uždegimai, o turintiems Porto kateterį gydymas tampa daug paprastesnis ir saugesnis – nepažeidžiamos venos. Tuomet palengvėja ir slaugytojų darbas. Be to, su Porto kateteriu pacientas gali gyventi kokybišką gyvenimą: dirbti, leisti aktyviai laisvalaikį, laikytis higienos“, – pabrėžė K. Burbienė.

K. Burbienė pastebi, jog Lietuvoje Porto kateterių panaudojimas tik įsibėgėja, tačiau tai yra progresyvus gydymo metodas, palengvinantis gyvenimą pacientui ir darbą medikų personalui.

Onkologijos klinikos vyresnioji slaugos administratorė D. Juškevičienė kalbėjo apie sergančių pažengusios stadijos vėžiu slaugą.
Ramūno SNARSKIO nuotr.

Porto kateteris ne tik užkerta kelią infekcijų plitimui, bet ir apsaugo nuo nemalonaus skausmo kaskart duriant adatą į veną.
Onkologijos klinikos nuotr.

Lina ABROMAVIČIENĖ