Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kas padeda vaiko akytėms?

Jeigu vaikas žiūrėdamas prisimerkia ir skundžiasi, kad blogai mato, skubiai apsilankykite pas oftalmologą
Nuotraukos

Jeigu vaikas žiūrėdamas prisimerkia ir skundžiasi, kad blogai mato, skubiai apsilankykite pas oftalmologą. Nors vaikas ir mato puikiai, pirmą kartą profilaktiškai patikrinti jo akytes reikėtų dar iki vienerių metų gimtadienio, kitą kartą – 2–3 metų amžiaus, vėliau – prieš mokyklą. Kuo anksčiau gydytojas nustatys vieną ar kitą regėjimo sutrikimą, tuo lengviau jį išgydys.

Kaip suprasti, kad vaikui nusilpo akys?

Įtarti, kad vaikas prasčiau mato, galite stebėdami, kaip jis pradeda žiūrėti po dienos miego. Jeigu viena akytė nepilnai atsimerkia, jeigu žiūrėdamas į mamą jis pakreipia galvytę į šoną, o prieš paimdamas žaislą prisimerkia, derėtų sunerimti dėl vaiko regėjimo.

Akivaizdu, kad suprastėjo regėjimas, jei mažylis pernelyg iš arti žiūri į žaisliukus, o namuose dažnai kliūva už daiktų, atsitrenkia į baldų kampus, iš arti arba iš toli neatpažįsta artimųjų. Taip pat susirūpinkite, jei vaikas palinkęs arti televizoriaus ar kompiuterio ekrano, skaitydamas greitai pavargsta, jei vaiko akys ašaroja, vaikas dažnai jas trina, kartais užmerkia vieną akį. Žvairuojantį mažylį arba jeigu jo akių vyzdžiai nevienodo dydžio, būtinai nuveskite pas oftalmologą.

Vaiko regos vystymasis

Intensyviausiai vaiko rega vystosi nuo vienerių iki penkerių metų. Didėja akys, akies obuolio svoris, laužiamoji galia ir vaikas gali aiškiai matyti daiktus: gerėja regėjimo aštrumas. Ką tik gimęs kūdikis toliaregis ir tik šešerių metų vaikai pradeda matyti normaliai. Iki 3-io mėnesio kūdikis gali žvairuoti, nes jo akies nervas ir raumenys nepakankamai išsivystę, bet jei žvairumas nepraeina, reikia nuvykti pas oftalmologą.

Antraisiais – trečiaisiais gyvenimo metais intensyviai vystosi bendras abiejų akių stereoregėjimas, todėl būtent tuomet gali išryškėti žvairumas. Nuo trejų iki septynerių metų regėjimas dažnai suprastėja dėl trumparegystės.

Ką gali padaryti tėvai?

Didelės įtakos vaiko regėjimui turi tinkama užsiėmimų namuose dienotvarkė. Mažiems vaikams patinka piešti, lipdyti iš plastilino, vyresni mielai skaito, rašo, žaidžia su konstruktoriumi. Visuose šiuose darbeliuose įtemptai dalyvauja akys. Nuo 3 iki 5 metų vaiko dienos užsiėmimai neturėtų trukti ilgiau kaip 40 minučių, o 6 – 7 metų vaiko – ne ilgiau kaip valandą.

Vaikas darbelius turėtų atlikti ir pirmoje, ir antroje dienos pusėje. Tarp užsiėmimų turi likti pakankamai laiko aktyviems žaidimams ir pramogoms gryname ore. Per akių įtampos reikalaujančius užsiėmimus derėtų daryti pertraukas. Mokinukas ruošdamas pamokas turi pailsėti kas 45 – 50 minučių. Leiskite vaikui pabėgioti kambaryje, pasimankštinti, pažvelgti pro langą į tolį.

Vaiko regėjimui padeda žaidimai. Parinkite jam judančius, riedančius, besisukiojančius žaisliukus. Naudingi įvairiausi žaidimai su kamuoliu. Stenkitės apriboti akių įtampos reikalaujančių žaidimų (šachmatai, šaškės, galvosūkiai) laiką.

Netinkamų regėjimo įpročių profilaktika derėtų pradėti rūpintis jau nuo 2 – 3 metų. Mokykite vaiką kartkartėmis mirksėti, nesikūprinti, paaiškinkite, kad negerai ilgai nemirksint žiūrėti į vieną daiktą, skatinkite vaiką dažniau kaitalioti žvilgsnį nuo artimo daikto į tolį ir atvirkščiai. Ilgainiui šie pratimai vaikui taps naudingu įpročiu.

Ikimokyklinio amžiaus vaikui ir pradinukui nedera sėdėti prie televizoriaus ir kompiuterio be pertraukos ilgiau kaip pusvalandį. Vaikas turi sėdėti ne arčiau kaip 2 – 5 metrai nuo televizoriaus. Kompiuterio monitoriaus ekraną reikia pastatyti ne arčiau kaip per ištiestos vaiko rankos atstumą (40 cm). Sėdėti reikia ne šonu, o tiesiai priešais kompiuterio ekraną.  Kambarys turi būti natūraliai arba dirbtinai apšviestas, bet šviesa neturi plieksti tiesiai į akis.

Skaitant turi būti tolygiai apšviesta knyga. Geriausia pastatyti stalinę lempą, bet neišjungti bendro kambario apšvietimo. Priešais vaiko akis neturi būti šviesą atspindinčių paviršių.

Vaikui nedera palenkti galvos prie pat knygos ar sąsiuvinio, optimalus atstumas – 35–40 cm. Pernelyg arti žiūrint į knygą ar kompiuterį gali išsivystyti trumparegystė.

Sėdėti vaikas turi tiesiai, remdamasis į kėdės atlošą ir kiek palenkęs galvą į priekį. Kėdę 3 – 5 cm patraukite po stalu. Rankas reikia laisvai padėti ant stalo. Alkūnės neturi pakibti ore, o kojos visa pėda turi remtis į grindis. Išmokykite vaiką patį kontroliuoti savo padėtį. Patikrinti atstumą nuo akių iki knygos ar piešinio jis gali ranka. Sulenkta per alkūnę ranka vaikas pasiremia į stalą, piršto galiukai siekia smilkinio, tarp stalo ir krūtinės turi laisvai tilpti kumštis, mentys liečia kėdės atlošą.

Nebijokite akinukų

Jeigu vaikui gydytojas išrašė akinius, nenusiminkite. Laiku pradėjusiam nešioti tinkamai gydytojo oftalmologo parinktus akinius vaikui daugeliu atvejų galima atstatyti normalų regėjimą. Pirmą kartą užsidėjęs akinius vaikas maždaug per dvi savaites prie jų pripras. Išrinkite mažyliui patinkančius rėmelius, kurie tiks prie veiduko ir jis nesidrovės. Geriausia leisti vaikui rinktis pačiam. Jeigu akinukai ne tik puikiai tiks vaikui, bet ir patiks, jis juos noriai nešios.


Info