Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Molekulės, be kurių neišgyventume

Žmogus negali gyventi be daug ko: be oro, be vandens, be maisto, be miego
Nuotraukos

Žmogus negali gyventi be daug ko: be oro, be vandens, be maisto, be miego. Ir čia tik pats pirminis, fiziologinis, lygmuo. Žmogus vargiai gali gyventi be kitų žmonių, be tam tikrų emocijų, kaip meilė, saugumas, pasitikėjimas savimi, be kitų įvertinimo. Šių dienų vartotojiškas žmogus dar pasakys, kad jis negali gyventi be rytinio puodelio Latte, be savo automobilio, buto, naujausio iPhone, kelionių ir, aišku, be pinigų. Bet nusileiskime iki paprastam žmogui mažai pažinaus molekulinio lygmens ir išsiaiškinkime, be kokių penkių molekulių mes negalėtume egzistuoti.

Taigi pradėkime.

1. Deoksiribonukleorūgštis, arba DNR. Tai ne tik didžiausia mūsų organizmo molekulė, bet ir molekulė, būtina kiekvienai naujai mūsų organizmo ląstelei susikurti. Žinant, kad žmogaus organizme per dieną susikuria maždaug du trilijonai naujų ląstelių, galime tik dar geriau įsivaizduoti, kokia svarbi mums DNR molekulė.

2. Pepsinai. Pepsinai yra enzimai, fermentai, atsakingi už baltymų virškinimą organizme, už baltymų skaidymą į amino rūgštis. O amino rūgštys būtinos mūsų nervų sistemai, judėjimo aparato veiklai, hormoninei sistemai ir daugeliui procesų organizme.

3. Hemoglobinas yra baltymas, randamas raudonosiose kraujo ląstelėse. Šios molekulės užduotis – gyvybės ir mirties klausimas, mat hemoglobinas perneša deguonį iš kvėpavimo organų, plaučių, į organizmo audinius ir grąžina anglies dvideginį iš audinių į plaučius. Taigi vykdo organizmo įsotinimą, aprūpinimą deguonimi, “kvėpavimą” ląsteliniu lygmeniu.

4. Adenozinotrifosfatas, arba ATP, dar vadinamas energijos nešėju, energijos molekule organizme. Ši molekulė atsakinga už ląstelės aprūpinimą energija ir energijos paskirstymą visame organizme.

5. Cholesterolis. Nustebote? Juk cholesterolis mums dažniausiai asocijuojasi su riebalų perkimštomis kraujagyslėmis, jų užkalkėjimu, nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligomis, insultu ar infarktu.Tačiau molekuliniame lygmenyje mūsų organizmas tiesiog neišgyventų be cholesterolio. Cholesterolis atsakingas už hormonų produkciją, o hormonai mūsų organizme atlieka nenuginčijamai svarbią reikšmę ir vaidmenį. Jie – lyg kokie signalizatoriai, kaip vienai ar kitai organizmo sistemai reikia elgtis, o kaip nesielgti.

Taigi galime pasakyti, kad mūsų organizmas talpina pačius įvairiausius sudėtingus mechanizmus ir procesus, o mažosios, bet be galo svarbios molekulės tuos procesus inicijuoja ir palaiko.