Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Ypač tikslių tyrimų kaskart daugės

Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) li­go­ni­nės Kau­no kli­ni­ko­se gau­sė­ja ty­ri­mų vie­nin­te­liu ir bran­giau­siu Lie­tu­vo­je diag­nos­ti­kos įren­gi­niu – po­zi­tro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fu
Nuotraukos
Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) li­go­ni­nės Kau­no kli­ni­ko­se gau­sė­ja ty­ri­mų vie­nin­te­liu ir bran­giau­siu Lie­tu­vo­je diag­nos­ti­kos įren­gi­niu – po­zi­tro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fu. Jų pa­da­ry­ta jau per pen­kis šim­tus, dau­giau­sia – on­ko­lo­gi­niams pa­cien­tams. Ne­tru­kus bus pra­plės­tas li­gų, ku­rioms tai­ko­mas šis ty­ri­mas, są­ra­šas, tad šių diag­nos­ti­kos pro­ce­dū­rų bus at­lie­ka­ma kur kas dau­giau.

Kli­ni­kų Ra­dio­lo­gi­jos diag­nos­ti­kos cen­tre esan­čiu po­zi­tro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fu (PET) pir­mie­ji ty­ri­mai bu­vo at­lik­ti 2012-ųjų spa­lį, dar­bas nor­ma­liu rit­mu pra­si­dė­jo 2012 me­tų pa­bai­go­je.

Apie 11 mln. li­tų kai­na­vu­siu bran­duo­li­nės me­di­ci­nos įren­gi­niu, įsi­gy­tu už Eu­ro­pos Są­jun­gos lė­šas, jau at­lik­ta per 500 ty­ri­mų. Jau­niau­siam pa­cien­tui bu­vo 12 me­tų, vy­riau­siam – 87-eri.

Šiuo me­tu PET ty­ri­mai da­ro­mi 2-3 die­nas per sa­vai­tę. "Ei­lės ne­di­de­lės. Jei­gu būk­lė ūmi, pro­ce­dū­ra ga­li bū­ti at­lik­ta ir po dvie­jų die­nų, nes dar rei­kia dvie­jų die­nų jai pa­si­ruoš­ti", – aiš­ki­no Kau­no kli­ni­kų ra­dio­lo­gė pro­fe­so­rė Ilo­na Ku­la­kie­nė.

Ne­ga­li neįvykti

Rei­kė­jo lai­ko, kad PET ty­ri­mai įsi­bė­gė­tų. Anot I.Ku­la­kie­nės, prie šios nau­jo­vės tu­rė­jo įpras­ti vi­si su ja su­si­ję spe­cia­lis­tai: ir at­lie­kan­tys bei ver­ti­nan­tys ty­ri­mą, ir iš­si­tir­ti siun­čian­tys. Mat la­bai griež­tai reg­la­men­tuo­ja­mos ne tik in­di­ka­ci­jos, dėl ku­rių at­lie­ka­mi mi­nė­ti ty­ri­mai, bet ir siun­ti­mo pro­ce­sas. No­rint iš­tir­ti pa­cien­tą ne­pa­kan­ka gy­dy­to­jo siun­ti­mo, dėl ty­ri­mo bū­ti­ny­bės spren­džia spe­cia­li ko­mi­si­ja.

Be­je, pa­si­tai­kė ke­le­tas at­ve­jų, kai pa­cien­tai at­si­sa­kė jiems skir­to ma­žai gir­dė­to ty­ri­mo. Ta­čiau jau su­de­rin­ta pro­ce­dū­ra ne­ga­li ne­įvyk­ti. Mat po­zi­tro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fi­ja yra la­bai bran­gi, vie­nas ty­ri­mas kai­nuo­ja 3,5 tūkst. li­tų. Be to, jai rei­ka­lin­gus izo­to­pus tos pa­čios die­nos ry­tą at­skrai­di­na iš Ber­ly­no pa­ki­lęs reak­ty­vi­nis lėk­tu­vas. Šia­me Vo­kie­ti­jos mies­te yra izo­to­pus tie­kian­ti ga­myk­la, skry­džio iš­lai­das ap­mo­ka pa­tys ga­min­to­jai. Vie­nu kar­tu ga­be­na­ma ne ma­žiau kaip 5 pa­cien­tų ty­ri­mui rei­ka­lin­gos izo­to­pų do­zės.

Su bū­si­mu ti­ria­muo­ju su­si­tin­ka­ma li­kus ne ma­žiau kaip dviem die­noms iki pro­ce­dū­ros, žmo­gus mo­ko­mas, kaip jai pa­si­ruoš­ti.

Dau­giau­sia – on­ko­lo­gi­nių pacientų

Kau­no kli­ni­ko­se šiuo to­mog­ra­fu ti­ria­mi pa­cien­tai iš vi­sos Lie­tu­vos, jie bū­na at­siųs­ti Vil­niaus, Kau­no, Klai­pė­dos di­džių­jų li­go­ni­nių on­ko­lo­gų ra­dio­te­ra­peu­tų ir on­ko­lo­gų che­mo­te­ra­peu­tų, he­ma­to­lo­gų, pul­mo­no­lo­gų, kar­dio­lo­gų, LOR gy­dy­to­jų. Tir­ta ir ke­le­tas pa­cien­tų iš Lat­vi­jos, Ka­li­ning­ra­do.

Dau­gu­mą pa­cien­tų su­da­ro ser­gan­tys on­ko­lo­gi­nė­mis li­go­mis. I.Ku­la­kie­nės duo­me­ni­mis, iš be­veik 500 ty­ri­mų tik apie 20 at­lik­ta kar­dio­lo­gi­niams pa­cien­tams.

Į tir­ti­nų li­gų są­ra­šą, pa­vyz­džiui, įtrauk­ti gal­vos ir kak­lo vė­žys, ku­rį diag­no­zuo­ti la­bai su­dė­tin­ga, kaip kad ne­leng­va jį ope­ruo­ti. Be­je, šių kū­no sri­čių na­vi­kų nė­ra taip ma­žai, kaip ga­li at­ro­dy­ti. Mi­nė­ta­me są­ra­še ne­ma­žai ir plau­čių vė­žio, lim­fo­mos at­ve­jų, ir kt.

Re­zul­ta­tai kei­čia gy­dy­mą

Kaip pa­žy­mė­jo I.Ku­la­kie­nė, PET ty­ri­mas ti­krai yra ver­tin­gas. "Tar­kim, pa­cien­tui nu­sta­to­mas pik­ty­bi­nis plau­čių na­vi­kas. Krū­ti­nės ląs­tos kom­piu­te­ri­nė to­mog­ra­fi­ja ro­do, kad limf­maz­giai nor­ma­lūs, žmo­gus ga­lė­tų bū­ti ope­ruo­ja­mas. Ta­čiau PET ty­ri­mo me­tu ran­da­me me­tas­ta­zių kau­luo­se ar an­tinks­ty­je. Tai kei­čia vė­žio sta­di­ją į vė­les­nę, žmo­gus tam­pa ne­ope­ruo­ti­nas, ten­ka keis­ti jam nu­ma­ty­tą gy­dy­mą. Jei­gu ne mū­sų ty­ri­mas, žmo­gus bū­tų be rei­ka­lo ope­ruo­ja­mas, o ši ope­ra­ci­ja, kai pa­ša­li­na­ma da­lis plau­čio, yra la­bai su­dė­tin­ga ir trau­muo­jan­ti", – pa­sa­ko­jo I.Ku­la­kie­nė.

Ta­čiau bū­na ir prieš­in­gų at­ve­jų. "Pa­vyz­džiui, limf­maz­giai tar­pup­lau­ty­je ga­li bū­ti pa­di­dė­ję ne dėl on­ko­lo­gi­nės li­gos, o dėl per­sirg­tos tu­ber­ku­lio­zės. Vien iš limf­maz­gių dy­džio dar ne­ga­li­ma pa­sa­ky­ti, ar juo­se jau yra na­vi­ko me­tas­ta­zių. At­li­kę PET ty­ri­mą tuo­se limf­maz­giuo­se nie­ko ne­ran­da­me, to­dėl su­ma­ži­na­me vė­žio sta­di­ją. Pa­si­tai­kė ir to­kių at­ve­jų, kai žmo­gų pla­nuo­ta ope­ruo­ti, bet gy­dy­mą te­ko keis­ti pa­aiš­kė­jus, kad limf­maz­giai dėl jų iš­si­dės­ty­mo ne­ope­ruo­ti­ni. Ta­da ir­gi kei­čia­mas gy­dy­mo pla­nas, tar­kim, nu­ma­to­ma spin­du­li­nė te­ra­pi­ja", – pa­aiš­ki­no I.Ku­la­kie­nė.

Ti­kri­na efek­ty­vu­mą

Iš on­ko­lo­gi­nių li­gų dau­giau­sia tir­ta lim­fo­mų. Kau­no kli­ni­kų ra­dio­lo­gai tiks­li­nę diag­no­zę yra nu­sta­tę ir di­des­nių, ir ma­žes­nių, nei pra­džio­je įtar­ta, li­gos sta­di­jų. Pa­si­kei­tus diag­no­zei bu­vo ren­ka­mas ir ati­tin­ka­mas gy­dy­mas.

Ser­gant lim­fo­ma ver­ti­na­mas ir gy­dy­mo efek­ty­vu­mas. Krau­jo vė­žiui gy­dy­ti skir­ti vais­tai kai­nuo­ja ir po ke­lias­de­šimt tūks­tan­čių li­tų per mė­ne­sį. Pa­si­tai­ko, nors ir re­tai, kad che­mo­te­ra­pi­ja, ku­ri tu­rė­tų bū­ti veiks­min­ga, vis dėl­to ne­tu­ri lauk­to po­vei­kio. Įta­rę, kad kaž­kas ne taip, gy­dy­to­jai siun­čia sa­vo pa­cien­tus at­lik­ti PET ty­ri­mo. Pa­aiš­kė­jus, kad che­mo­te­ra­pi­ja iš tie­sų ne­vei­kia, gy­dy­mą ten­ka keis­ti. Ži­niask­lai­do­je jau nu­skam­bė­jo at­ve­jis dėl pa­cien­to iš Vil­niaus: jam po PET ty­ri­mo bu­vo skir­ta ki­to­kia, la­bai re­ta bio­lo­gi­nė te­ra­pi­ja.

Kaip pa­žy­mė­jo I.Ku­la­kie­nė, dau­gu­ma tir­tų at­ve­jų lim­fo­mos gy­dy­mo efek­tas bu­vo ge­ras. Ta­čiau pa­si­tai­kė ke­li pa­cien­tai, ku­riems PET ty­ri­mą te­ko at­lik­ti 3 kar­tus, nes vis pa­aiš­kė­da­vo, kad skir­tas gy­dy­mas ne­da­vė re­zul­ta­tų.

Dau­gės tir­ti­nų ligų

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jo­je su­da­ry­ta dar­bo gru­pė iki sau­sio pa­bai­gos tu­rės par­eng­ti nau­ją są­ra­šą in­di­ka­ci­jų, ku­rioms esant at­lie­ka­mas PET ty­ri­mas, do­ku­men­tą ža­da­ma tvir­tin­ti va­sa­rį.

Taip bu­vo su­ma­ny­ta, kad pra­džio­je, ne­tu­rint di­de­lės dar­bo su PET pa­tir­ties, są­ra­še ne­tu­rė­tų bū­ti la­bai daug li­gų. Da­bar pa­tir­ties jau įgy­ta, tad ti­ria­mų li­gų są­ra­šas ple­čia­mas.

Pa­sak I.Ku­la­kie­nės, jis tu­rė­tų pa­di­dė­ti dvi­gu­bai. Dau­gu­ma nau­jų tir­ti­nų li­gų bus on­ko­lo­gi­nės, bet at­si­ras ir ne­uro­lo­gi­nių, – pa­vyz­džiui, epi­lep­si­jos ži­di­nių nu­sta­ty­mas, Alz­hei­me­rio li­gos ir ki­tų de­men­ci­jų diag­nos­ti­ka.

Aistė MASIONYTĖ

Kęstučio Šimatonio nuotrauka

www.lzinios.lt