Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Pacientas moka ne už gydytojo darbą – už jį moka teritorinė ligonių kasa, o už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones

Ar tei­sė­tai iš mū­sų rei­ka­lau­ja­ma mo­kė­ti? Mums at­ro­do, kad tai nė­ra tei­sin­ga ..
Nuotraukos

 

„Esa­me gir­dė­ję ir skai­tę, kad dan­tų trau­ki­mas yra ne­mo­ka­mas, jei esi pri­si­ra­šęs prie tos po­li­kli­ni­kos, ku­rio­je gy­dai­si. Mes pri­si­ra­šę po­li­kli­ni­ko­je „Pa­gal­ba li­go­niui“ Sim­no g. 22, čia gy­do­mės ne tik dan­tis, bet vi­suo­met už dan­tų trau­ki­mą rei­kia su­si­mo­kė­ti. Taip pat ir už dan­tų ak­me­nų nu­ė­mi­mą. Dan­ties iš­trau­ki­mo pa­slau­ga kai­nuo­ja apie 10 eu­rų, ak­me­nų nu­ė­mi­mo pro­ce­dū­ra – per 17 eu­rų. Ar tei­sė­tai iš mū­sų rei­ka­lau­ja­ma mo­kė­ti? Mums at­ro­do, kad tai nė­ra tei­sin­ga, nes įstai­gai mo­ka­me ne tik mes, bet ir li­go­nių ka­sa. Su­pran­ta­ma, jei rei­kia mo­kė­ti už nau­do­ja­mus me­di­ka­men­tus, bet ko­dėl tu­ri­me mo­kė­ti už dar­bą? Do­mė­jo­mės li­go­nių ka­sų at­sto­vų, jie pa­ti­ki­no, kad už me­di­ko dar­bą pa­cien­tai ne­tu­ri mo­kė­ti. Tai­gi no­ri­me ži­no­ti tei­sy­bę“, – pra­šo aly­tiš­kiai.

 Vals­ty­bi­nės li­go­nių ka­sos prie Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos Ry­šių su vi­suo­me­ne sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Vi­ta LYS­KOI­TIE­NĖ pa­ren­gė iš­sa­mų at­sa­ky­mą:

– Tei­sę iš Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do biu­dže­to gau­ti ap­mo­ka­mas svei­ka­tos prie­žiū­ros (taip pat ir odon­to­lo­go) pa­slau­gas tu­ri tik as­me­nys, ap­draus­ti pri­va­lo­muo­ju svei­ka­tos drau­di­mu. Dėl odon­to­lo­go pa­slau­gų, kaip ir dėl ki­tų svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų, pir­miau­sia rei­kia kreip­tis į gy­dy­mo įstai­gą, prie ku­rios as­muo pri­si­ra­šęs.

Pa­pras­tai pir­mi­nio ly­gio odon­to­lo­go, kaip ir šei­mos gy­dy­to­jo pa­slau­gos, tei­kia­mos to­je pa­čio­je įstai­go­je. Jei įstai­go­je odon­to­lo­go nė­ra, jos dar­buo­to­jai tu­ri pa­teik­ti in­for­ma­ci­ją, koks odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­tas ir kur tei­kia ne­mo­ka­mas odon­to­lo­gi­nes pa­slau­gas to­je įstai­go­je pri­ra­šy­tiems as­me­nims. Už pir­mi­nes odon­to­lo­gi­nes pa­slau­gas įstai­gai ap­mo­ka te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa pa­gal įstai­go­je pri­ra­šy­tų gy­ven­to­jų skai­čių, t. y. ne­pri­klau­so­mai nuo to, kiek kar­tų as­muo lan­kė­si pas odon­to­lo­gą ir ar iš vi­so lan­kė­si.

– Ko­kios yra pir­mi­nės odon­to­lo­gi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gos, už ku­rias pri­si­ra­šęs gy­ven­to­jas ne­tu­ri mo­kė­ti?

– Prie šių pa­slau­gų pri­ski­ria­mas dan­tų ėduo­nies gy­dy­mas, pul­pi­to, kai ku­rių rū­šių pe­ri­odon­ti­to gy­dy­mas, dan­tų ak­me­nų nu­ė­mi­mas, dan­tų ir dan­tų šak­nų trau­ki­mas, iki­vė­ži­nių li­gų įta­ri­mas, vai­kų dan­tų ėduo­nies pro­fi­lak­ti­ka, są­kan­džio ano­ma­li­jų iš­aiš­ki­ni­mas ir pro­fi­lak­ti­ka, lai­ki­nų įtva­rų už­dė­ji­mas gy­dant dan­tų trau­mas ir ki­ta.

– Už ką vis dėl­to rei­kia su­si­mo­kė­ti pačiam žmogui?

– Gy­dan­tis dan­tis iš tie­sų už kai ką rei­kia mo­kė­ti. Svar­bu ži­no­ti, kad teks su­mo­kė­ti už vais­tus, plom­bi­nes ar ki­tas odon­to­lo­gi­nes me­džia­gas, vien­kar­ti­nes prie­mo­nes, at­si­žvel­giant į su­nau­do­tų me­džia­gų, prie­mo­nių kie­kį ir jų įsi­gi­ji­mo kai­nas. Tai­gi pa­cien­tas su­mo­ka ne už gy­dy­to­jo dar­bą – už jį mo­ka te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa, o už dan­tims gy­dy­ti su­nau­do­tas me­džia­gas ir vien­kar­ti­nes prie­mo­nes.

Iš­im­tis tai­ko­ma (ne­rei­kia mo­kė­ti už vais­tus, plom­bi­nes ar ki­tas odon­to­lo­gi­nes me­džia­gas, vien­kar­ti­nes prie­mo­nes) vai­kams, moks­lei­viams, be­si­mo­kan­tiems die­ni­nė­se ben­dro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lo­se, pro­fe­si­nių mo­kyk­lų die­ni­niuo­se sky­riuo­se, bet ne il­giau nei jiems su­kan­ka 24 me­tai, bei so­cia­liai rem­ti­niems as­me­nims (ta­da bū­ti­na pa­teik­ti gy­ve­na­mo­sios vie­tos sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus pa­žy­mą).

– Ką da­ry­ti žmo­gui, jei jo vis­gi pra­šo­ma su­si­mo­kė­ti už pa­slau­gą?

– Gy­dy­mo įstai­go­je tu­ri bū­ti skel­bia­mas ar ki­taip pa­cien­tams vie­šai pri­ei­na­mas mo­ka­mų pa­slau­gų, taip pat ir odon­to­lo­gi­nės prie­žiū­ros (pa­gal­bos), są­ra­šas ir jų kai­nos. Jei vis dėl­to su­si­du­ria­ma su si­tu­a­ci­ja, kai pa­cien­to pa­pra­šo­ma su­si­mo­kė­ti už pa­slau­gas, vi­sų pir­ma rei­kia klaus­ti gy­dančio gy­dytojo, kodėl šios paslaugos mo­kamos. Jeigu pacientui bend­raujant su gydytoju nepavyksta išsiaiškinti, kodėl reikia mokėti, tuomet verta kreiptis į gydymo įstaigos administraciją.

Jei vis dėl­to ky­la abe­jo­nių dėl mo­ka­mų ar ne­mo­ka­mų ty­ri­mų, pa­cien­tas ga­li kreip­tis į te­ri­to­ri­nę li­go­nių ka­są (šiuo at­ve­ju rei­kė­tų kreip­tis į Vil­niaus te­ri­to­ri­nę li­go­nių ka­są). Yra pa­si­tai­kę at­ve­jų, kai gy­dy­mo įstai­gos tu­rė­jo grą­žin­ti pa­cien­tui lė­šas nu­sta­čius, kad iš šio ne­tei­sė­tai pa­rei­ka­lau­ta su­si­mo­kė­ti už jam bū­ti­nas pa­slau­gas.

 
Info

Straipsnio kategorijos