Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Reumatologė: sąnarių ligos gali apkartinti gyvenimą

Įvairios sąnarių ligos gali sukelti nemažai bėdų kasdieniniame žmogaus gyvenime
Nuotraukos

Sąnarių ligos – gana dažnas reiškinys. Jeigu patys jomis nesirgome, tai bent matėme, kokių bėdų turi ar turėjo artimieji, draugai ir pažįstami. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbanti reumatologė Rasa Kaušienė sako, kad sąnariai – tai pagrindinė žmogaus judamojo aparato dalis, jais mes judame, galime atlikti įvairius darbus. Jeigu žmogus turėtų tik raumenis ir kaulus, jų nepakaktų kažką veikti, daryti, eiti, bėgti ir pan., o įvairios sąnarių ligos gali sukelti nemažai bėdų kasdieniniame žmogaus gyvenime.

Sąnarių ligoms gydyti – mankštos
„Įvairios sąnarių ligos pakenkia kasdieniniam žmogaus gyvenimui – žmogus gali jausti skausmą kiekvieną dieną, kiekvieną akimirką, nes nuo atsikėlimo rytą iki miego vakare mes visą dieną judame. Visi sąnariukai turi savo funkciją – nuo mažiausių rankų pirštų sąnariukų iki stambių sąnarių – pečių, klubų, kelių“, – sako R. Kaušienė.
Žmogus, susirgęs sąnarių liga, labai greitai pajaučia simptomus. Kai kuriems atsiradęs skausmas sukelia labai didelį nerimą, kiti į tai mažiau kreipia dėmesį. Tačiau reikia atskirti, kada vertėtų susirūpinti ir eiti pas gydytoją, o kada galima tiesiog palaukti, kol skausmas praeis.
„Jeigu sąnarių skausmas atsiranda po didelio fizinio krūvio, po darbo ir trunka keletą dienų, galbūt tai tiesiog yra sąnarių ir raumenų nuovargis. Todėl iš karto pirmą dieną bėgti pas gydytoją gal ir nereikėtų. Bet jeigu skausmas atsiranda be didesnės priežasties, jeigu jis trunka ilgiau negu keletą dienų,o tęsiasi savaitę ar keletą savaičių, jeigu jis yra lydymas ne tik skausmo, bet, pavyzdžiui, skausmą lydi sustingimas rytą, kada žmogus turi būti pailsėjęs ir gerai jaustis, bet jis jaučiasi ypač blogai, jeigu tą sąnarių skausmą lydi sąnarių patinimas, tada jau reikėtų nueiti pas šeimos gydytoją“, – teigia reumatologė.
Dar viena situacija – žmogus pradėjo sportuoti, tačiau kūnas ir sąnariai nebuvo tam pasiruošę. Skausmas gali atsirasti dėl per didelio krūvio pradžioje, dėl apšilimo nedarymo ir pan. Daktarė atkreipia dėmesį į profesionalius sportininkus – jie niekada neišeina į aikštelę ar bėgimo takelį nepadarę apšilimo. Tad R. Kaušienė pataria – jeigu norite pradėti sportuoti, tai pradėkite rytą nuo mankštos, po truputį pratinkite kūną prie fizinio krūvio.
„Kai žmonės ateina ir skundžiasi sąnarių skausmais ir mes rekomenduojame daryti mankštas, jie dažnai supyksta. Sako: dirbu labai sunkų fizinį darbą, o jūs man rekomenduojate mankštas? Tačiau reikia pagalvoti, kad tas sunkus fizinis darbas, kaip ir sporto varžybos, reikalauja apšilimo, sąnarių išjudinimo, tam tikro pasiruošimo, kad sąnariai būtų išjudinti, kad darant tam tikrą darbą jie nepersitemptų, nebūtų nuvarginti“, – sako R. Kaušienė.

Rimčiausios sąnarių ligos – uždegiminės
Taigi viena sąnarių skausmų grupė – tai atsiradęs skausmas dėl fizinio krūvio, darbo. Juos R. Kaušienė vadina fiziologiniais ir natūraliais. Pasak gydytojos, vieni žmonės tokius skausmus pajunta greičiau, nes galbūt jų raiščiai silpnesni ar pan. Tie žmonės, kurie iš prigimties turi stipresnę judėjimo atramos sistemą, gali nieko nejausti ir po didesnio fizinio krūvio.
„Kita sąnarių ligų grupė – tai degeneracinės ligos, atsirandančios su amžiumi. Tai kai kremzlė yra veikiama įvairių išorinių faktorių, pavyzdžiui, mikrotraumų, stambesnių turėtų traumų arba tiesiog amžiaus. Įtakos turi ir žmogaus lytis – moterims tokios ligos pasitaiko dažniau ir anksčiau negu vyrams. Žmonės degeneracines ligas apibūdina paprasčiau – kai susidėvi sąnarių kremzlės“, – pasakoja R. Kaušienė.
Degeneracinės ligos gali prasidėti moterims menopauzės metu, o vyrams – sulaukus maždaug 60 metų. Tačiau pasitaiko ir sunkesnių artrozės formų, kai moterims šios ligos prasideda sulaukus 30–40 metų. Ypač jeigu jos turėjo sunkių fizinių traumų, mikrotraumų, nuolat dirba sunkų fizinį darbą. Taipogi įtakos turi ir genetika – didesnė tikimybė sirgti šia liga, jeigu ja sirgo močiutė, mama, senelis.
Trečia grupė – tai uždegiminės sąnarių ligos. Viena dažniausiai pasitaikančių tokių ligų rūšių – tai reaktyvūs artritai arba kai artritas prasideda po to, kai organizme yra infekcijos židinys arba žmogus persirgo kokia nors infekcine liga.
„Viena dažniausiai pasitaikančių infekcijų, kuri gali sukelti sąnarių uždegimą, – tai pūlinga angina. Praėjus keletui savaičių po persirgimo tokia liga arba jeigu ji pasikartoja kelis kartus, kai kuriems atsiranda sąnarių skausmai, sąnariai gali būti patinę, sustingę. Tokia sąnarių liga užpuola ir vaikus, paauglius, jaunus žmones. Uždegimai kartojasi, labai vargina, sąnarius nuolat skauda, jaučiamas nuolatinis nuovargis, ir kol nėra pašalinamas infekcijos židinys, tol su uždegimu susitvarkyti nepavyksta“, – aiškina R. Kaušienė.
Tokius sąnarių uždegimus taip pat gali sukelti įvairios šlapimo ir lytinių organų infekcijos, pavyzdžiui, chlamidijos, mikoplazma. Jeigu šios lėtinės ligos yra negydomos ir dėl jų atsiranda sąnarių uždegimas, tai toks sąnarių uždegimas gali pereiti į lėtinę, netgi invalidizuojančią formą.
Dar viena infekcinė liga, kuri gali sukelti sąnarių uždegimą – tai Laimo liga. Atokesnėse šios ligos stadijose žmogui gali pasireikšti sąnarių skausmai ir jų uždegimas. Sąnarių uždegiminės ligos gali atsirasi ir dėl žarnyno uždegiminės ligos, įvairių žarnyno infekcijų.
Kita grupė uždegiminių sąnarių ligų – tai vadinamosios autoimuninės ligos, kurios nelabai priklauso nuo infekcijos ir išorinių veiksnių.
„Autoimuninės ligos veikia mūsų organizmą, pasikeičia imunitetas, suaktyvėja imuninė sistema, imunitetas pradeda kovoti su įvairiomis organizmo struktūromis. Pats rimčiausias tokios rūšies sąnarių uždegimas – tai reumatoidinis artritas. Tai yra labai rimta liga, ją gydo specialistai, skiriami pastovūs rimti vaistai. Kitaip sakant – šios ligos diagnozė yra reumatologo duona“, – sako R. Kaušienė.
Jei reumatoidinis artritas nėra gydomas, žmogus gali sulaukti skaudžių pasekmių. Net ir gydoma ši liga gali sukelti ryškų funkcijos sutrikimą – žmogus nebegali dirbti, apsitarnauti, nuveikti įprastus darbus, sąnariai deformuojasi, atsiranda įvairios sausgyslių komplikacijos. Reumatoidiniu artritu sergantys žmonės jaučia nuolatinį nuovargį, silpnumą.
„Yra dar viena liga, kurią reikėtų paminėti – tai podagra, kuri daugiau yra susijusi su žmogaus medžiagų apykaitos sutrikimu. Klasikinis variantas – podagra dažniau serga vyrai, linkę į nutukimą, mėgstantys pasėdėti su alaus bokalu prieš televizorių, mažai judantys. Žinoma, kiekviena taisyklė turi išimčių – podagra gali sirgti ir lieknos moterys. Tačiau tipiškas atvejis – tai mano apibūdintas vyras. Tipišku atveju podagra prasideda nuo kokio nors vieno, dažniausiai kojos nykščio, labai stipraus sąnario sutinimo. Pirštas pamėlynuoja, atrodo, kad jį susilaužei, tačiau skausmas praeina ir gali vėl pasikartoti. Šiai ligai didžiausią įtaką daro mitybos įpročiai – reikia laikytis tam tikros dietos kovojant su podagra“, – teigia R. Kaušienė.

Daugiau serga vyresnio amžiaus žmonės
Daugiau sąnarių ligomis serga vyresnio amžiaus žmonės, tačiau jeigu jomis suserga jauni asmenys, tai dažnai sąnarių ligos yra rimtos ir skaudžios. Jauni žmonės dažniau suserga reaktyviu artritu nuo infekcijos arba reumatoidiniu artritu. R. Kaušienė sako – jauni žmonės nori gyventi aktyviai, sportuoti, o sąnarių problemos trukdo tai daryti.
„Tačiau yra ir kitas aspektas – žmonių gyvenimo trukmė ilgėja ir senesni žmonės daugiau serga įvairiomis degeneracinėmis sąnarių ligomis, vadinamąja artroze. Manau, kad vyresnio amžiaus žmonių daugiau, kurie serga sąnarių ligomis“, – teigia R. Kaušienė.
Su gydytoja kalbame ir apie sportą – jos nuomone, profesionalus sportas blogas tuo, kad jį dažnai lydi įvairios traumos ir ne visos jos yra gerai išgydomos. R. Kaušienė yra už mėgėjišką sportą, jeigu tai nėra labai dideli krūviai. Daugeliu atveju kovoti su degeneracinėmis sąnarių ligomis yra reikalingas mėgėjiškas sportas, teisingas judėjimas.
Liaudies medicinos priemonės – įvairūs tepalai, trynimai ir pan. tinka tuo atveju, jeigu žmogus serga degeneracinėmis ligomis arba sąnarius skauda po didesnio fizinio krūvio. R. Kaušienė pabrėžia – liaudies medicina, ko gero, negali padėti, jeigu žmogus serga uždegimine sąnarių liga, todėl rimtos infekcinės ir imuninės ligos turi būti gydomos medikamentais.
„Ar mityba daro įtaką sąnarių skausmams? Jeigu žmogus yra nutukęs, mažai juda, tai jam artrozė su senatve vystosi greičiau. Podagrai gydyti reikalinga specifinė mityba – reikia mažinti, atsisakyti kai kurių produktų, tokių kaip pupelės, žirniai, sumažinti mėsos, įvairių subproduktų kaip kepenėlės, inkstai, smegenėlės, negerti vadinamų fruktozės turinčių gėrimų, tai tokie saldūs vaikiški gėrimai, jie labai neteisingi šitai ligai“, – komentuoja R. Kaušienė.
Ji teigia, kad gero vienintelė sąnarių liga, kuriai įtaką daro mityba, – tai podagra. Taipogi, jeigu žmogus turi viršsvorį arba yra nutukęs, tai turėti maitintis taip, kad svoris neaugtų, o mažėtų.

 

  Info