Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Pavasaris – laikas pagalvoti apie grožį ir sveikatą

Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos dermatologės-kosmetologės S. Lukošaitienės nuomone, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir tik vėliau rūpintis grožiu
Nuotraukos

Daugelis pavasarį pradeda daugiau dėmesio skirti savo išvaizdai. Vieni sportuoja, kiti renkasi naują garderobą, tačiau Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos dermatologės-kosmetologės Sigitos Lukošaitienės nuomone, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir tik vėliau rūpintis grožiu.

Po žiemos dažnai oda būna išsausėjusi, todėl daugėja odos uždegiminių reakcijų, pastebima, jog pasireiškia daugiau ir grybelinių susirgimų, todėl gydytoja S. Lukošaitienė rekomenduoja jau pastebėjus pirmuosius negalavimų požymius kreiptis į specialistus ir neužsiiminėti savigyda siekiant kokybiško ir greito išgijimo.

Įtariant grybelį savigyda nerekomenduojama
Pavasarį keičiame avalynę ir paprastai daugiau dėmesio skiriame savo kojoms. Pasak gydytojos, reikėtų atkreipti dėmesį į kojų nagus, ant kurių po žiemos gali atsirasti įvairiausių randelių, sustorėjimų, kartais kojų nagai pradeda trupėti. Esant tokiems požymiams gydytoja S. Lukošaitienė rekomenduoja apsilankyti pas gydytoją dermatologą.
„Neretai po žiemos, kai yra avima šiltesnė avalynė, kojos sudrėksta, todėl gali atsirasti ir nagų grybelis. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į kojų tarpupirščius, ar jie neparaudę, o gal koks niežulys atsiradęs. Tada taip pat reikės kreiptis į specialistą, nes gali būti grybelinis susirgimas, kurio patiems gydyti nederėtų. Įtariant kojų nagų ar odos grybelį yra atliekami specialūs tyrimai ir tada tik paskiriamas tinkamas gydymas“, – aiškina gydytoja.

Praktika rodo, jog dažnai pacientai įtarę kojų nagų grybelį skuba į vaistinę ir bando patys su šia problema susidoroti, tačiau, anot S. Lukošaitienės, toks savarankiškas gydymas gali būti neveiksmingas. Pavasarį daugiau žmonių lanko sporto klubus ar baseiną. Gydytoja perspėja, jog būtent šiose erdvėse reikėtų laikytis ypatingos higienos, nes tokiose vietose ir yra pasigaunamas odos ar nagų grybelis.

„Dažnai grybeliai išryškėja pavasarį, kai koja labiau prakaituoja, skirtingai nei vasarą, kada dėvima atviresnė avalynė ir šiems susirgimams plisti kelio nebelieka. Svarbu visiems laikytis higienos: dažniau plauti kojas, prižiūrėti turimą avalynę. Jei kojos labai prakaituoja, reikėtų naudoti specialias priemones ar pasitelkti liaudies metodus: pasigaminti kojoms specialias ąžuolo žievės voneles, kurios mažina prakaitavimą. Taip pat svarbu gerai išdžiovinti avalynę ir  išdezinfekuoti“, – pataria S. Lukošaitienė.

Pastebėti odos ar nagų grybelį dažnai sudėtinga. Gydytoja S. Lukošaitienė sako, jog kai yra pažeistas nagas, jį paprasčiau atakuoja grybeliai ir susirgti tikimybė didėja.

Apgamai šalinami dėl grožio ir dėl sveikatos
Dabar itin populiaru šalinti apgamus. Kai kurie nori atsikratyti apgamų, nes siekia estetiškumo, tačiau kai kuriuos apgamus gydytojai dermatologai net rekomenduoja šalinti dėl galimos grėsmės sveikatai.

„Jei ant kūno yra apgamų, saulės reikėtų vengti ir stengtis visada tas vietas dengti rūbais. Jau yra įrodyta, jog apsauginiai kremai nuo saulės neapsaugo apgamuotų kūno vietų, o priešingai – naudojant tokius kremus ir būnant saulėje apgamai dar labiau supiktybėja. Todėl reikėtų saulės voniomis mėgautis su saiku. Kai atsiranda naujas apgamas ir jis staiga kinta, niežti, svarbu kuo greičiau kreipti į dermatologą ar net onkologą ir pasitikrinti, ar negresia susirgti melanoma (odos vėžys)“, – įspėja S. Lukošaitienė.

Pastaruoju metu ypač padaugėja žmonių, kurie serga odos vėžiu. Pasak S. Lukošaitienės, apgamai šalinami tik tais atvejais, jei jie nepavojingi.

„Geriausia apgamų visai nejudinti, jei jie nedidėja. Daugelis mėgsta juos bandyti naikinti kremais, tačiau taip daryti nevertėtų, nes nuo kremų tie apgamai paprastai dar labiau plečiasi. Taip pat kai kuriuos žmones erzina, kad apgamas turi plaukelių. Tačiau jų liesti ir nereikėtų. Tik tais atvejais, kai gydytojas pataria šalinti apgamą, jį pašalinus, galima išrauti ir plaukelius.  Tačiau dirginti apgamų nereikia, nes tada gali užsivesti piktybinis procesas. Norėčiau atkreipti dėmesį, jog žmonės, kurie turi daug apgamų, turėtų vengti ir apsilankymų soliariumuose, nes jie vienodai kenkia kaip ir saulė. Ne visus apgamus reikia šalinti, tačiau jei tokių žmogus turi, patarčiau stebėti ir pamačius pakitimų kreiptis į specialistus“, – primena gydytoja.

Paprastai dermatologai daugiau pacientų sulaukia po vasaros, kada žmonės ateina pasirodyti, ar nepadidėjo apgamai. O šalina juos vis dažniau besirūpindami savo grožiu.

Saulės bučiniai – įkyrios strazdanos
Pasak dermatologės S. Lukošaitienės, kai kurių žmonių oda yra linkusi kaupti šlakus, todėl tokiems žmonėms ypač rekomenduojama vengti saulės, dažniau teptis apsauginiais kremais.

Pasak gydytojos, šviesesnės odos ir rusvų plaukų žmonės ypač linkę šlakams kauptis, todėl ant jų veido odos šiltuoju metų laiku šlakų pagausėja.  

„Šlakai nėra pavojingi. Paprastai jie yra paveldimi. Tokie žmonės turi odą, kuri saugodamasi nuo saulės gamina pigmentą, nuo kurio oda rusvėja. Kai yra sutrikimas, tada įdegis pasiskirsto netolygiai ir atsiranda šlakai. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai šlakų atsiranda dėl besaikio deginimosi saulėje. Kai kuriems tereikia bent vieną kartą persikaitinti saulėje ir tada jų odos pigmentacija sutrinka, oda pradeda kaupti šlakus. Tai įgytas šlakavimas dėl piktnaudžiavimo saule. Lietuviai įpratę nuvažiavę dviem dienoms į pajūrį kuo daugiau degintis. Bet tokiais atvejais galima sulaukti ir saulės smūgio, sudegti iki pūslių. Pabrėžiu, jog oda šiuos nudegimus prisimena, todėl po tokių pasideginimų vėliau gali atsirasti nepageidaujamų šlakų, pigmentinių dėmių, plokščių karpų ypač nugaros srityje“, – pasakoja S. Lukošaitienė.

Gydytoja visiems linki saikingai mėgautis saule, tinkamai maitintis ir rūpintis net tik grožiu, bet ir sveikata ištisus metus.

 

Info