Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Jeigu šunį pykina automobilyje

Gyvūnui važiavimas automobiliu negali asocijuotis su stresu ir pykinimu
Nuotraukos

Ne visiems šunims važiavimas automobiliu asocijuojasi su būsimais kelionės nuotykiais. Daliai šunų automobiliai sukelia stresą, baimę ir pykinimą. Tačiau daugeliu atveju to galima išvengti įveikus stresą. Važiavimas automobiliu turi būti malonus ir šuniui, ir jo šeimininkui.

Jaunus šuniukus pykina dažniau nei suaugusius, nes jų pusiausvyros aparatas (vidinės ausies dalis, atsakinga už kūno padėties suvokimą) nėra pilnai išsivystęs. Tuo paaiškinama jų ne visada koordinuota eisena, nebalansavimas, o esant važiuojančiame automobilyje tai ypatingai sustiprėja. Akys ir pusiausvyros aparatas gauna skirtingus signalus iš aplinkos – akys pro langą fiksuoja judėjimą, kurio kūnas nejaučia, o pusiausvyros organas fiksuoja automobilio vibraciją, kurios akys nepastebi. Dėl to šuniukus automobilyje pykina ir jie gali vemti. Tačiau ne visada šis negalavimas išaugamas, daugybė suaugusių šunų vežami automobilyje jaučiasi prastai. Padidėjęs seilėtekis, vangumas, apatiškumas yra pykinimo požymiai. Dėl neigiamos patirties imlius ir jautrius šunis gali pykinti ir nevažiuojančioje mašinoje.

Gyvūnui važiavimas automobiliu negali asocijuotis su stresu ir pykinimu, todėl:

- Šunį mažiau pykins, jei jis sėdės snukiu į mašinos priekį, o ne atbulomis, jei turės galimybę žiūrėti pro langą. Taip gyvūnui lengviau palaikyti balansą ir stabilizuoti pusiausvyrą.
- Rekomenduojama praverti langus, taip suvienodės oro spaudimas lauke ir viduje, be to grynas oras lengvina pykinimo požymius. Tačiau stebėkite, kad nesusidarytų skersvėjis, neatidarykite langų per daug, kad šuo neiškištų galvos, kad nesusirgtų ausų uždegimu.
- Svarbi yra ir automobilio ventiliacija, palaikykite vėsesnį orą viduje.
- Prieš kelionę nešerkite šuns gausiai.
- Važiuodami darykite pertraukas – dažnai sustokite ir leiskite šuniui atsigauti pievoje ar parke.
- Stresas gali sukelti pykinimą ir vėmimą. Jei šuo automobiliu važiuoja tik pas veterinarijos gydytoją, jam tai sukelia neigiamas asociacijas.

- Padėkite gyvūnui įveikti automobilio baimę. 

Šuo nesupranta automobilio judėjimo. Pykinimas – judėjimo sukeltas negalavimas – yra perdėta šuns reakcija į automobilį – jo garsą, judėjimą, vibraciją. Pykinimą automobilyje apie 90 procentų sukelia neadekvati šuns baimė automobiliui. Todėl baimė yra svarbus faktorius norint atsikratyti šuns pykinimo važiuojant automobiliu.

Kaip šunį pripratinti prie automobilio?

  1. Supažindinimas. Su šunimi įlipkite į neužvestą automobilį. Duokite skanėstą, pagirkite. Gyvūnui buvimas automobilyje turi asocijuotis su teigiama patirtimi.
  2. Kai šuo nebebijo automobilio, įlipkite ir duokite skanėstą, tuomet užveskite mašiną ir vėl duokite skanėstą. Užgesinkite mašiną tik tuomet, kai gyvūnas apsipras su garsu ir vibracija.
  3. Jeigu gyvūnas nekreipia dėmesio į užvestą automobilį, galite važiuoti. Pradėkite nuo trumpų atstumų, palaipsniui juos didinkite.
Svarbiausia kiekvieną žingsnį kartoti, tol, kol jis taps įprastas ir nekels gyvūnui streso. Nepamirškite pagyrimų ir skanėstų, leiskite augintiniui į automobilį atsinešti žaislą. Gyvūną prie automobilio pradėkite pratinti kuo ankščiau, šuniukai yra imlesni mokymui nei suaugę gyvūnai.

Kelionė automobiliu nekels diskomforto, kai gyvūnas palaipsniui atsikratys streso, tuomet ir nuvažiuotas atstumas palaipsniui didės.


Parengė Greta Varanavičiūtė

Info