Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Antioksidantai reikalingi ir gyvūnams

Antioksidantai daugeliui žinomi kaip medžiagos, prailginančios maisto ar pašaro galiojimo laiką, tačiau jie taip pat yra labai svarbūs ligų prevencijoje
Nuotraukos
Antioksidantai daugeliui žinomi kaip medžiagos,  prailginančios maisto ar pašaro galiojimo laiką, tačiau jie taip pat  yra labai svarbūs ligų prevencijoje.  Neretai geros kokybės šunų maistas sudėtyje antioksidantų turi pakankamai, o gamintojai išskirdami gerąsias savo produkto savybes pabrėžia jų naudą ir nurodo tikslius šių elementų kiekius.

Antioksidantai – kas tai?

Antioksidantai - tai vitaminai ir mikroelementai, kurie oksidacijos būdu apsaugo ląsteles nuo toksinių, pažeidžiančių ląstelės DNR. Šie toksinai vadinami laisvaisiais radikalais, šunims jie sukelia daugiau nei 60 įvairių ligų. Natūraliai laisvieji radikalai mažais kiekiais išsiskiria kiekvienoje ląstelėje, ir jei organizme yra pakankamai antioksidantų,  jie yra nukenskminami. Tačiau  laisvųjų radikalų gali padaugėti dėl  įvairių priežasčių: radiacijos, UV spindulių, tabako dūmų, maisto priedų, cheminės taršos, taip pat - išplitus uždegimui, organizmui senstant, sergant.

Antioksidantai sukuria imunitetą jaunikliams

Jaunikliai, kurie minta kalės pienu antioksidantų gauna natūraliai. O mažyliai, šerti pieno mišiniais, turi silpną imunitetą, būtent todėl, kad jų organizme yra nepakankamas keikis antioksidantų. Be to, atjunkytus  ir dar neskiepytus  šuniukus ar kačiukus nuo infekcinių ligų galima apsaugoti jų racioną papildant antioksidantais - jie puikiai veikia palaikydami jauniklių imunitetą iki vakcinacijos.

Pagrindiniai antioksidantai

Vitaminas A. Organizme beta - karotinas gali būti paverstas į vitaminą A. O  kadangi šio vitamino perdozavimas  gali būti toksiškas, reikia pasirinkti ar šunį šerti daržovėmis, kuriose gausu beta-karotino, ar duoti papildų su vitaminu A. Jis gerina regėjimą, palaiko sveiką odą ir kailį.

Vitaminas E optimizuoja imuninę sistemą, svarbus reprodukciniams organams. Vitaminas E yra vienas iš ląstelės membraną saugančių elementų. Jo gausu kviečių gemalų aliejuje.

Vitaminas C nėra sintetinamas organizme, todėl augintinis jo turi gauti su maistu. Kadangi vitaminas yra tirpus vandenyje, jo galima įlašinti į gyvūno vandens dubenį. Organizmas pasisavina jam riekiamą dozę vitamino, todėl galima nesibaiminti dėl perdozavimo. Termiškai apdorojant daržoves, kuriose yra vitamino C, jis greit skyla ir nebėra toks naudingas. Šis vitaminas yra pagrindinis ginklas kovojant su bakterijomis ir virusais. Taip pat jis yra naudingas gydant lėtines ligas, infekcijas, alergijas, dermatitus.

Antraeiliai antioksidantai

Vitaminas D svarbus kalcio ir fosforo apykaitai, vėžio prevencijai. Kaip ir žmonės,  gyvūnai šį vitaminą gali sintetinti patys saulės skleidžaimų ultravioletinių spindulių  pagalba.

Karotinoidai (likopenas, beta – karotinas, liuteinas) randami daugelyje daržovių – morkose, kopūstuose, špinatuose, brokoliuose, liuteino daugiausiai yra žaliose daržovėse. Karotinoidai priešingai nei vitaminas C termiškai apdorojami neskyla. Karotinoidų trūkumas gali būti kataraktos ir kitų akių ligų priežastimi.

Mineralas selenas lėtina senėjimo procesus. Seleną būtina vartoti gyvūnams, kurie buvo gydomi hormonais kortikosteroidais. Selenas taip pat skiriamas sergantiems vėžiu ir žarnyno uždegimu. Tačiau per didelis kiekis šio mikroelemento yra toksiškas. Seleno yra mėsoje, jūros produktuose.
 
Žmogus antioksidantų gauna su įvairiu maistu, tačiau šunų maistas, ypatingai prastesnės kokybės, antioksidantų turi nepakankamai. Ar šunų maistas  turi pakankamai antioksidantų  galima sužinoti peržiūrėjus sudedamąsias dalis ant pašaro pakuotės, kur turi būti nurodyti vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekiai.