Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Ketinantiems laikyti papūgas

Tinkamai prižiūrimos narvelyje gyvenančios papūgos serga retai
Nuotraukos

Aros, kakadu, žako, agaporniai, nimfos, rozelos, banguotosios papūgėlės – visa tai ir dar daugiau šiandien galima sėkmingai auginti namuose. Be abejo, seni paukščių augintojai turi sukaupę didelę patirtį, o šie patarimai skirti pradedantiesiems, kurie neseniai įsigijo papūgą arba ketina įsigyti progai pasitaikius. Taigi, ką reikėtų žinoti?

Keletas patarimų

Narvelyje turi būti smėlio – jūros arba pirkto zooparduotuvėje, kuriame gausu mineralinių medžiagų, mažų kriauklelių, kreidos arba maistinių kalkių. Narvelyje nuolat turi būti šviežias vanduo ir lesalas (grūdai).
Geriausia vieta narveliui – šviesi ir šilta kambario vieta, jis visada privalo būti švarus.
Būtinos papūgų laikymo narvelyje sąlygos – švara ir šviesa. Narveliuose laikomiems paukščiams neturi būti per šalta ar per karšta. Negalima narvelio statyti prie pat lango, kad paukščiai nejustų skersvėjų, o taip pat netoli šildymo prietaisų. Rekomenduojama narvelį pakabinti žmogaus pečių aukštyje.
Narvelio forma – stačiakampis su plokščiu viršumi. Apvalūs ir daugiakampiai narveliai apsunkina jų priežiūrą.
Narvelyje privalo būti ištraukiama apatinė dalis („stalčius“), laktos, šėryklėlės grūdiniam bei papildomam lesalui, girdyklė su švariu vandeniu. Laktos daromos iš vaismedžių šakų arba beržo. Galima naudoti ir pirktines, pagamintas iš plastmasės.
Tinkamiausias laktų storis – 1–1,5 centimetro, o jų kiekis bei ilgis priklauso nuo narvelio dydžio, tačiau, bet kuriuo atveju, reikia ne mažiau dviejų. Papūgos mėgsta „galąsti“ snapus į šviežių medžio šakų žievę.
Kartą per mėnesį narvelyje būtina surengti generalinę tvarką ir gerai jį išvalyti. Taip pat reikia nuvalyti laktas.
Vanduo girdyklėje keičiamas kasdien, o esant šiltam orui – du kartus per dieną. Nešviežias vanduo yra paukščio žarnyno negalavimų priežastis. Geriausiai papūgoms girdyti tinka nusistovėjęs arba virintas kambario temperatūros vanduo. Žiemą ir pavasarį vandenį galima dezinfekuoti, įlašinant 2–3 lašus citrinos sulčių, kas dar pasižymi ir stiprinančiu paukščių plunksnas poveikiu.
Papūgų šėryklėlės ir girdyklos kasdien turi būti plaunamos karštu vandeniu bei sausai iššluostomos.
Į narvelį papūgoms reguliariai įkeliame maudyklę – plokščią, erdvų indą su šiltu, švariu vandeniu. Papūgoms ypač to reikia esant šiltam orui. Kai kurios papūgos mėgsta turkštis po iš vandens čiaupo bėgančia srove. Vis dėlto, jeigu jūsų papūga maudytis nemėgsta, versti ją to daryti nereikia. Galima vietoje vandens į maudyklę įpilti smėlio, ir jūsų augintinė deramai tai įvertins!

Papūgų lesinimas

Pagindinis lesalas papūgoms – grūdai. 1–2 kartus per dieną būtina nupūsti nuo šėryklėlės susikaupusius grūdų apvalkalus. Lesalui tinka ir parą vandenyje mirkytos, o po to tekančiu vandeniu nuskalautos avižos.
Avižas kaip ir soras galima sudaiginti nedidelėje dėžutėje, o paskui įdėti į narvelį. Geras maisto papildas – kviečių arba avižų varpos. Racioną galima paįvairinti laukinių augalų (pagrindinis laisvėje esančių papūgų lesalas) ir linų sėklomis, vandeny išmirkytais kukurūzų grūdais. O kaip skanėstą galima pasiūlyti saulėgrąžų sėklų ir riešutų, tačiau ne dažniau kaip du kartus per dieną.
Papūgoms su maistu reikalinga gauti įvairių žalumynų: krapų, kapotų kiaulpienių lapų, jonažolių, gysločių, ir kt. O štai petražolių papūgoms geriau visai neduoti.
Papūgoms reikalingas ir baltyminis maistas: smulkiai sukapotas, kietai išvirtas kiaušinis, neriebi varškė, sužiedėjęs, piene arba vandenyje išmirkytas batonas. Jeigu papūgoms duodate piene išmirkyto batono, nedera jo ilgam palikti narvelyje, nes pienas greitai sugyžta ir ypač šiltu metų laiku. Tai gali pakenkti paukščių virškinimo traktui.
Paukščiams svarbu gauti šviežių vaisių bei daržovių. Tinka visos daržovės, išskyrus svogūną bei česnaką.
Draudžiama lesinti papūgas juoda duona, duoti joms aštraus, kepto bei riebaus maisto, mėsos, alkoholinių gėrimų, kavos, stiprios arbatos, gyvulinių riebalų.
Iš pat pradžių reikia pratinti papūgas prie įvairaus maisto, nes vėliau tai padaryti bus labai sudėtinga.



Romualdas BALIUTAVIČIUS