Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Renkuosi socialų šunį

Socialiu vadiname šunį, kuris lengvai prisitaiko gyventi su žmogumi ir tarp žmonių
Nuotraukos

Pats socialiausias naminis gyvūnas augintinis yra šuo, – tam pritaria visi. Bet kai reikia iš šimtų šunų veislių išsirinkti patį socialiausią šuniuką, aiškumas kažkur išgaruoja. Kaip nesuklysti? Juk renkamės augintinį ne vienai dienai. Kaip išsirinkti tokį, kuris suprastų mus iš vieno žvilgsnio?..

Kodėl šuo?

Apskaičiuota, kad vienai kačių veislei tenka daugiau kaip trisdešimt šunų veislių – Tarptautinė kinologų federacija pripažįsta 343 šunų veisles. Pasirinkti yra iš ko, bet kažkodėl pasirenkame ne tą, kuris mums labiausiai tinka, o tą, kuris patinka. Renkamės pagal išvaizdą, pirmo impulso pagauti. Renkamės gražiausią pūkuotuką.
Kodėl įsigyjame šunį? Norime būti arčiau gamtos, bendrauti su gyvūnais. Norime įdomiai leisti laisvalaikį, sportuoti. Nemažai žmonių renkasi šunį todėl, kad jaučiasi vieniši ir norėtų kuo nors rūpintis. Kiti perka šuniuką vaikams (ne visada teisingas pasirinkimas), kad vaikai taptų pareigingesni, globotų mažesnius ir silpnesnius už save. Daug žmonių įsigyja šunis medžioklei, teritorijos ar namų apsaugai. Dar kiti planuoja su šunimis dalyvauti parodose, konkursuose, žada juos veisti.
Tai tik dalis priežasčių, kodėl žmonės įsigyja šunų, ir jos yra pačios įvairiausios. Blogiausias pretekstas įsigyti augintinį būtų šis: „Ir kaimynė tokį turi...“. Arba: „Dabar šios veislės šunys madingi visame pasaulyje, nes juos laiko garsenybės“.

Kokiam šuniui aš tikčiau?

Renkantis gyvūną, pasirinkimo klausimą reikėtų apversti aukštyn kojomis ir paklausti: o kokiam šuniui AŠ tikčiau? Ar esu sportiškas? Turiu daug laisvalaikio? Galiu ilgai ir aktyviai judėti su šunimi lauke? Domiuosi šunų elgsena ir turiu sukaupęs pradinių šuniuko auklėjimo žinių? Ar visi šeimos nariai pritaria mano pasirinkimui? Esu pedantas, prisiekęs švaros vergas? Mėgstu tylą, ramybę? Patinka šukuoti, puoselėti šunų kailį? Nesu alergiškas šunų pleiskanoms, kitoms išskyroms? Galiu atsisakyti ilgų vakarėlių su draugais, atostogų (ne visur, ne visada būsiu pageidaujamas su šunimi)? Neplanuoju kraustytis gyventi į kitą šalį ar tokią vietą, kur šunys būtų nepageidaujami?

Ar jis manęs klausys?

Iš visos šuniukų vados išsirinkę patį socialiausią ir daug ko išmokytą motinos kalės bei veisėjų šuniuką, parsivežę į savo namus, galite viską sugadinti. Jei nesate pasirengę šuniuko atsiradimui, jis greit pamirš gero elgesio taisykles ir netgi „atsižadės“ savo gerųjų, įgimtų savybių.
Todėl iškelti kartelę pirmiausia reikia ne naujajam augintiniui, o sau. Būsimasis šeimininkas turi įgyti šuns auklėjimo žinių, kasdienės priežiūros įgūdžių ir tik tuomet dairytis augintinio. 
„Kas yra paklusnumas?“ – dažnai klausiama dresuotojų. „Tai vedlio (šeimininko) ir šuns tarpusavio ryšys, supratimas ir bendradarbiavimas“, – sako dresuotojai. Jie nekalba apie šunį, kaip kareivėlį  vykdantį komandas, o kalba apie jus abu. Tuo viskas ir pasakyta.

Koks šuo yra socialus?

Socialiu vadiname šunį, kuris lengvai prisitaiko gyventi su žmogumi ir tarp žmonių. Socialus šuo niekam – nei žmonėms, nei kitiems gyvūnams – nekelia grėsmės. Jis draugiškas visoms gyvoms būtybėms. Lengvai valdomas, patikimas. Jis toks nuovokus, kad pats gali priimti tinkamus sprendimus. Net susiklosčius neįprastoms aplinkybėms, patekęs į svetimą aplinką, socialus ir socializuotas šuo išlieka emociškai stabilus, nes pasitiki ir savo šeimininku, ir kitais žmonėmis. Jis vykdo komandas ne todėl, kad jas iškalė, o todėl, kad jau suvokia jų prasmę. Jam patinka tarnauti savo žmogui – supraskite tarnystę gerąja šio žodžio prasme. Tai ne eilinio kareivėlio ir generolo, o dviejų bendražygių – jūsų ir jūsų šuns – santykiai.