Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Planuojate skrydį su augintiniu? Atkreipkite dėmesį į svarbiausius dalykus

Apie dažniausiai išgirstamas užklausas ir šešis žingsnius, kaip kartu su gyvūnu pasiruošti kelionei lėktuvu.
Nuotraukos

2020.02.04.

Augintiniai jų šeimininkams yra tikri mažieji šeimos nariai, todėl susiruošus ilgesniam laikui išvykti, atostogauti, dirbti ar net kraustantis į kitą šalį, kyla klausimų, ar gyvūnai gali skristi drauge ir kaip tai padaryti. Apie dažniausiai išgirstamas užklausas ir šešis žingsnius, kaip kartu su gyvūnu pasiruošti kelionei lėktuvu, papasakojo „Skrendu.lt“ reguliariųjų skrydžių ekspertė Rasa Cibulskaitė ir antžeminio skrydžių aptarnavimo bendrovės „Litcargus” komunikacijos vadovė Ingrida Daugirdė.

1-as žingsnis: Ar tikrai būtina skristi?

R. Cibulskaitė teigia, kad užklausų dėl gyvūnų skrydžių ekspertai sulaukia kone kasdien, tik ne visos jos būna realizuojamos. Kelionė su augintiniu reikalauja nemažo pasiruošimo ir papildomų lėšų, tačiau viskas yra įmanoma. Vienas iš pavyzdžių – Lietuvoje viena aviakompanija yra skraidinusi net pingvinus.

„Visų pirma, jei turite galimybę palikti savo augintinį namuose su priežiūra – taip ir padarykite. Skrydžiai gyvūnams sukelia didesnį stresą nei laikas be šeimininko, tad pagalvokite, galbūt galite to išvengti“, – pataria I. Daugirdė.

2-as žingsnis: Išsirinkite oro linijas. 

„Jei vis dėlto nusprendėte keliauti su augintiniu, pirmiausia, dar prieš pirkdami bilietą, įsitikinkite, ar pasirinkta oro linijų bendrovė leidžia skraidinti augintinius ir ar yra galimybė juos pasiimti su savimi į orlaivio saloną“, – pataria „Litcargus“ atstovė.

Oro linijų bendrovių taisyklės gali skirtis, tačiau paprastai salone gali skristi gyvūnai, kartu su transportavimo dėže sveriantys iki 8 kilogramų ir tik tada, kai dėžės dydis neviršija rankinio bagažo išmatavimų.

3-as žingsnis: Pasitikrinkite leidžiamas veisles.

Kaip pastebi „Skrendu.lt“ skrydžių ekspertė, žmonės teiraujasi dėl pačių įvairiausių gyvūnų – ne tik kačių ar šunų, bet ir gyvačių, žiurkėnų, kitų graužikų. Tad jeigu iš oro linijų gavote teigiamą atsakymą, jog gyvūnus jie skraidina, išsiaiškinkite visas detales. Svarbu sužinoti, kokių veislių augintinius leidžiama skraidinti, koks turėtų būti jų svoris, susipažinti su kitomis taisyklėmis ir sąlygomis.

4-as žingsnis: Tinkamas narvas.

„Kai jau išsiaiškinote visas detales – pasirūpinkite tinkamo dydžio narvu. Jo išmatavimai turėtų būti tokie, kad gyvūnas galėtų laisvai atsistoti, apsisukti ir atsigulti natūralia poza, galva ir ausys neturi siekti narvelio „lubų“, – teigia I. Daugirdė.

Paprastai gyvūno transportavimo dėžė turi atitikti Europos standartų kontrolės reikalavimus – pasitikrinkite tai prieš ją įsigydami, nes ne visos trečiose šalyse pagamintos dėžės šiuos reikalavimus tenkina. Viduje taip pat turi būti pritvirtinta vandens gertuvė, patiesta palutė, o jei skrydis yra su persėdimu, tuomet oro linijos įprastai rekomenduoja pasirūpinti ir  maistu.  Be to, jei gyvūnas gabenamas ne lėktuvo salone, o bagažo skyriuje, narvas privalo būti be ratukų, priešingu atveju nebus galimybės narvą saugiai transportuoti iki lėktuvo bei pritvirtinti jame.

„Gyvūnams kelionės, deja, neteikia didelio malonumo, tačiau tiek šeimininkams, tiek oro linijoms svarbu pasirūpinti jų saugumu ir užtikrinti pačius būtiniausius poreikius“, – sako R. Cibulskaitė.

5-as žingsnis: Pasirūpinkite skiepais ir dokumentais

„Skrendu.lt“ skrydžių ekspertė pataria kelionei su gyvūnu pasiruošti iš anksto, kad būtų laiko atlikti visas būtinas procedūras. Pasak „Litcargus” komunikacijos vadovės I. Daugirdės, keliaujant Europos Sąjungoje, augintinis turi būti paženklintas, vyresnis nei 12 savaičių, paskiepytas visais reikalingais skiepais nuo pasiutligės, ir turėti gyvūno augintinio pasą. Keliaujant ne į Europos Sąjungos valstybes bei trečiąsias šalis, būtina pasidomėti konkrečios šalies tarnybų ir muitinių reikalavimais, nes gali prireikti papildomų dokumentų ar skiepų.

Patyrę keliautojai žino, kad be paso gyvūnas turi turėti ir mikročipą, visus reikalingus skiepus, tarp kurių – skiepas nuo pasiutligės, atliktas ne vėliau kaip vieną mėnesį prieš kelionę. Vykstant į Airiją, Suomiją, Maltą paprastai būtinas ir vaistas nuo echinokokozės, duotas gyvūnui parą prieš kelionę. Visas šias sąlygas būtinai pasitikslinkite dar kartą, nes jos gali keistis priklausomai nuo šalies ir oro linijų bendrovės.

6-as žingsnis: Į oro uostą atvykite anksčiau

Paskutinis etapas yra pati kelionė. Kad nereikėtų jaudintis, su augintiniais skrendantiems keleiviams į oro uostą „Litcargus“ pataria atvykti kuo anksčiau – registracijos pradžioje, kad būtų  pakankamai laiko užpildyti reikiamas formas, patikrinti vakcinacijų įrašus ir kitus dokumentus. Blogiausiam atvejui turėkite „planą B“ – kam iš lydinčių žmonių paliksite gyvūną, jeigu šis vis dėlto negalės patekti į lėktuvą.

„Laiku sutvarkius visus dokumentus ir įsiskaičius į sąlygas viskas turėtų būti gerai, o jeigu kyla papildomų klausimų, tam ir esame mes, kad į juos atsakytume. Žmonės keliauja ir grįžta su savo augintiniais ne vieną kartą per metus. Į kelionę verta pasiimti ir skanukų, jeigu prireiktų augintinį nuraminti ar nukreipti jo dėmesį“, – teigia „Skrendu.lt“ skrydžių ekspertė.

Klaidingas mitas apie gyvūnų migdymą

Tiesa, reikia pridurti, kad keleiviai gana dažnai klausia, ar būtina gyvūną kelionės metu užmigdyti. Sklando įsitikinimas, kad galioja tokia tvarka, tačiau tai netiesa. Gyvūnams saugiau skristi be migdomųjų vaistų.

„Tarptautinė Oro Transporto Asociacija (IATA) raminamųjų vaistų prieš skrydį gyvūnams duoti nerekomenduoja. Apie neigiamą šių vaistų poveikį jau ne vienerius metus kalba ir didžiausios pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos, pavyzdžiui JAV Veterinarijos Medicinos Asociacija. Skrydžio metu raminamieji vaistai gyvūnams gali ne padėti, o net pakenkti: dažnais atvejais dėl slėgio skirtumo ir vaistų poveikio suintensyvėja kvėpavimo sutrikimai bei sutrinka širdies veikla. Todėl gyvūnams saugiausia keliauti budriems ir jausti šeimininkų rūpestį“, – teigia R. Cibulskaitė.