Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Dantų skausmas neišnyks, kol nesikeis įpročiai

Tik profesionali ir tinkama dantų priežiūra pagerins dantų būklę
Nuotraukos

Vakar buvo minima Pasaulinė odontologų diena. Į šiuos specialistus kreipiamės tik tada, kai prispiria reikalas – visą naktį skaudėjo dantį, jis nuskilo... Daug rečiau sutinkame žmonių, kurie savo dantis tikrinasi profilaktiškai, nors tai mažų mažiausiai išgelbėtų apie pusę vos pradėjusių gesti dantų. Atrodo, kad visi puikiai žinome, kaip ir kada reikia prižiūrėti dantis, tačiau kai kurių dalykų vis dar vengiame, o ir pacientų skaičiai nemažėja – eilės prie odontologų kabinetų visiems pažįstamas vaizdas.

Dažniausiai ateina jau su skaudančiu dantimi
Šiaulietė odontologė Jurgita Zakarevičiūtė sako, kad dažniausiai žmonės kreipiasi dėl dantų ėduonies (karieso) komplikacijų – pulpito (danties pulpos, t. y. minkštojo darinio, esančio danties viduryje, uždegimo), periodontito (kai uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius, t. y. dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą). Kaip atsiranda šios dantų komplikacijos? Dėl laiku nesugydyto ar pražiūrėto karieso, dėl ko pažeidžiamas danties nervas – būtent tai sukelia didžiulį skausmą.
„Esant periodontitui reikia gydyti, valyti danties kanalus, juos dezinfekuoti, įvesti gydančių vaistų, plombuoti kanalus ir dantį. Tai užima ir laiko, ir pinigų, padidėja ir vizitų skaičius. Dėl to pacientai tikrai nemažai kreipiasi vis dar, nors kaip ir būtų galima didžiosios dalies šių komplikacijų išvengti, jeigu būtų laiku išgydytas kariesas“, – sako odontologė.
J. Zakarevičiūtė pastebi, kad kol kas nemažėja ir protezavimo poreikis – dėl tų pačių dantų ėduonies komplikacijų žmonės netenka dantų ir tada reikalingi dantų protezai, implantai. Taip pat ji dar kartą pabrėžia, kad visų šių problemų galima išvengti ne tik valant dantis pagal rekomendacijas, bet ir atliekant burnos higieną kas pusmetį.

Burnos higiena – reikalinga, bet ne itin populiari
„Šiuo laiku besidarančių burnos higieną pacientų skaičius didėja. Jeigu pacientas pabando, pasidaro vieną kartą, tai dažniausiai jau toks pacientas lankosi reguliariai. Tiems, kurie nebandė, atrodo, kad ir nereikia“, – pažymi J. Zakarevičiūtė.
Ji sako, kad kai kurie žmonės lieka nepatenkinti burnos higienos procedūromis, nes po jų dantys tampa paslankūs, liaudiškai sakant – pradeda labiau klibėti. Tačiau tai nėra burnos higienos procedūrų pasekmė – tiesiog pašalinti dantų akmenys sudaro tokią situaciją, tačiau juos būtina šalinti. Kodėl? Dėl jų kyla didesnė rizika turėti karieso komplikacijų.
Odontologė pastebi, kad vis dėlto burnos higiena populiaresnė tarp jaunų žmonių – reikėtų tikėtis, kad jaunoji karta turės sveikesnius dantis. O ir netolimų mūsų kaimynų – skandinavų – patirtis rodo, kad tiktai dėl profesionaliosios ir namų higienos, vaikų dantų priežiūros karieso komplikacijų yra žymiai mažiau negu Lietuvoje.

Paskutinis gelbėjimosi ratas – implantai
Šiuolaikinė odontologija jau gali žmogui padėti net ir tada, kai jis netenka danties. Implantologija – vis labiau populiarėjanti procedūra, tačiau turinti nemažą vertę.
Pasak J. Zakarevičiūtės, implantai yra stipriai pakeitę visą odontologijos raidą ir šiandien tai yra labiausiai aptarinėjama tema. Pacientai, kurie neteko dantų, gali įsidėti implantus ir taip išvengti nepatogių išimamų protezų.
„Vietoj prarastų dantų yra įdedami implantai ir pacientai gyvena gražų gyvenimą su primontuotais, priklijuotais dantimis. Dabar implantų sistemų gausus pasirinkimas, ir galimybės tikrai yra didelės. Tik implantų minusas yra jų kaina. Tai atbaido pacientus“, – sako J. Zakarevičiūtė.

Kodėl dantų būklė negerėja?
Gyvenimas ir technologijos juda tik į priekį, tačiau dantų problemų atvejų nemažėja. Visi žinome, kaip reikia prižiūrėti dantis, tačiau ar tikrai tai darome taisyklingai?
„Namuose pacientų dantų valymas turi būti daromas taisyklingais judesiais, atliekamas 2 – 3 minutes, pagal naujausiais rekomendacijas – netgi iki 5 minučių rekomenduojama valyti dantis. Dažnai pacientams ir siūlome pasižiūrėti pagal laikrodį, ką reiškia valyti dantis dvi minutes“, – sako J. Zakarevičiūtė.
Technologijos keičiasi ir keisis, tačiau jeigu nesikeis žmonių įpročiai – tai ir dantų skausmas niekur nedings. Pavyzdžiui, įprotis užkandžiauti tarp pagrindinių valgymų neišeina į naudą, nes rūgščių formų pusiausvyra burnoje nespėja atsistatyti. Taip pat maisto kokybė – nereikėtų dažnai vartoti gazuotų gėrimų, lipnaus maisto, įvairiausių traškučių, sausainių...
„Mūsų vaikai kuo mokykloje užkandžiauja? Limonadai, saldumynai perkami vos ne per kiekvieną pertrauką. Švedijoje yra šiek tiek kitaip: ten per savaitę yra viena saldumynų diena, kai tėvai leidžia vaikams leidžia pasmaližiauti. Tą dieną vaikai ir valgo kiek nori, bet per vieną dieną tiek nesuvalgysi saldumynų už visą savaitę. O pas mus nėra tokių įpročių“, – sako J. Zakarevičiūtė.
Odontologė pastebi, kad mažiau karieso komplikacijų būna vaikams iš vaikų namų – jie neturi galimybės užkandžiauti tarp pagrindinių valgymų ir nevalgo tiek daug saldumynų.


Info