Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Pažinkime gimtąjį kraštą – Kupiškio etnografinis muziejus

Kupiškis –miestelis Šiaurės rytų Lietuvoje, netoli Panevėžio.
Nuotraukos

2017 09 04

Kupiškis –miestelis Šiaurės rytų Lietuvoje, netoli Panevėžio. Nors ir būdamas palyginti nedidelis, miestelis turi gan ilgą, įdomią istoriją. Mokslininkai spėja, kad ant tarp miesto ir Kupiškio marių esančio piliakalnio jau XIII a. stovėjo medinė pilis, kuri apie 1240 m. buvo sugriauta.

 

Pirmą kartą pats Kupiškis paminėtas 1480 m. Krokuvos metraštyje, kuriame yra įrašas apie Stanislovą Jonaitį iš Kupiškio (Stanislaus Johannis de Cupyschky).

Lietuvos istoriniuose šaltiniuose Kupiškis paminėtas gerokai vėliau – tik 1529 m. Tuomet jis priklausė vienam paskutiniųjų Gediminaičių dinastijos atstovų – Žygimantui Senajam. Čia buvo dvaras, seniūnija ir pavieto centras.

1616 metais pirmą kartą paminėta Kupiškio bažnyčia.

Nuo XVII a. pabaigos iki XIX a. pabaigos Kupiškį valdė Tyzenhauzai, Čartoriskiai, Tiškevičiai.

1832 m. Kupiškyje buvo pastatyta mūrinė mokykla su klasicistiniais langų apvadais ir monumentaliomis puskolonėmis. Pastatas išlikęs iki mūsų dienų ir šiandien jame veikia Kupiškio kraštotyros muziejus, kuris nuo daugelio panašių lankytinų objektų skiriasi tuo, kad yra... nemokamas.

Šalia muziejaus, per gatvelę, stūkso viena didžiausių Lietuvoje, XIX a. pabaigoje pradėta statyti ir XX a. pradžioje užbaigta Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia.

Pačiame muziejuje, kuris viduje yra gerokai didesnis, negu gali pasirodyti žvelgiant į pastatą iš lauko, veikia nuolatinė ekspozicija, kurią rengė Lietuvos Nacionalinio muziejaus architektė, kupiškietė Gražina Pajarskaitė.

Ekspozicija atskleidžia ne tik XIX a. pab. – XX a. pr. kaimo žmogaus buitį, bet ir jo būtį.

Pateikiamas visas gyvenimo ciklas nuo lopšio iki mirties, kuris apima kasdienius darbus, namus, šventes, ir net laidotuves. Vyrauja aiškiai juntamas cikliškumas ir darna su gamta.

Ankstesniais laikais, kai viskas priklausė nuo pačių žmonių, jie darbus nudirbdavo su didžiule meile ir pagarba; o gamindami buityje naudojamus daiktus, siekė, jog jie būtų ne tik funkcionalūs, bet ir ilgaamžiai bei puošnūs. Visa tai perteikiama sakralizuotai ir pakylėtai.

Ekspozicija vaizdžiai pasakoja apie lauko darbus, vėliau pereinama į gryčios erdvę, kur verda visas šeiminykščių gyvenimas.

Įdomi detalė – ekspozicijos rengimui buvo panaudoti tikro, kadaise gretimais stovėjusio medinio namo sienojai.


Paskutinis ekspozicijos etapas seklyčia, Kupiškio apylinkėse vadinama „stoncija“. Paprastai būtent joje per šventes burdavosi giminės ir svečiai. Seklyčioje akcentuojami legendinių vestuvių papročiai, atspindintys gilią ir svarbią senovinių kupiškėnų vestuvių tradiciją.


Visa muziejaus ekspoziciją sudaro vientisą, harmoningą kompoziciją, labai vaizdžiai perteikiančią, praėjusį, tačiau nepamirštą XIX a.pab. - XX a.pr. paprastą kaimo gyvenimą.


 

Kontaktai:

Telefonas: 8 (459) 35439. Mob. tel. 8 (624) 17940, 8 (673) 07459.

El. paštas: etnografijos.muziejus@gmail.com

Adresas: Gedimino g. 2, Kupiškis, LT-40114

Darbo laikas:  Antradienį - Šeštadienį 9.00 - 18.00 val.

Muziejaus administracijos darbo laikas Pirmadienį - Penktadienį 8.00 - 17.00 val.

Pietų pertrauka 12.00 - 12.45 val.

Poilsio dienos: sekmadienis.

 

Prim.lt