Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Mano gražiausias augalas. Vėlinėms – gėlės žiedelis ir žvakučių šiluma

Saulėkaitoje esančius kapus specialistai rekomenduoja apsodinti šilokais, žemaūgiais gvazdikais, pavėsyje – žemaūgėmis melsvėmis, viendienėmis ir panašiais augalais
Nuotraukos

Saulėkaitoje esančius kapus specialistai rekomenduoja apsodinti šilokais, žemaūgiais gvazdikais, pavėsyje – žemaūgėmis melsvėmis, viendienėmis ir panašiais augalais.

Vėlinių išvakarėse – pats kapinių tvarkymo darbymetis: išraunamos nužydėjusios vienmetės gėlės, o jų vieton sodinama bent po kerelį skaistažiedžių (chrizantemų). Būtent jos jau keletą dešimtmečių laikomos kapų augalais.
Nors tikriausiai jau reikėtų rašyti „buvo laikomos“, nes pastaruoju metu, ar dėl gyvenimo tempo, ar dėl padidėjusios pasiūlos, nemažai kapų puošiama dirbtinėmis gėlėmis, o patys kapai dengiami skalda, akmens plokštėmis.

Nuo kankorėžių kryželių iki dirbtinių gėlių puokščių
Tarpukaryje, kaip prisimena šiaulietė kraštotyrininkė Irena Rudzinskienė, Šiaulių kapinės buvo labai prižiūrimos, bet puošiamos kukliau.
„Kapuose buvo sodinamos daugiametės gėlės – dažniausiai vijoklinės. Prieš Vėlines kapus puošdavo (ir mes, vaikai) baltais gėlyčių burbuliukais, kankorėžiais išdėliodavo kryželius.
Tokio puošimo bumo, kaip dabar yra, tikrai nebuvo. Manyčiau, bumas prasidėjo tada, kad į miestus atsikėlė žmonės iš kaimų, kur jie turėjo darželius, todėl čia jų pasiilgę ir neša gėles į kapus“, - sako I. Rudzinskienė.
Taigi kapinėse, kaip ir visur, yra savos mados. Ko gero, ilgiausiai kapinių madų viršūnėje išsilaikė skaistažiedės-chrizantemos. Šie vienmečiai augalai su plunksniškais skiautėtais lapais ir geltonais ar baltais graižais stiebų ir šakų viršūnėse ilgam buvo nukonkuravę visas kitas gėles tiek grožiu, tiek ištvermingumu, tik rūšių gausumu.
Specialistai teigia, kad chrizantemų gentyje yra apie 200 rūšių ir apie 10 tūkst. veislių, kurios skiriasi tiek žiedų forma, tiek spalva, tiek aukščiu, tiek žydėjimo laiku. Tad pasirinkimas yra didelis, o kita vertus, patikusias chrizantemas galima lengvai padauginti.
Todėl pastaruoju metu kapinėse pradėjusi plisti nauja dirbtinių gėlių, dirbtinės dangos, skaldos mada prieštarauja tradicijoms ir dažniausiai labai neskoningai atrodo.

Kapuose – tik tai, kas natūraliai sunyksta
Per Vėlines etnologai ir kapinių tvarkymo specialistai rekomenduoja apskritai nepersistengti, nes tai esanti seniausia tradicinė lietuviška šventė, menanti ikikrikščioniškus laikus, kurios išlikimą ir unikalumą lėmė ypatingas ryšys su mirusiųjų pasauliu.
Paprasčiausiai reikėtų artimųjų kapus sutvarkyti, nurinkti šiukšles, nupjauti krūmus, sugrėbti lapus ir juose uždegti žvakutes.
„Vėlinių laikotarpis – pats geriausias metas pasirūpinti ne tik savo artimųjų kapais, bet ir šalia esančiomis palaidojimo vietomis. Neretai galima stebėti, kad šalia gražiai sutvarkytų kapų stūkso ir vos žymus krūmais apaugęs kauburėlis. Nebūkime abejingi – skirkime, kad ir nedaug laiko, tačiau pagerbkime ir šį anapilin iškeliavusį žmogų. Nupjaukime žolę, neleiskime užželti krūmais ir uždegime nors vieną žvakutę“, – sako Kultūros paveldo departamento vyriausioji valstybinė inspektorė Audronė Vyšniauskienė.
A. Vyšniauskienės nuomone, derėtų vadovautis senųjų lietuvių tradicija – kapinėse turėtų būti tik tai, kas natūraliai supūva ir nepalieka šiukšlių. Taigi visai dera kerelis ar puokštė chrizantemų, kitokių rudeninių gėlių nei glėbys puošniausių dirbtinių.
Apskritai, kapų apželdinimu galima pasirūpinti pavasarį ir tam geriausiai tinka paprasti, lengvai prižiūrimi daugiamečiai augalai: pavyzdžiui, buksmedžių krūmeliai, kiliminiai augalėliai ir pora neryškių gėlių, kurios nieko neužgožtų, tad ir prieš Vėlines nereikės pernelyg sukti galvos, kaip kapą sutvarkius.
Juk svarbiausias Vėlinių akcentas yra kapinėse uždegtos žvakutės, kurių šviesa ir šiluma - gyvybės, atsinaujinimo, susitelkimo ir vienybės simbolis. Beje, žvakutės simbolizuoja ir ikikrikščioniškoje Lietuvoje degintus laužus, kurie gyvuosius susiedavo su anapusiniame pasaulyje esančių artimųjų vėlėmis.