Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Televizoriaus dydis – pagal patalpą ir poreikius

Ko­kiais mat­me­ni­mis va­do­vau­jan­tis rei­kė­tų įver­tin­ti, ar ekra­no įstri­žai­nė op­ti­ma­li jū­sų na­mų pa­tal­po­je?
Nuotraukos
Namų buities technikos pardavimas rodo, kad naujas televizorius tarp didelių šventinių pirkinių ir vėl buvo vienas populiariausių. Tai, jog renkantis televizorių kone svarbiausias parametras yra jo dydis, tikriausiai aišku. Tačiau kokiais matmenimis vadovaujantis reikėtų įvertinti, ar ekrano įstrižainė optimali jūsų namų patalpoje?

„Didžiulis televizorius kambaryje ne visada yra gerai. Jei, pavyzdžiui, būsite priversti žiūrėti į didesnį kaip 40 colių ekraną iš mažesnio nei pusantro metro atstumo, tikrai jausite diskomfortą. Ne tik kenks regėjimui, bet ir malonaus įspūdžio nebus, nes žvilgsniui teks klaidžioti po ekraną. Žinoma, šiandien modernios vaizdo raiškos technologijos – HD (didelė raiška) ar UHD (itin didelė raiška) – garantuoja, kad net ir žiūrėdami iš arti į platesnį nei metro įstrižainės ekraną matysite ryškų vaizdą. Dydis iš esmės yra pirmas ir svarbiausias parametras, pagal kurį rinksitės tinkamiausią televizorių savo namams. Optimalus atstumas ir žiūrėjimo komfortas bus maždaug per vidurį tarp mažiausio ir didžiausio rekomenduojamų atstumų. Tai šiek tiek priklauso ir nuo patalpų bei žmogaus. Vienam patinka žiūrėti iš arčiau, kitam – iš tolėliau. Tačiau jei ketinate įsigyti labai didelį televizorių, turintį UHD ekraną, geriau statykite jį toliau. Šiuo atveju, kaip ir kine, geriausi įspūdžiai – salės gale“, – aiškino buitinės technikos ekspertas Simonas Atraškevičius.

Pasak pašnekovo, ekrano dydį taip pat turėtų lemti tai, kokiu tikslu ketinate „įdarbinti“ televizorių. Jei apsiribojate televizijos programomis, itin didelės raiškos ekranas, galintis atkurti 4K skiriamosios gebos vaizdą, bus nepraktiškas pirkinys, nes tokios raiškos kanalų šiuo metu transliuotojai Lietuvoje nesiūlo. Visi lietuviški televizijos kanalai, išskyrus nacionalinį transliuotoją LRT, kuris didelės raiškos (HD) transliacijas šiuo metu vykdo kabelinių ir IPTV televizijų tinklais, kol kas nėra perėję net prie šio pažangesnio standarto.

„Tai reiškia, kad įsijungę lietuvišką kanalą negalėsite žiūrėti jo programų per visą pusšimčio colių įstrižainės itin didelės raiškos ekraną. Šiuolaikinių televizorių procesoriai geba padidinti vaizdą, taip pat jo raišką (upscale), bet vis tiek smarkiai nukenčia vaizdo kokybė. Tada geriau rinktis mažesnį didelės raiškos ekraną turintį televizorių arba laukti, kol televizijos kanalų transliacijos taps kokybiškos. Visai kitas reikalas, jei prie televizoriaus jungiate vaizdo žaidimų pultą ar esate namų kino gerbėjas, vertinantis puikios vaizdo kokybės filmus. Tuomet UHD ekranas atliks savo funkciją“, – pabrėžė S. Atraškevičius.

Aukso vidurio paieškos

Pirmiausia, dar prieš renkantis konkretų modelį, derėtų išmatuoti, koks patalpos, kurioje norite pastatyti ar pakabinti televizorių, plotas. Elektroninės parduotuvės Varle.lt atstovė Alina Kazakevič sako, kad labai mažam kambariui tinkamiausias – iki 30 colių ekranas. 76,2 cm įstrižainė leis mėgautis vaizdu iš visų kambario vietų. Mažose ir vidutinio dydžio patalpose ji rekomenduoja statyti 43 colių ar didesnės įstrižainės televizorių. Erdviam kambariui tiks ir didesnis kaip 61 colio ekrano modelis. Jo perteikiamą vaizdą puikiai matysite iš kiekvieno atstumo.

„Kitas labai svarbus dalykas, kurį reikėtų padaryti prieš išsirenkant televizorių, yra tikslus minimalaus atstumo nuo ekrano iki žiūrėjimo vietos išmatavimas. Televizoriaus nereikėtų statyti pernelyg arti tos vietos, kur sėdėsite. Per mažas atstumas gali turėti neigiamos įtakos ne tik regėjimui, bet ir žiūrėjimo patogumui. Taip pat labai svarbu nustatyti didžiausią atstumą nuo ekrano iki sėdėjimo vietos. Tokiame taške pastatytas televizorius užtikrins patogų žiūrėjimą. Pavyzdžiui, naršant po internetą 41 colio ekrane iš didesnio kaip 3 metrai atstumo gali kilti sunkumų skaitant tekstą“, – dėstė A. Kazakevič.

Įtraukiantis žiūrėjimo kampas

Ekrano raiška taip pat turėtų būti pasirenkama atsižvelgiant į atstumą, iš kurio žiūrėsi, ir ekrano dydį, apie kurį svajoji. Tarkime, jei atstumas nuo televizoriaus iki žiūrėjimo vietos yra lygus ar mažesnis nei 3 m, tačiau norėtumėte, kad ekranas būtų bent 45 colių, rekomenduojama atkreipti dėmesį į FULL HD ar net į UHD modelius.

„Įstrižainės dydis, raiška ir atstumas – šie parametrai leidžia nustatyti žiūrovo „dalyvavimo efektą“, nusakantį, ar jis labai pasineria į tai, kas vyksta ekrane. „Dalyvavimo efektas“ taip pat sukuriamas periferiniu regėjimu, kuris priklauso nuo žiūrėjimo kampo“, – dar vieną svarbų faktorių paminėjo elektroninės parduotuvės Varlė.lt atstovė.

Kad būtų galima labiau pasinerti į kino tikrovę, specialistai pataria atsižvelgti į tam tikras žiūrėjimo kampų reikšmes:

• 20° – esant šiam kampui atstumas nustatomas įstrižainę dauginant iš 2,5;

• 30° – tokiu atveju taikomas koeficientas, lygus 1,6. Šis variantas aktualiausias turint namų kino sistemą;

• 40° – esant tokiam kampui taikomas 1,2 koeficientas. Tai minimalus nuotolis FULL HD modeliams.

Optimalaus atstumo paieškos

Ekrano įstrižainė Mažiausias ir didžiausias atstumas
32 col. 1,25–2,45 m
36 col. 1,35–2,75 m
42 col. 1,6–3,2 m
46 col. 1,75–3,5 m
52 col. 2–3,95 m
56 col. 2,15–4,1 m
58 col. 2,2–4,25 m
60 col. 2,3–4,6 m
65 col. 2,5–5 m