Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Vėjo jėgainės gali gaminti pakankamai energijos visai Žemei - kodėl mokslininkai sako, kad tai - siaubinga idėja?

Vandenynuose stovintys vėjo jėgainių parkai gali išspręsti nemažai energijos problemų
Nuotraukos

2017.11.14

Mums reikia energijos iš atsinaujinančių šaltinių. Taip jau yra ir tokia linkme juda technologijos. Mokslininkai apskaičiavo, kad teoriškai įmanoma visą žmonių energijos poreikį užtikrinti vien iš vėjo gaminama elektros energija. Tai - švarus ir nuolat pingantis energijos gamybos būdas. Visgi, mokslininkai taip pat perspėjo net nebandyti priartėti prie visos Žemės elektros energijos gamybos vien iš vėjo. Kodėl?

Tikriausiai pastebėjote, kad visa Europa yra nusėta vėjo jėgainėmis. Tai - švarus ir santykinai nebrangus būdas elektros energijai gaminti. Visgi, aišku, kad sausumoje stovintys vėjo jėgainių parkai nėra labai efektyvūs dėl akivaizdžių priežasčių - vėją užstoja gamtinės ir žmonių sukurtos kliūtys.

Vandenynai yra kur kas lygesni, juose mūsų pačių sukurtų kliūčių yra kur kas mažiau. Dar daugiau - vandenynuose stovintys vėjo jėgainių parkai įprastai nekelia ekologinių problemų, nemaišo paukščiams ar kitiems gyvūnams, o ir piktų žmonių žvilgsnių susilaukia rečiau. O ką ir kalbėti apie 70 % didesnį vėjo greitį ir dažnumą - elektra vandenynų vėjo jėgainėse išgaunama kur kas efektyviau ir pastoviau. Visgi, mokslininkai iš Stanfordo Universiteto, kurie ir atliko šį tyrimą, prašo žmonijos net nebandyti pasiekti pilno energijos poreikių užtikrinimo iš vandenynuose stovinčių jėgainių.

Tam yra akivaizdi priežastis - vėjo jėgainių reikėtų tiek daug, kad jos pačios taptų kliūtimis. Teoriškai įmanoma jų pristatyti tiek daug, kad visai žmonijai nereikėtų jokio kito elektros energijos gamybos būdo. Tačiau toks didžiulis kiekis statinių vandenynuose užstotų vėją, kad ir kaip ironiškai tai skambėtų. Sutrikdyti vėjai ne taip efektyviai maišytų oro mases ir, kaip teigia mokslininkai, tik paskatintų ašigalių tirpimą. Kitaip tariant, vėjo jėgainių parkai pradėtų kelti tas pačias problemas, kurias jais bandoma išspręsti.

Tačiau ši problema šiuo metu yra labiau mokslinė fantastika - kol kas mes net neturime galimybių pastatyti tokio didelio vėjo jėgainių skaičiaus pasaulio vandenynuose, bet jei turėtume, tai jau taptų problema.

Iki tokio intensyvaus vėjų jėgainių tinklo esame dar toli, tad bent jau dabartinė vėjų jėgainių plėtra nekelia jokių problemų. Protingai plečiami vėjo jėgainių parkai vandenynuose gali padėti išspręsti nemažai energetikos problemų, bet panašu, kad pasikliauti vien vėjo energija niekada negalėsime vien dėl atsirasiančio vėjo sutrikdymo.