Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Vitaminas A imuninę sistemą skatina kovoti su tuberkulioze

PSO Lie­tu­vą pri­ski­ria vie­nai iš 27 pa­sau­lio vals­ty­bių, ku­rio­se dau­giau­sia žmo­nių ser­ga vais­tams at­spa­ria tu­ber­ku­lio­ze
Nuotraukos

Ka­li­for­ni­jos uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai, nag­ri­nė­jan­tys veik­lių­jų mais­ti­nių me­džia­gų ge­bė­ji­mą pa­dė­ti im­uni­nei sis­te­mai ko­vo­ti su stip­rio­mis in­fek­ci­jo­mis, nu­sta­tė, kad vi­ta­mi­nas A ga­li vai­din­ti svar­bų vaid­me­nį ko­vo­jant su tu­ber­ku­lio­ze.

Ty­ri­mo re­zul­ta­tus pa­skel­bė žur­na­las „Jour­nal of Im­mu­no­lo­gy“, pra­ne­ša scien­ce­dai­ly.com.

Tu­ber­ku­lio­zė yra pa­sau­li­nė prob­le­ma, su ku­ria su­si­du­ria 2 mi­li­jar­dai žmo­nių ir dėl ku­rios kas­met mirš­ta apie 2 mi­li­jo­nai. Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja (PSO) vais­tams at­spa­rią tu­ber­ku­lio­zės for­mą va­di­na bom­ba su lai­kro­džio me­cha­niz­mu.

PSO Lie­tu­vą pri­ski­ria vie­nai iš 27 pa­sau­lio vals­ty­bių, ku­rio­se dau­giau­sia žmo­nių ser­ga vais­tams at­spa­ria tu­ber­ku­lio­ze. Kas tre­čias su­sir­gęs tu­ber­ku­lio­ze žmo­gus yra be­dar­bis, pikt­nau­džiau­ja al­ko­ho­liu, re­gu­lia­riai pa­žei­di­nė­ja gy­dy­mo re­ži­mą ir pla­ti­na at­spa­rią vais­tams tu­ber­ku­lio­zę.

Ka­li­for­ni­jos uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai pir­mą kar­tą ap­ra­šo, kaip vi­ta­mi­nas A ir tam ti­kras ge­nas pa­de­da im­uni­nei sis­te­mai su­ma­žin­ti cho­les­te­ro­lio kie­kį tu­ber­ku­lio­zės pa­veik­to­se ląs­te­lė­se. Tai yra svar­bu, ka­dan­gi tu­ber­ku­lio­zės bak­te­ri­jos nau­do­ja cho­les­te­ro­lį mais­tui ir ki­toms reik­mėms, tei­gia moks­li­nin­kai.

„Jei mes su­ma­žin­tu­me tu­ber­ku­lio­zės pa­žeis­to­se ląs­te­lė­se cho­les­te­ro­lio kie­kį, ga­lė­tu­me pa­dė­ti im­uni­nei sis­te­mai ge­riau ko­vo­ti su in­fek­ci­ja“, tei­gia vie­nas ty­ri­mo va­do­vų dr. Phi­li­pas Liu. Pa­sak jo, su­vo­ki­mas, ko­kį po­vei­kį to­kios mais­ti­nės me­džia­gos kaip vi­ta­mi­nas A da­ro žmo­gaus im­uni­nei sis­te­mai, ga­li at­ver­ti ke­lią nau­jiems gy­dy­mo bū­dams.

Vi­ta­mi­nas A žmo­gaus or­ga­niz­me ak­ty­viau­siai im­uni­nę sis­te­mą ska­ti­na, kai jis tam­pa ak­ty­vio­sios for­mos re­ti­no rūgš­ti­mi. Moks­li­nin­kai nu­sta­tė, kad tu­ber­ku­lio­zės pa­veik­toms ląs­te­lėms ga­vus vi­ta­mi­no A, cho­les­te­ro­lio kie­kis su­ma­žė­ja.

Taip pat nu­sta­ty­ta, kad vi­ta­mi­no A po­vei­kio stip­ru­mas pri­klau­sė nuo to, kaip el­gia­si tam ti­kras žmo­gaus ge­nas NPC2.

Vi­ta­mi­nas A su­ak­ty­vi­na ge­ną NPC2, ku­ris pa­de­da ląs­te­lei iš li­zo­so­mų pa­ša­lin­ti cho­les­te­ro­lį, kad bak­te­ri­ja jos ne­gau­tų. Li­zo­so­mos da­ly­vau­ja ląs­te­lės vi­di­nė­je veik­lo­je, skai­do žu­vu­sias ar pa­žeis­tas ląs­te­lės struk­tū­ras. Ląs­te­lei at­si­kra­čiu­sios cho­les­te­ro­lio, li­zo­so­mos vėl ak­ty­viai ir taik­liai nai­ki­na tu­ber­ku­lio­zės bak­te­ri­jas.

Ki­tu ty­ri­mo eta­pu moks­li­nin­kai sieks ge­riau su­pras­ti, kaip im­uni­nė sis­te­ma įpras­tą vi­ta­mi­no A for­mą re­ti­no­lį pa­ver­čia ak­ty­vią­ja re­ti­no rūgš­ti­mi.

Įpras­ta tu­ber­ku­lio­zė gy­do­ma še­šis­–aš­tuo­nis mė­ne­sius. 85 proc. li­go­nių pa­vyks­ta iš­gy­ti, 5 proc. mirš­ta, o dar 5 proc. li­ga tam­pa lė­ti­nė. Vais­tams at­spa­ri tu­ber­ku­lio­zė gy­do­ma net pen­ke­rius me­tus vais­tų de­ri­niais, nuo jų li­go­niams bū­na blo­ga, nes ša­lu­ti­nis jų po­vei­kis ne­ma­žas. Ta­čiau bū­na at­ve­jų, kai gy­dy­mas ne­pa­de­da.

Svei­ko žmo­gaus im­uni­nė sis­te­ma pa­de­da ap­si­gin­ti nuo tu­ber­ku­lio­zės su­kė­lė­jų, jei­gu jų ap­lin­ko­je ne­daug, o žmo­gaus or­ga­niz­mas ne­nu­sil­pęs.

Vi­ta­mi­no A dau­giau­sia tu­ri to­kie gy­vū­ni­nės kil­mės mais­to pro­duk­tai kaip žu­vų tau­kai, svies­tas, kiau­ši­nio try­nys, men­kės ke­pe­nė­lės ir jau­tie­nos ke­pe­nys, pie­nas ir jo pro­duk­tai. Be to, vi­ta­mi­ną A sin­te­ti­na žmo­gaus ke­pe­nys, ga­vu­sios be­ta ka­ro­ti­no, ku­rio dau­giau­sia tu­ri mor­kos, mo­liū­gai, ab­ri­ko­sai, po­mi­do­rai, ko­pūs­tai, špi­na­tai, bro­ko­liai ir ki­tos ža­lio­sios dar­žo­vės.

Lie­tu­vo­je, kaip ir vi­so­je Eu­ro­pos Są­jun­go­je, re­ko­men­duo­ja­ma vi­ta­mi­no A par­os nor­ma yra 800 mi­krog­ra­mų, ta­čiau nėš­čio­sioms ir žin­dan­čioms mo­te­rims spe­cia­lis­tai re­ko­men­duo­ja 1000-1400 mi­krog­ra­mų.