Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kova su piktžolėmis

Piktžolės konkuruoja su naudingais augalais ir mėgina
Nuotraukos

Sodus užvaldančios ir naudingiems augalams trukdančios augti piktžolės – problema, su kuria susiduria kiekvienas sodininkas ir daržininkas. Laimei, turint reikiamų žinių, noro ir tam tikros patirties, piktžoles galima įveikti.

 

Piktžolės konkuruoja su naudingais augalais ir mėgina iš jų atimti saulės šviesa, maistą ir drėgmę. Be to, esant didelioms piktžolių kolonijoms sukuriama palanki terpė grybelinių ligų, tokių kaip puvimas ir pan., plitimui. Taip pat tokiose vietose greitai dauginasi ir kiti kenkėjai – vikšrai, šliužai, kopūstiniai baltukai ir t.t. Norint išvengti šių kenkėjų keliamų problemų, kovoti su piktžolėmis reikia reguliariai, pasirenkant efektyviausius kovos būdus. Jeigu apie piktžoles prisimenama tik kartkartėmis, jos ir toliau sėkmingai dauginasi, nustelbdamos naudingus augalus.

Piktžolės skirstomos į vienmetes ir daugiametes. Vienmetės piktžolės pasižymi greitu išplitimu. Joms, pernešdami piktžolių sėklas, padeda vėjas, gyvūnai, žmonės. Daugiametės piktžolės gyvena keletą metų ir turi plačiai išvystyta šaknų sistemą, leidžiančią joms saugiai peržiemoti.

Kovos su piktžolėmis metodų nėra daug. Visų pirma tai – mechaninis metodas, kai rudeniop daržo žemė perkasama ir išpurenama, o piktžolių šaknys išrenkamos. Daržą reiktų perkasti mažiausiai du kartus, o surinktas dugiamečių piktžolių šaknis sudeginti arba suberti į kompostą. Pavasarį dar kartą reikia gerai išpurenti sodo žemę ir išrinkti peržiemojusias šaknis. Jeigu sklypas ilgai buvo neprižiūrėtas arba piktžolėmis užžėlę gretimi sklypai, keletą kartų išpurenti dirvą reiktų ir vasara. Beje, purenti bus lengviau, jeigu dirva bus drėgna.

Dar vienas kovos su piktžolėmis būdas – piktžolių šienavimas. Šis metodas paprastesnis, greitesnis, bet ne toks efektyvus kaip purenimas. Nušienavus piktžoles užkertamas kelias jų plitimui sėklomis, tačiau tai reiktų daryti nuolat, nes ypač vienmetės piktžolės greitai atauga. Tai toli gražu ne pats geriausias būdas, tačiau jeigu nėra kitų galimybių, jį galima naudoti.

Su piktžolėmis galima kovoti ir pasitelkus chemikalus. Taikant šį metodą piktžolės apipurškiamos herbicidais, kurie per augalų lapus patenka į augalų vidų ir juos sunaikina. Šis būdas reikalauja ypatingo kruopštumo: neatsargiai dirbant nuodai gali patekti ant greta augančių kultūrinių augalų ir juos taip pat sunaikinti. Jeigu kultūrinių augalų labai daug, rekomenduotina herbicidus ne purkšti, o, atskiedus vandeniu, teptuku užtepti ant piktžolių. Vienmetėms piktžolėms turėtų užtekti vienos tokios procedūros, kovojant su daugiametėmis, ją gali tekti pakartoti 2 – 3 kartus.

Kova su piktžolėmis bus lengvesnė, jeigu laikysitės tam tikrų taisyklių:

Negalima palikti išpurentos dirvos neuždengtos. Jeigu iškart po purenimo neplanuojate nieko sodinti, dirbą uždenkite juoda plėvele.

Laistymui pasirinkite lašelinį laistymo būdą, kai vanduo patenka tiesiai ant augalo šaknų. Plataus laistymo reiktų atsisakyti.

Kasmetinė daržovių rotacija (sodinamų augalų keitimas) taip pat sumažins piktžolių kiekį sklype.

Sodindami tarp augalų palikite minimalius, augimui ir vystymuisi būtinus tarpus.

Augalus tikslinga sodinti sodinukais, o ne sėti sėklomis.

Kaip galima dažniau naudokite mulčiavimą, kuris irgi padeda kovoti su piktžolėmis.

Aišku, kova su piktžolėmis reikalauja ne tik tam tikrų žinių, bet ir laiko, tad jeigu vieno arba kito neturite, arba tiesiog pavargote kovoti su piktžolėmis vieni, visada galite kreiptis pagalbos į specialistus.

 

Paruošta pagal užsienio spaudą

 

Prim.lt