Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Mišrus rožynas – iššūkis sodininkui

Tinkamai parinktos mišraus gėlyno spalvos leis nedarant esminių klaidų kurti harmoningus ar kontrastiškus augalų derinius
Nuotraukos

Namuose suformuoti mišrų rožyną nepatyrusiam sodininkui – tikras iššūkis, nes norint auginti rožes mišriuose rožynuose reikia skirti labai daug laiko. Daugumai rožių veislių prireikia net 2-3 metų, kad jos gerai augtų ir išsišakotų. Tad kol rožynas visiškai suvešės, prireiks laiko.

Mišraus rožyno privalumai
Turint nedidelį kiekį rožių, jas galima tręšti ekologiškomis priemonėmis, tačiau jei formuojamas didelis rožynas prireiks ir specialių trąšų. Kaip ir su visais augalais, taip ir su rožėmis, kai jos auginamos dideliais kiekiais, ligų bei kenkėjų tikimybė išauga keleriopai. Mišriuose rožynuose didesnė augalų įvairovė sudaro fizinį, o kartais ir cheminį barjerą, pritraukia vabzdžius plėšrūnus. Kokie bebūtų gražūs rožių žiedai, reta rožė žydi nuolat, tad pertraukos būna, nors trumpos. Kai kurių rožių veislių krūmai yra negražūs iš prigimties – mažai šakų, išstypusi ir išdrikusi kero forma, pliki. Mišriuose rožynuose situaciją pataiso augalai – kaimynai, kurie pridengia negražias vietas, žydi tuomet, kai rožės ilsisi, o kiti atvirkščiais, žydi kartu su rožėms, išryškindami jų grožį. Žemesni augalai maskuoja nuplikusias stiebų apačias.

Augalai turi derėti
Augalų deriniai, sodinami rožyne, turi idealiai derėti spalva, forma ir faktūra. Augalai turi mėgti panašias augimo sąlygas kaip ir rožės (gerą drenažą, trąšią dirvą, mažiausiai 6 val. saulės per dieną). Daugiamečiai augalai neturėtų būti pernelyg agresyvūs ar greitai besiplečiantys, kad neužgožtų rožių. Jei nenorite kasmet persodinti augalų, rinkitės tokius daugiamečius, kurių nereikėtų itin dažnai dalyti. Sodinant augalus mišriame rožyne svarbu išlaikyti atstumą tarp rožių ir kitų augalų. Kadangi rožei reikės vietos plėstis, be to, svarbu laisva oro cirkuliacija. Persodinant daugiamečius, kurie yra trumpiau gyvuojantys nei rožės, nereikėtų pernelyg kapstyti rožių šaknų. Atstumas nuo rožių ir tarp augalų turėtų būti ne mažiau nei 50 cm. Nors iš pradžių gėlynas atrodys retokas, atsispirkite norui sodinti tankiau – tiek rožės, tiek daugiamečiai su laiku suvešės ir paplatės. Jei labai erzina plika žemė ar mulčas, sodinkite vienmečius ar dvimečius augalus.

Gėlyno spalvinė gama
Tinkamai parinktos gėlių spalvos leis, nedarant esminių klaidų, kurti harmoningus ar kontrastiškus augalų derinius. Tačiau tai kartu ir tam tikri rėmai. Visgi kokių spalvų žiedai bebūtų, žalia ar pilkšva lapija tas spalvas sujungia, vienas prigesina, kitas paryškina. Reikėtų apgalvoti ir apie savaime pasisėjančius augalus – jie visuomet tinka. Natūrali gamta spalvų nekoordinuoja – tačiau niekam neužkliūva, kad pieva pilna įvairiaspalvių augalų, yra per marga. Taigi, spalvų ratas yra naudinga taisyklė, kurią reikia išmokti tam, kad vėliau galima būtų ją laužyti.
Nors sodininkai pataria kuriant mišrų rožyną geriau nenaudoti pernelyg daug spalvų. Įvairių veislių rožyno margumyną rekomenduojama prislopinti daugiamečiais augalais, naudojant daug žalios ar pilkos lapijos. Galima formuoti ir vienspalvį gėlyną, kuriame žydi tos pačios spalvos augalai, tik skirtingų tonų žiedais.

Kaip formuoti mišrų rožyną?
Kad maišyta rožių lysvė gerai žiūrėtųsi, ji turi turėti gylį, todėl rekomenduojama netaupyti vietos. Optimalus lysvės plotis – 3 metrai (tradicinė taisyklė: lysvės plotis turėtų būti lygus dviem aukščiausio jūsų naudojamo augalo aukščiams). Tai yra, jei aukščiausias sodinamas augalas yra 1 metro, tai lysvės plotis turėtų būti bent 2 metrai. Yra visokių išimčių, tačiau su rožėmis, kai norisi vešlaus, prašmatnaus vaizdo, tie 3 metrai nėra per daug. Augalus sodinkite grupėmis, po 3-5 metrus. Kuo didesnis gėlyno plotas, tuo grupės turėtų būti didesnės, po 5-9 metrus. Tai taikoma vidutinio dydžio augalams, stambius augalus galima sodinti ir po vieną. Tačiau rožės tokiame fone gali pasimesti.

Rožyno paįvairinimas
Pirmame trečdalyje gėlyno turi būti sodinami neaukšti augalai iki kelių. Vienalytis apvadas iš vienos rūšies augalo suvienija gėlyną, gali sujungti netgi tarpusavyje nelabai tinkančias spalvas.
Neformalesniam efektui galima naudoti kelių rūšių augalus, bet stenkitės sodinti grupelėmis po kelis. Tradiciškai tam dažnai yra naudojamos levandos, kurios Lietuvoje nėra ilgaamžės ir kartais šaltomis žiemomis gali iššalti. Tačiau atrodo jos tikrai puikiai,ir jei jūsų rožyne žemė nėra itin užmirkstanti, jos gali labai sėkmingai augti daug metų. Alternatyva – katžolės pilkšvais lapais ir melsvai violetiniais žiedais. Jos dera prie bet kokios spalvos rožių.
Antras trečdalis gėlyno skiriamas didesniems augalams. Jame dažniausiai sodinami įvairaus aukščio katilėliai, flioksai, bobramuniai, kraujažolės, aukštesnės, stačiau augančios katžolės. Trečioji dalis mišriojo gėlyno apsodinama pačiais aukščiausiais augalais: rusmenėmis, tūbėmis ir kitais. Juos taip pat galima naudoti ir kaip besikartojančius akcentus, išmėtytus per visą gėlyno ilgį.

 
Info