Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Pavasarį nepamirškime pasirūpinti sodais ir aplink augančiais augalais

Šiuos, ganėtinai parastus darbus, reiktų įprasti atlikti kiekvieną pavasarį ir tada sodas tiek jus, tiek ir jūsų svečius džiugins visą sezoną.
Nuotraukos

Kasmet atėjus pavasariui nekantriai laukiame gamtos atbudimo. Ar žinojote, kad galime padėti jai prabusti ir padėti mūsų sodo augalams atsigauti po žiemos speigų?

 1. Išpurenkite dirbą

Pavasario pradžia puikiai tinka dirvos purenimui ir valymui. Daugumas daugiamečių augalų dar „snaudžia“, tačiau galvas pradeda kaišioti piktžolės. Nors jos per žiemą irgi vargo, leidus piktžolėms bujoti, vėliau jų nebesuvaldysite, tad verčiau iškart rauti su šaknimis. Beje, stenkitės išrinkti visas šaknis, nes daugumas šių augalų gali vėl išaugti ir iš nedidelių šaknų likučių. Jeigu nebijote, galite, supurenę dirvą, ją apdoroti herbicidais. Šiuo atveju reikia elgtis ypač atsargiai: uždengti šalia esančius augalus, o darbus atlikti ramų, nevėjuotą vakarą. Purkšti vertėtų tik tas piktžoles, kurių niekaip negalime gražiai išrauti su visomis šaknimis ir dalis šaknų vis tiek lieka. Mūsų rinkoje geriausiai žinomas „Roundup“  – bendro poveikio herbicidas, naikinantis visas piktžoles.

 2. Pamaitinkite augalus

Pati pavasario pradžia, kai sniegas tik pradeda tirpti – tinkamiausias laikas padėti augalams atsigauti, įgauti daugiau jėgų augimui. Sodo augalams būtinas nuolatinis rūpestis ir papildomas maitinimas. Laimei, beveik visose trąšose yra surinktos pačios būtiniausios augalams medžiagos: azotas, fosforas ir kalis. Visiems, kurių specialybė ne agronomija, patarčiau pirkti specializuotas trąšas kiekvienai augalų grupei. Šiuose trąšų mišiniuose sudėtos ne tik pagrindinės maisto medžiagos azotas, fosforas ir kalis, bet kiekvienai grupei reikalingi mikro elementai. Mikroelementai yra ypač svarbūs augalo sveikatai, spalvos intensyvumui, žiedų ryškumui. Patartina trąšas barstyti, kai jau surinkti seni lapai ir išrautos piktžolės. Jeigu žemė aplink augalus yra pamulčiuota medžio žieve ar užberta akmenukais, tai prieš tręšiant, reikėtų dalį šių medžiagų nustumti nuo augalo, pabarstyti trąšas ir vėl sutvarkyti mulčą ar akmenukus. Šiuo metu prekyboje jau yra naujoviškos trąšos, kurios tirpsta apie 100 dienų ir maitina augalus.

 3. Mulčiuokite dirvą

Raskite laiko ir mulčiuokite sodinukus. Storas mulčo sluoksnis reguliuoja dirvos temperatūrą, neleidžia per  greitai garuoti vandeniui ir palaiko tinkamą dirvos drėgnumą. Taip pat mulčas užkerta kelią piktžolėms. Dažniausiai mulčiavimui naudojama medžių žievė, šienas, perdžiūvę lapai arba kompostas. Paprastai užtenka maždaug 10 cm storio mulčo sluoksnio. Jeigu mulčiavimui naudojamas mėšlas, įsitikinkite, kad jis tinkamas naudojimui, nes kitaip gali nukentėti augalo šaknys, užteršti žemę naujomis piktžolėmis. Medžio žievė tinka mulčiuoti dekoratyvinius augalus, gėlių saleles. Tokios medžiagos kaip šienas, nupjauta žolė vaizdo nepagerina, todėl labiau tiktų naudoti sode, bet ne dekoratyviojoje zonoje.

 4. Užpildykite tuščias vietas

Pavasarį, sodui atgijus, iškart aiškiai pasimato tuščios vietos klombose ir vejose, kur augalai, dėl kokių nors priežasčių, žuvo arba dar nespėjo prasikalti. Ilgalaikėms kompozicijoms naudokite daugiamečius augalus. Šiuo metu pardavime jau galima rasti neužmirštuolių, našlaičių ir kitų pavasarinių gėlių sodinukų. Tokias gėles iškart reikia sodinti į išpurentą, paruoštą dirvą ir „pamaitinti“ trąšomis.

 5. Išskirstykite daugiamečius augalus

Išsikerojusių augalų išskirstymas ne tik pagausins jūsų sodinukų atsargas, bet ir padės atsigauti seniems peraugusiems augalams. Pažvelkite į sode augančius varpelius ar daugiametes astras – tai tik pora iš tų augalų, kuriuos pavasarį drąsiai galima išskirstyti. Ankstyvas pavasaris – pats tinkamiausias laikas tokių daugiamečių augalų išskirstymui, nes jie dar nepradėjo aktyviai augti. Stambius kelmus pirma kryžmai padalinkite į keturias dalis, o tada rankomis galėsite išskaidyti juos dar mažesnėmis dalimis.

 6. Genėkite krūmus

Pavasarį galima genėti ne visus krūmus, tačiau būtina pasirūpinti rožėmis, santolinomis ir kiečiais.

Pirmiausia reikia iškarpyti sausas šakas. Vėliau lapuočiams krūmeliams suteikiama forma, krūmas pamažinamas. Taip krūmeliai bus sveikesni, tankesni. Negalima pavasarį genėti tų augalų, kurie anksti pradeda žydėti – forzicijos, lanksvos, alyvos, jazminai. Jie genimi po žydėjimo.

Kitus krūminius augalus, tokius kaip hortenzijos, serbentai ir agrastai, rekomenduojama apžiūrėti ir, esant reikalui, iškarpyti per žiemą nušalusias ar ligotas šakeles.

Tik kasmet taip sutvarkius augalus ir gėlynus, galime tikėtis gražios, tvarkingos aplinkos, sveikų ir žydinčių augalų.  Ir tik prižiūrėta aplinka skleidžia gerą atmosferą, džiugina akį.

Dėkojame už patarimus
Editai Jokimčienei
UAB Žalia svaja

RRIM.lt