Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Protingi namai: ar lietuviai pasiruošę naujovei?

Pa­kan­ka vie­no pirš­to spus­te­lė­ji­mo, kad na­muo­se įsi­jung­tų švie­sa, pra­dė­tų veik­ti kon­di­cio­nie­rius ir bū­tų ga­li­ma su­ži­no­ti, ar vai­kas lo­vo­je, ar vis dar žai­džia kom­piu­te­riu.
Nuotraukos
Pa­kan­ka vie­no pirš­to spus­te­lė­ji­mo, kad na­muo­se įsi­jung­tų švie­sa, pra­dė­tų veik­ti kon­di­cio­nie­rius ir bū­tų ga­li­ma su­ži­no­ti, ar vai­kas lo­vo­je, ar vis dar žai­džia kom­piu­te­riu. Ar­ba prieš grįž­tant na­mo įsi­jung­ti šil­dy­mą, kad su­grį­žus bū­tų jau­kiau. To­kias ga­li­my­bes siū­lo pro­tin­gų na­mų sis­te­ma, ta­čiau lie­tu­vių na­muo­se šios tech­no­lo­gi­jos die­gia­mos lė­tai.

Pro­tin­gų na­mų sis­te­ma, ar­ba pa­pras­čiau va­di­na­mi „pro­tin­gi na­mai“, yra in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų įran­kiai, ku­rie pa­de­da val­dy­ti vi­sas pa­sta­tuo­se esan­čias sis­te­mas (vė­di­ni­mo, elek­tros, van­dens, apš­vie­ti­mo, sig­na­li­za­ci­jos ir kt.) nuo­to­li­niu bū­du – per kom­piu­te­rį, plan­še­tę ar­ba mo­bi­lų­jį te­le­fo­ną. Pa­sak ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to plė­tros eks­per­tų, to­kia sis­te­ma spar­čiai po­pu­lia­rė­ja iš­si­vys­čiu­sio­se ša­ly­se, kai kur net yra įpras­ta, ta­čiau Lie­tu­vo­je ke­lia ski­na­si lė­tai.

„Pro­tin­gų na­mų sis­te­ma su­tei­kia ga­li­my­bę val­dy­ti na­mų prie­tai­sus net ne­bū­nant juo­se. Pa­vyz­džiui, žmo­gus bet ka­da ir bet kur ga­li lais­vai pa­ti­krin­ti, ar iš­jun­gė kam­ba­riuo­se švie­sas, ar ne­pa­mir­šo įjung­ti sig­na­li­za­ci­jos, o prieš grįž­da­mas iš dar­bo – nuo­to­li­niu bū­du nu­sta­ty­ti no­ri­mą tem­pe­ra­tū­rą na­muo­se ar­ba, jei yra va­sa­ra, įjung­ti kon­di­cio­na­vi­mo sis­te­mą“, – pa­sa­ko­ja Ra­sa Pe­čiu­lai­tė, įmo­nės „Ei­ka“ plė­tros ir ener­gi­nių pro­jek­tų va­do­vė.

Plė­trą stab­do se­ni būs­tai ir kai­na

Pro­tin­gų na­mų sis­te­mos plė­trą stab­do tai, Lie­tu­vo­je do­mi­nuo­ja se­nos sta­ty­bos būs­tai, o sis­te­ma pri­tai­ko­ma tik nau­jos sta­ty­bos būs­tuo­se. Jei būs­tas se­nas ir vi­sos sis­te­mos vei­kia tik me­cha­niš­kai, pro­tin­gų na­mų sis­te­mos ja­me pri­tai­ky­ti ne­pa­vyks, ka­dan­gi ši sis­te­ma „su­si­kal­ba“ tik su pro­tin­go­mis in­ži­ne­ri­nė­mis sis­te­mo­mis, ku­rios pri­va­lo bū­ti tin­ka­mai įreng­tos būs­te.

Ki­ta prie­žas­tis, stab­dan­ti pro­tin­gų na­mų sis­te­mos plė­trą Lie­tu­vo­je – kai­na. Šiuo me­tu pro­tin­gos sis­te­mos įran­ga svy­ruo­ja nuo 500 iki 2 tūkst. eu­rų ir dau­giau. Pro­tin­gų na­mų sis­te­mų kai­nos la­bai ski­ria­si ir pri­klau­so nuo funk­ci­jų pa­ke­to, ku­rias siū­lo ga­min­to­jai. Kuo pro­tin­gų na­mų sis­te­mos pa­ke­tas di­des­nis ir api­ma di­des­nę pa­sta­to val­dy­mo da­lį, tuo pa­sta­tas tam­pa „pro­tin­ges­nis“ ir ga­li­ma pa­siek­ti ge­res­nių re­zul­ta­tų.

„Vie­ni ga­min­to­jai siū­lo įsi­gy­ti įran­gą ir įsi­dieg­ti ją pa­tiems. Ki­ti – tiek įran­gą, tiek jos su­mon­ta­vi­mą. Be to, kai­na pri­klau­so ir nuo to, ko­kią da­lį pa­sta­to ener­gi­jos re­sur­sų gy­ven­to­jas no­ri val­dy­ti. Pa­vyz­džiui, gal­būt jam ak­tua­lu tik šil­dy­mo sis­te­ma ir vė­di­ni­mas ar­ba tik apš­vie­ti­mas“, – tei­gia R. Pe­čiu­lai­tė.

Tau­po elek­tros energiją

Pro­tin­gas na­mų sis­te­mas nau­do­jan­tys as­me­nys pa­ste­bi, kad jos su­tei­kia dau­giau kom­for­to ir ap­sau­gos, tau­po elek­tros ener­gi­ją, šil­dy­mo kaš­tus, o be­ne vie­nin­te­lis trū­ku­mas – tech­ni­niai ge­di­mai, nes vi­sos ener­gi­ją var­to­jan­čios sis­te­mos bū­na au­to­ma­ti­zuo­tos.

Min­dau­gas Rut­kaus­kas, jau pen­ke­rius me­tus na­muo­se nau­do­jan­tis Lie­tu­vo­je pa­ga­min­tą pro­tin­gų na­mų sis­te­mą, sa­ko, jog įdie­gęs jau­čia­si kur kas kom­for­tiš­kiau ir sau­giau, be to su­tau­po efek­ty­viai nau­do­da­mas ener­gi­ją.

Pro­tin­gų na­mų daugės

At­lik­tais skai­čia­vi­mais, nau­do­jan­tis pro­tin­gų na­mų sis­te­ma, būs­to eksp­loa­ta­ci­nes iš­lai­das ga­li­ma su­ma­žin­ti vi­du­ti­niš­kai nuo 10 iki 30 proc. Va­di­na­si, nau­jos sta­ty­bos tri­jų kam­ba­rių, 65 kv. me­trų plo­to bu­to gy­ven­to­jas, už elek­trą per mė­ne­sį mo­kan­tis 0,6 eu­rų už kv. me­trą, o už šil­dy­mą – 0,4 eu­rų už kv. m, vi­du­ti­niš­kai kas­met ga­li su­tau­py­ti nuo 67 iki 202 eu­rų. Ne­ver­ti­nant kom­for­to ir sau­gu­mo, pro­tin­gų na­mų sis­te­ma ga­li at­si­pirk­ti net per 2 me­tus.

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to plė­to­to­jai ak­ty­viai do­mi­si pro­tin­gų na­mų sis­te­mo­mis ir pra­de­da jas dieg­ti nau­jai sta­to­muo­se dau­gia­bu­čiuo­se. Pla­nuo­ja­ma, jog pro­tin­gų na­mų sis­te­mą tu­rin­čių bu­tų dau­gės, ka­dan­gi nuo 2016 m. bus lei­džia­ma pro­jek­tuo­ti ir sta­ty­ti tik A ener­gi­nės kla­sės dau­gia­bu­čius, ku­riuo­se in­ži­ne­ri­nių sis­te­mų dau­gė­ja, tad ran­ki­niu bū­du jas vi­sas tin­ka­mai ir efek­ty­viai val­dy­ti tam­pa su­dė­tin­ga. Šiuo me­tu ne­ma­ty­ta nau­jo­vė jau po ge­ro de­šimt­me­čio sta­tant na­mą ga­li tap­ti stan­dar­tu.