Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Baseinas – sodybos puošmena ir atgaiva

Tu­rint nuo­sa­vą na­mą ar so­dy­bą no­ri­si ir sa­vo van­dens tel­ki­nio.
Nuotraukos
Lie­tu­va – van­de­nų kraš­tas, tad jei tik yra no­ro, karš­tą va­sa­ros die­ną at­si­gai­vin­ti eže­re ar upė­je ga­li­my­bių ne­sun­kiai ra­si­te, net jei gy­ve­na­te ne už­mies­ty­je, o did­mies­čio dau­gia­bu­ty­je. Ta­čiau tu­rint nuo­sa­vą na­mą ar so­dy­bą no­ri­si ir sa­vo van­dens tel­ki­nio. Ge­riau­sia iš­ei­tis, jei tik ki­še­nė ir že­mės skly­pas ne­ri­bo­ja, – ba­sei­nas ša­lia na­mų.

Ša­lia in­di­vi­dua­lių na­mų įren­gia­mi ba­sei­nai skirs­to­mi į plau­ki­mo ir de­ko­ra­ty­vi­nius. Pir­ma­sis daž­nai yra toks, ko­kį įsi­vaiz­duo­ja­me iš­gir­dę žo­dį „ba­sei­nas“: skaid­rus van­duo ir mė­ly­na dan­ga.

De­ko­ra­ty­vi­nis iš pa­žiū­ros pri­me­na ne­di­de­lį na­tū­ra­lų eže­riu­ką. Tik pri­ėję ar­čiau su­pra­si­te, kad ja­me iš­be­to­nuo­ta at­ski­ra gi­les­nė plau­ki­mo zo­na, o ki­tą da­lį uži­man­čio­je sek­lio­je re­ge­ne­ra­ci­jos zo­no­je ve­ša de­ko­ra­ty­vi­niai au­ga­lai. To­kie ba­sei­nai, jei jie įreng­ti taip, kad va­ly­ti ga­li­ma be che­mi­ka­lų, dar va­di­na­mi eko­lo­giš­kais, ir įreng­ti juos kai­nuo­ja la­bai bran­giai.

Po­pu­lia­rė­ja betoniniai

Po­pu­lia­riau­si Lie­tu­vos so­dy­bo­se – 30-40 kub. m plau­ki­mo ba­sei­nai, ku­rių už­ten­ka karš­tą va­sa­ros die­ną at­si­gai­vin­ti ar ma­lo­niai, ko­jos ne­ke­liant už tvo­ros, pa­si­de­gin­ti.

„Kiek žmo­nių, tiek ir nuo­mo­nių bei idė­jų. Kūd­ra prie pir­ties ne vi­siems pats sma­giau­sias ar tin­ka­miau­sias va­rian­tas. Vie­ni nu­si­per­ka juo­dą plas­ti­ki­nį in­dą, ja­me pa­so­di­na le­li­ją - ir pa­ten­kin­ti. Ki­ti pa­gei­dau­ja eko­lo­gi­nio 15-20 me­trų il­gio ba­sei­no, ku­ris tu­rė­tų vi­sas funk­ci­jas ir bū­ti­nai bū­tų me­tru il­ges­nis ar pla­tes­nis nei kai­my­no, - šmaikš­čiai kal­bė­jo ba­sei­nų, tven­ki­nių ir pir­čių ran­ga už­sii­man­čios įmo­nės „O­kea­na“ di­rek­to­rius Man­tas Bras­laus­kas. - Auk­so vi­du­rys bū­tų 30-40 kub. m plau­ki­mo ba­sei­nas, įreng­tas lau­ke, prie na­mo. Prieš ke­le­tą me­tų dau­gu­ma klien­tų pa­gei­da­vo pi­ges­nių ir grei­tai mon­tuo­ja­mų plas­ti­ki­nių ba­sei­nų, da­bar - už­sa­ko be­to­ni­nių.“

Įkur­di­na paviljoną

Plas­ti­ki­niai ba­sei­nai įlei­džia­mi į spe­cia­liai iš­kas­tą duo­bę, o vė­liau už­be­to­nuo­ja­mi. Jie įren­gia­mi grei­čiau, tai rei­ka­lau­ja ma­žes­nių iš­tek­lių, yra pa­ly­gin­ti ne­bran­gūs. Stan­dar­ti­nių mat­me­nų ba­sei­nas su įren­gi­mu kai­nuos nuo 10 iki 20 tūkst. li­tų.

Kad bū­tų leng­viau ba­sei­ną at­ga­ben­ti į įren­gi­mo vie­tą ar­ba kai jo mat­me­nys itin di­de­li, plas­ti­ki­nį ba­sei­ną ga­li­ma pa­ga­min­ti iš at­ski­rų seg­men­tų ir su­rink­ti vie­to­je.

Plas­ti­ki­nis ba­sei­nas ge­rai lai­ko van­de­nį bet ko­kio­je mū­sų ša­lies kli­ma­tui bū­din­go­je tem­pe­ra­tū­ro­je. Žie­mą iš to­kio ba­sei­no ne­rei­kia vi­sai iš­leis­ti van­dens - pa­kan­ka su­ma­žin­ti jo ly­gį. Šal­tuo­ju me­tų lai­ku toks ba­sei­nas daž­nai nau­do­ja­mas kaip ne­di­de­lė čiuo­žyk­la vai­kams.

„Jei klien­tai no­ri mė­ne­siu pa­anks­tin­ti mau­dy­nių se­zo­ną ar­ba jį pa­il­gin­ti, siū­lo­me įreng­ti šil­do­mą ba­sei­ną su spe­cia­lia pa­vir­šiaus už­dan­ga. Klien­tai vis daž­niau no­ri virš ba­sei­no pa­sta­ty­ti už­dan­gos pa­vil­jo­ną, va­di­na­mą šilt­na­miu, nors jam nau­do­ja­mos kur kas pa­tva­res­nės me­džia­gos. Karš­tą die­ną jį ga­li­ma nu­stum­ti nuo ba­sei­no, o esant dar­ga­nai pa­vil­jo­no sto­gas leis le­pin­tis van­dens pra­mo­go­mis. Jei pa­vil­jo­nas aukš­tes­nis, ga­li­ma pa­sis­ta­ty­ti ir sta­liu­ką su kė­dė­mis, įreng­ti ke­le­tą gul­tų“, - aiš­ki­no M. Bras­laus­kas.

Leng­viau įreng­ti lauke

Jei­gu įren­giant ba­sei­ną pa­grin­di­niai rei­ka­la­vi­mai yra il­gaam­žiš­ku­mas ir in­di­vi­dua­lu­mas, ta­da ge­riau­sias spren­di­mas – be­to­ni­nis ba­sei­nas. To­kius ba­sei­nus ga­li­ma įreng­ti tiek lau­ke, tiek ir pa­sta­to vi­du­je. Be­to­ni­niai ar­ba be­to­nuo­ja­mi ba­sei­nai yra at­spa­riau­si įvai­rioms oro są­ly­goms, jų for­ma ne­pa­kin­ta.

„Ži­no­ma, daž­niau­siai ir vie­nus, ir ki­tus ba­sei­nus šei­mi­nin­kai pa­gei­dau­ja įreng­ti lau­ke, nes na­mo vi­du­je tam rei­kia di­de­lio plo­to, be to, są­nau­dos iš­au­ga bent 100 tūkst. li­tų. Vien re­ku­pe­ra­ci­nės sis­te­mos, rei­ka­lin­gos tin­ka­mam kli­ma­tui vi­du­je pa­lai­ky­ti, kai­nuo­ja ne vie­ną de­šim­tį tūks­tan­čių. Jei klien­tas vis dėl­to nu­spren­dė van­dens pra­mo­gas įsi­reng­ti na­mo vi­du­je, po­pu­lia­riau sta­ty­ti ne­di­de­lį SPA cen­trą su pir­ti­mis ir sū­ku­ri­ne vo­nia“, - sa­kė įmo­nės „O­kea­na“ va­do­vas.

Tam, kad van­duo vi­suo­met bū­tų skaid­rus, kiek­vie­na­me lau­ko ar vi­daus plau­ki­mo ba­sei­ne pri­va­lo bū­ti su­mon­tuo­ta ba­sei­no įran­ga, ku­rią su­da­ro van­dens fil­tra­vi­mo blo­kas, van­dens tie­ki­mo de­ta­lės ir ba­sei­no val­dy­mo pul­tas. Ga­li bū­ti įreng­tas ba­sei­no apš­vie­ti­mas, van­dens šil­dy­mas, au­to­ma­ti­niai che­mi­ka­lų do­za­to­riai, au­to­ma­ti­niai va­ly­mo ir fil­tro plo­vi­mo įren­gi­niai, ba­sei­no už­dan­ga ir ki­ti ba­sei­no prie­žiū­rą pa­leng­vi­nan­tys įren­gi­niai.

Iš­tuš­tin­ti prieš žie­mą negalima

M.Bras­laus­kas pa­nei­gė ir ke­le­tą su ba­sei­nų prie­žiū­ra su­si­ju­sių mi­tų. Pats daž­niau­sias - kad van­de­nį iš ba­sei­no prieš žie­mą rei­kia iš­leis­ti. Pa­sak pa­šne­ko­vo, tai da­ry­ti drau­džia­ma – ypač plas­ti­ki­niuo­se ba­sei­nuo­se. Iš­tuš­ti­nus ba­sei­ną, il­ges­nę ir šal­tes­nę žie­mą že­mės įša­las gniuž­dys sie­ne­les ir ga­li jas ne­pa­tai­so­mai de­for­muo­ti. Ki­ta daž­nai pa­si­tai­kan­ti klai­da: no­rint, kad van­duo ba­sei­ne vi­sa­da bū­tų šva­rus ir skaid­rus, jį ne­va rei­kia nuo­lat keis­ti nau­ju.

„Van­duo cir­ku­liuo­ja tas pats, o fil­trai jį va­lo. Van­dens fil­trai se­zo­no me­tu kar­tą per sa­vai­tę tu­ri bū­ti iš­plau­na­mi, tai ga­li­ma pa­da­ry­ti ran­ko­mis ar­ba pa­sta­čius au­to­ma­ti­nę sklen­dę. Į van­de­nį pa­te­ku­sias šiukš­les fil­tras su­ren­ka, jį plau­nant jos pa­ša­li­na­mos. Fil­trai yra už­pil­dy­ti skir­tin­gų frak­ci­jų kvar­ci­niu smė­liu, ku­ris ne­kei­čia­mas ir nau­do­ja­mas dau­ge­lį me­tų. Plau­nant fil­trą į ka­na­li­za­ci­ją pa­ten­ka 100-200 li­trų van­dens, tad ba­sei­ną rei­kia pa­pil­dy­ti. Tiek ir to van­dens kei­ti­mo. Jei ba­sei­no šil­tuo­ju me­tu vi­siš­kai ne­iš­jung­si­te ir ne­ap­lei­si­te ke­liems mė­ne­siams, jis ne­su­ža­liuos, tad van­dens keis­ti ir ne­rei­kės“, - sa­kė ba­sei­nų eks­per­tas.

M. Bras­laus­ko skai­čia­vi­mu, tra­di­ci­nio stan­dar­ti­nio dy­džio lau­ko ba­sei­no prie­žiū­ra, ne­ly­gu įran­ga ir vei­ki­mo se­zo­nas, ga­li kai­nuo­ti 150-300 li­tų per mė­ne­sį. Van­dens siurb­liai vei­kia 8-12 va­lan­dų per par­ą. Jei ba­sei­ne įreng­tas elek­tri­nis šil­dy­mas, tai pa­pil­do­mai kai­nuos dar 100-150 li­tų. Dar 50-100 li­tų per mė­ne­sį kai­nuos van­de­niui va­ly­ti skir­ti che­mi­ka­lai. Ži­no­ma, in­ves­ta­vę ke­lias­de­šimt tūks­tan­čių li­tų, ga­li­te įsi­reng­ti ul­tra­vio­le­ti­nių spin­du­lių ste­ri­li­za­to­rių - ta­da ne­rei­kės nei chlo­ro, nei ki­tų che­mi­ka­lų.

Eko­lo­giš­ka prabanga

Bran­giau­siai kai­nuo­ja ir aukš­čiau­siu eta­lo­nu rin­ko­je lai­ko­mi eko­lo­giš­ki ba­sei­nai. Jie taip pat įren­gia­mi su van­dens fil­trais ir me­cha­ni­nė­mis cir­ku­lia­ci­jos sis­te­mo­mis, ta­čiau van­de­nį juo­se va­lo spe­cia­lios bak­te­ri­jų kul­tū­ros ir van­dens au­ga­lai.

Eko­lo­gi­nių ba­sei­nų yra įvai­riau­sių ti­pų, su­si­for­ma­vu­sios ne­tgi at­ski­ros to­kių ba­sei­nų įren­gi­mo ir prie­žiū­ros mo­kyk­los. Žy­miau­sia jų – dau­giau nei prieš tris de­šimt­me­čius aus­trų eko­lo­go Pie­te­rio Pi­tri­cho su­kur­ta eko­lo­gi­nio ba­sei­no kon­cep­ci­ja. Kol kas vie­nin­te­lį aus­triš­ko mo­de­lio eko­lo­gi­nį ba­sei­ną Bal­ti­jos ša­ly­se įren­gu­si ap­lin­kos di­zai­ne­rė Gin­ta­rė Jab­lons­kie­nė pa­žy­mė­jo, kad toks ba­sei­nas – tai sa­vi­ta, at­ski­ra eko­sis­te­ma.

„Ne vi­si ga­li tu­rė­ti so­dy­bą prie eže­ro, ta­čiau ga­li­ma įsi­reng­ti šva­rų, na­tū­ra­lų eže­rą sa­vo so­dy­bo­je. Tai vi­siš­kai šva­ri eko­lo­giš­ka sis­te­ma, ku­rios prie­žiū­rai ne­nau­do­ja­ma jo­kia che­mi­ja. Kai ku­rie šei­mi­nin­kai to­kius eže­rus ren­ka­si iš idė­jos, ki­ti dėl to, kad ne­to­le­ruo­ja tra­di­ci­niuo­se ba­sei­nuo­se gau­siai va­ly­mui nau­do­ja­mų che­mi­nių pre­pa­ra­tų“, - sa­kė ap­lin­kos di­zai­ne­rė.

Au­ga­lai, ku­riais ap­so­din­ti ba­sei­no kran­tai, ne tik da­ly­vau­ja bio­lo­gi­nės pu­siaus­vy­ros pro­ce­se, bet ir puo­šia van­dens tel­ki­nį. Be­je, to­kiuo­se ba­sei­nuo­se daž­niau­siai at­si­sa­ko­ma žu­vų, nes jų fe­ka­li­jos už­ter­šia van­de­nį, ska­ti­na dumb­lių au­gi­mą. Ta­čiau dėl au­ga­lų van­dens tel­ki­ny­je at­si­ran­da ki­tos au­ga­li­jos. Štai G. Jab­lons­kie­nės ša­lia Vil­niaus esan­čio­je so­dy­bo­je įreng­ta­me tel­ki­ny­je įsi­vei­sė tri­to­nai, ku­rie pui­kiai par­odo, kad van­duo ba­sei­ne yra la­bai šva­rus.

Tie­sa, to­kio eko­lo­gi­nio ba­sei­no kai­na pra­si­de­da maž­daug nuo pu­san­tro šim­to tūks­tan­čio li­tų ir pa­gal klien­to po­rei­kius ga­li iš­aug­ti iki sep­tyn­ženk­lės su­mos.

www.lzinios.lt