Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Dabar pats laikas budinti augalus

Šiaulių universiteto Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė sako, kad jau galima pradėti ruošti daržą ant palangės ir patiems užsiauginti prieskoninių augalų ir lapinių daržovių
Nuotraukos

Kai saulutė vis aukščiau ir dienos vis ilgyn, metas pagalvoti apie sodinimo darbus. Šiaulių universiteto Botanikos sodo direktorė, profesorė Asta Klimienė sako, kad jau galima užsiauginti ant palangės prieskoninių augalų ir lapinių daržovių.

Paprastai namuose mėgstama auginti gražgarstę, salotinį ridikėlį, svogūnus. Pasak A. Klimienės, yra keli būdai, kaip galima užsiauginti svogūnų laiškų: jau turimą svogūnėlį sodinti į žemę, jį daiginti vandenyje, o jei pasėsite jau dabar, tai ir iš mažų sėklyčių jums sužaliuos svogūnų laiškai.

Jau sodinami ir ilgesnės vegetacijos augalai

 Norint patiems užsiauginti paprikų, pomidorų ar petunijų – visų ilgesnės vegetacijos augalų –  sodinimas turėtų prasidėti jau vasarį. Nors pomidorų sėją galima būtų kiek atidėti iki vasario pabaigos, kovo pradžios, tačiau paprikų augintojams, pasak A. Klimienės, snausti nederėtų.

„Jei norime patys užsiauginti gėlių ir vėliau jomis pasipuošti palanges, pripildyti balkonų lovelius petunijomis, taip pat reikėtų pagalvoti apie jų sėją. Sunku prognozuoti oro temperatūrą sodinant, nes neaišku, kada ateis tas tikrasis pavasaris, tačiau kiekviena ilgesnė diena – didelis pliusas augalų vegetacijai. Augalai palengva bunda iš gilaus žiemos miego, namuose esantys augalai atsigauna, juos galima pradėti dažniau laistyti, tręšti, kad pavasariop mus jie apipiltų žiedais. Dabar pats laikas budinti augalus“, – sako A. Klimienė.
 
Jau vertėtų aplaužyti pelargonijų šakeles ir jas padauginti.

Sodininku gali būti ne kiekvienas

Pasak A. Klimienės, ne visi gali būti sodininkai, nes tam reikia turėti sugebėjimo.

„Skirtingi dirvožemiai, skirtinga augalo priežiūra, laistymas – visa tai reikalauja ne tik laiko, bet ir vietos, išmanymo, tad mažai kas nori namuose tokiais sodinimo darbais apsikrauti. Tuo labiau, kai prekybos centruose ar turguje galima nusipirkti jau paaugintų žalumynų indeliuose, o vėliau ir paaugintų gėlių ar daržovių daigų“, – pastebi A. Klimienė.
Nors neretai parsinešus vešlių prieskoninių žolelių indelį, kitą dieną jau matai, kad augalas pradėjo vysti. Tačiau A. Klimienė aiškina, kad stebėtis nereikėtų, nes parneštas augalas į namus patiria stresą.

„Dažniausiai prekybos centruose pardavinėjami žalumynai yra užauginti vos ne laboratorinėmis sąlygomis. Kiekvienam augalui suteikta optimali šviesos, šilumos, drėgmės ir  trąšų dozė.   Parsinešus tokius augalus iš prekybos centrų nereikėtų iš karto persodinti, o stengtis laikytis laistymo ir tręšimo režimo. Paprastai dėl šviesos ir drėgmės trūkumo augalas nuvysta. Taip pat pasitaiko atvejų, kai augalas jau būna nualintas dar prekybos centro lentynose, tada jį jau sunku atgaivinti“, – sako A. Klimienė.

Prekybos centruose galima nusipirkti ir jau paruoštų auginimui indelių, kuriuos tereikės drėkinti ir sulauksite naujo derliaus ant palangės.

Botanikos sode – sėklomaina

Pasak A. Klimienės, Botanikos sode jau ruošiamasi ilgesnės vegetacijos augalų sėjai, nors tik vasario mėnesį prasidės didžioji sėja. Dabar dar vyksta sėklų mainai. Šiaulių universitetas yra sudaręs sutartis su daugiau nei 260 skirtingų botanikos sodų, iš kurių kasdien sulaukia 5–6 sėklų siuntų. Panašiai tiek turi ir išsiųsti.

„Tai tarptautinis tinklas sėklų mainams. Esame vertinami kaip aukštos kokybės partneriai, todėl su mūsų botanikos sodu vyksta aktyvūs sėklų mainai. Kai kurias augalų sėklas, kurių atlieka, parduodame. Mūsų botanikos sode yra visa pasaulio flora“, – sako A. Klimienė.

Šiuo metu parduotuvėse sėklų pasirinkimas didelis, todėl kiekvienas ant savo palangės gali užsiauginti ir retesnių ar net egzotiškų augalų.  Nors dažniau ant palangės galima išvysti įprastų lapinių daržovių ir prieskoninių žolelių ar svogūnų laiškų.

„Mačiau prekybos centruose didžiulę sėklų įvairovę, tačiau nusprendę užsiauginti retesnį augalą, turėtų apsišarvuoti kantrybe, nes reikės daug priežiūros ir darbo. Kiekvieno augalo užauginimas – sudėtingas procesas. Kai kam reikia daug šviesos, drėgmės“, – įspėja A. Klimienė.

 

Info