Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Dažai atnaujinamų pastatų fasadams

Prieš perdažant, reikia kaip galima tiksliau išsiaiškinti, kokio tipo dažais buvo anksčiau dažyta.
Nuotraukos

Jeigu pastatas yra dažytas, anksčiau ar vėliau, bet jį teks perdažyti. Taip pat pastato sienas teks dažyti, jeigu buvo pradėta renovacija ir buvo įrengta Išorinė tinkuojamų sudėtinių termoizoliacinių sistema. Apie tai, kokius dažus kuriuo atveju vertėtų rinktis, papasakos UAB Smiltis vadovas Vytautas Abraitis.

 

Kokius dažus reiktų naudoti nusprendus perdažyti medinį pastatą?

Prieš perdažant, reikia kaip galima tiksliau išsiaiškinti, kokio tipo dažais buvo anksčiau dažyta.

Jei matosi medienos rievės ir ant paviršiaus nėra dažų plėvelės, tikriausiai buvo naudota vadinamoji dažyvė – tonuotas medienos impregnantas. Jei yra tik išblukusi dažyvės spalva, dažnai pakanka pakartotinai nudažyti panašios spalvos dažyve. Kas kita jei mediena jau patamsėjusi. Tada ją teks uždažyti dengiančiais dažais. Prieš pardažymą dažyve pakanka tik nuvalyti galimas apnašas, o prieš dažant dengiančiais dažais – nugruntuoti skvarbiuoju gruntu lauko medienai.

Jei anksčiau buvo dažyta dengiančiais plėvele dažais, pirmiausiai reikia mechaniškai pašalinti atšokusius ar suskeldėjusius dažus, švarai nuvalyti paviršių nuo apnašų. Susidariusius po valymo nelygumus patartina lyginti šlifuojant ir kiek įmanoma vengti glaistymo, nes daugelis glaistų per trapūs, kad atlaikytų medienos deformacijas.

Paruoštą sausą ir švarų paviršių visur, kur atsidengęs medienos paviršius arba seni dažai (matiniai, kreiduojantys) yra erodavę reikia nugruntuoti skvarbiuoju gruntu medienai. Gerai besilaikančius senus dažus gruntuoti nebūtina, pakanka švariai nuvalyti, o labai blizgančius – pašiurkštinti.

Lengviausia ir patikimiausia dažyti medinius fasadus tam skirtais šiuolaikiniais vandeniniais akriliniais dažais. Kokybiški aliejiniai dažai yra brangūs ir ilgai džiūsta, o alkidinių emalių geriau vengti, nes šių dažų dangos greitai tampa trapios.

Bendras visais dažymo atvejais patarimas – įdėmiai skaityti gamintojų instrukcijas ir naudoti to paties gamintojo gruntus ir dažus.

Kokie dažai tinkamiausi dažant kartą jau dažytą betoninį/mūrinį paviršių?

Dažant tradicinės konstrukcijos (t.y. bei išorinio apšiltinimo) mūrinius fasadus svarbiausias reikalavimas dažams yra geras jų dangos pralaidumas vandens garams, kuris turi būti artimas arba geresnis, negu viršutinio sienos sluoksnio garų pralaidumas. Taigi tinkamų dažų parinkimas priklauso nuo išorinio sienos sluoksnio savybių. Pralaidžiausi garams dažai reikalingi dažant seną kalkinį ar sudėtinį tinką. Čia tinka kalkiniai arba silikatiniai dažai. Iš sintetinių tokius reikalavimus gali atitikti dažai siloksanų (silikonų) pagrindu, tačiau jie yra brangūs ir rinkoje reti.

Betono ir plytų mūro dažymui ar perdažymui tinka daugelis šiuolaikinių fasadų dažų. Dažniausiai jie gaminami akrilinių rišiklių pagrindu, pridedant modifikuojančių priedų. Geri fasadiniai dažai ne tik leidžia sienos konstrukcijai džiūti, bet ir apsaugo nuo įmirkimo iš išorės. Jie ilgam apsaugo nuo kerpių ir pelėsių susidarymo.

Dažant mūro fasadus būtina nugruntuoti tinkamu dažų gamintojo rekomenduotu skvarbiu gruntu. Jei būtina taisyti nelygumus, tam reikia naudoti fasadams skirtą glaistą. Stambesni fasado defektai iš anksto užtaisomi tinkavimo skiediniu. Jeigu dažoma ant senų gerai besilaikančių dažų, pakanka švariai nuplauti vandeniu. Gruntuoti reikia tik tuo atveju, jeigu senieji dažai stipriai erodavę ir kreiduoja.

Kokie dažai geriausia tiks šviežiam plonasieniam tinkui?

Plonasienis tinkas, dedamas ant apšiltinančio sluoksnio, patiria kitokį drėgminį režimą, negu tradicinis nešiltintas fasadas, todėl reikalavimai naudojamiems dažams yra mažiau griežti, laisvesnis jų pasirinkimas. Dažus galima rinktis atsižvelgiant į dekoratyvumo pageidavimus. Visgi naudinga rinktis dažus su hidrofobizuojančiais priedais (siloksanų), kurie apsaugo tinką nuo įmirkimo. Iki dažymo tinkas turi pilnai sukietėti ir išdžiūti: žiūrėti tinko gamintojo instrukcijas.

Ką daryti, jeigu fasado konstrukcija yra mišri – medis-betonas ar betonas-metalas?

Techniniai reikalavimai dažams medžiui ir metalui yra labai skirtingi, todėl geriau vengti vadinamųjų universalios paskirties dažų. Metalą lauke reikia patikimai apsaugoti nuo korozijos: gerai nuvalyti ir nugruntuoti kokybišku antikoroziniu gruntu. Medieną prieš dažymą nugruntuoti skvarbiuoju gruntu, saugančiu nuo medienos kenkėjų. Ypatingą dėmesį reikia skirti sandūroms medis–metalas: dėl skirtingų deformacijų jos nuolat „juda“. Geriausia sandūras užtaisyti elastingu dažomuoju hermetiku, padarant siūlės įrievinimą. Taip paruoštą paviršių galima dažyti baigiamuoju dažų sluoksniu: dažai metalui turėtų būti emaliniai, papildomai apsaugantys nuo drėgmės, o dažai medienai – elastingi.

Kaip reikia paruošti paviršių ir kaip dažyti, kad dažai laikytųsi ilgai?

Tam, kad patikimai ir ilgam nudažyti paviršių, būtina išpildyti tris esmines sąlygas: tinkamai paruošti paviršių dažymui, naudoti kokybiškas medžiagas ir tiksliai laikytis dažų gamintojo instrukcijų.

Vienas svarbiausių darbų dažyme – tinkamas paviršiaus paruošimas. Bendri visiems paviršiams ir jų būklei reikalavimai po paruošimo yra tokie: paviršius turi būti švarus, tvirtas ir sausas. Nuo metalo paviršiaus turi būti pašalintos rūdys, valcavimo degenos, suirę seni dažai ir kiti teršalai. Nuvalytą juodąjį metalą reikia kaip galima skubiau nugruntuoti antikoroziniu gruntu. Medis turi būti sausas, švarus, tvirtas: pašalinti galimi puviniai ar pelėsiai, suirę seni dažai. Gruntuoti skvarbiu apsauginiu gruntu. Patikimiau lauke dažyti ne obliuotą, o pjautą medieną. Apdorotas turi būti ir mūro paviršius: pašalintas atšokęs tinkas, yrantys seni dažai, įvairūs teršalai. Stambūs defektai turi būti užlyginti tinkamu tinku. Jei būtina, glaistyti galima tik fasadiniu glaistu. Gruntą naudoti tokį, kurį rekomenduoja pasirinktų dažų gamintojas.

Parenkant naudojamas medžiagas, galima apytikriai orientuotis į tokius labai apibendrintus ilgaamžiškumo duomenis pagal dažų tipą: alkidiniai universalios paskirties emaliai – tarnauja iki 5 metų, aliejiniai dažai medžiui laiko iki 5 – 10 metų, akriliniai ir poliuretaniniai ( ir jų modifikacijos) dažai medžiui – iki 10-15 metų, poliuretaniai metalui – daugiau kaip 15 metų. Kokybiškų fasadinių dažų mūrui tarnavimo trukmę dažniausiai apsprendžia paties fasado defektai: įvairūs pratekėjimai, deformaciniai įtrūkimai, seno tinko ar dažų atšokimai, bendras užterštumas ir pan.

Mūsų vartojimo kultūrai vis dar reikia priminti, kad būtina skaityti gamintojų instrukcijas ir tiksliai jų laikytis; taupymas „racionalizuojant“ gamintojų nurodymus dažnai brangiai atsieina.

Kokias dažymo klaidas dažniausiai pastebite?

Nedėmesingas požiūris į paviršių paruošimą dažymui.

Gamintojų instrukcijų ignoravimas, „sutaupant“ ar pakeičiant kitu nurodytą gruntą, sutaupant dažų sluoksnį ir panašios „racionalizacijos“.

Kartais pernelyg pasitikima komercinio pobūdžio neatsakingais lozungais. Pavyzdžiai: „galima dažyti tiesiai ant rūdžių“, dažyvės medžiui ilgaamžiškumas 10 ir daugiau metų, alkidinės emalės ilgaamžiškumas 20 metų ir panašios ne tiesos.

Ko niekada negalima daryti dažant išorinius pastatų fasadus?

Naudoti glaistymui plytelių klijus arba „riebų“ cemento–smėlio skiedinį – sutrūkinės.

Dažyti mūro fasadus mažai pralaidžiais garams dažais, pvz. alkidine emale – siena įmirks po dažais ir jie atšoks, dažnai kartu su tinku.

Dažyti šviežią nepilnai sukietėjusį ir drėgną tinką – bus dėmės.

Pasauliui modernėjant ar keičiasi dažų pramonė – naujos technologijos, nano sistemos ir t.t.?

Pažangūs dažų gamintojai seka ir naudojasi naujausiais chemijos mokslo ir pramonės pasiekimais. Ne visuomet tai atsispindi gaminių aprašymuose, bet tikrai atsiliepia jų kokybei ir kainai.

Kaip ir kitose pramonės šakose čia galima sąlyginai išskirti du gamybos principus. Masinės gamybos produkcija gaminama kuo mažesnėmis sąnaudomis, išlaikant minimaliai būtinus kokybės reikalavimus ir siekiant maksimalaus pelno. Čia retai naudojami inovatyvūs sprendimai. Kita kategorija galėtų vadintis išskirtine produkcija, kai gamintojas siekia pranokti konkurentus – štai čia ir yra gera dirva inovacijoms.

Ar turime naujos kartos dažų Lietuvoje? Jei taip, kuo jie skiriasi nuo kitų?

Naujausia dažų pramonės produkcija tikrai pasiekia Lietuvą. Tik tokia produkcija yra gerokai brangesnė už masinio vartojimo produktų kainą. Eiliniam vartotojui neretai pakanka naudoti „seną patikrintą“ produktą, gaunant pakankamą kokybę už prieinamą kainą. Inovatyvūs produktai aktualesni specialios paskirties apdailoms arba išskirtiniam dizainui išgauti.

Dėkui už pokalbį.

 

Kalbėjosi V. Misevičius

Prim.lt