Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Užtikrinti medinio namo ilgaamžiškumą – kruopštus darbas

Spe­cia­lis­tai pa­ta­ria me­di­nio na­mo prie­žiū­rai nau­do­ti ne tik ge­ros ko­ky­bės im­preg­na­vi­mo prie­mo­nes, bet ir ati­džiai lai­ky­tis ga­min­to­jų ins­truk­ci­jų.
Nuotraukos
Spe­cia­lis­tai pa­ta­ria me­di­nio na­mo prie­žiū­rai nau­do­ti ne tik ge­ros ko­ky­bės im­preg­na­vi­mo prie­mo­nes, bet ir ati­džiai lai­ky­tis ga­min­to­jų ins­truk­ci­jų. Da­žy­mą rei­kė­tų at­lik­ti itin kruopš­čiai, ta­čiau svar­bu pri­si­min­ti, jog itin il­gaam­žių da­žų nė­ra. Tad net ir kruopš­čiai nu­da­žius na­mo lau­ko sie­nas, dar­bus kar­to­ti re­ko­men­duo­ja­ma kas 5–7 me­tus.

Sva­jo­jant apie me­di­nį gy­ve­na­mą­jį na­mą ar so­dy­bą, ne vie­nam ky­la klau­si­mų dėl pa­sta­to il­gaam­žiš­ku­mo, iš­vaiz­dos ir kas­me­ti­nės prie­žiū­ros, ypač pa­gal­vo­jus apie siurp­ri­zų ne­sto­ko­jan­tį ša­lies kli­ma­tą.

No­rint už­ti­krin­ti me­di­nio na­mo il­gaam­žiš­ku­mą di­de­lį dė­me­sį rei­kė­tų skir­ti lau­ko sie­nų im­preg­na­vi­mo ir da­žy­mo dar­bams. „Ne­tep­ki­te im­preg­nan­to kaip gua­šo, daž­niau­siai ga­min­to­jai rei­ka­lau­ja jį stip­riai įtrin­ti. Da­žais den­gia­mos tik nu­sau­sin­tos, šva­rios sie­nos. Jei šiuos dar­bus at­lik­si­te tei­sin­gai, na­mas ge­riau at­lai­kys drėg­mę, o tam ti­kros rū­šies im­preg­nan­tas ga­li ne­tgi su­stip­rin­ti at­spa­ru­mą už­si­de­gi­mui“, – pra­ne­ši­me spau­dai bend­ro­vės „Meis­tro na­mai“ va­do­vas Da­rius Kok­le­vi­čius.

Ne­rei­kė­tų pa­mirš­ti ne tik drėg­mės, bet ir kas­met stip­rė­jan­čio sau­lės po­vei­kio ir orų kon­tras­tų – bū­tent jie le­mia me­di­nių na­mų prie­žiū­ros se­zo­niš­ku­mą. Siek­da­mi ap­sau­go­ti na­mą nuo va­sa­ros karš­čių ir te­kan­čių sa­kų, rin­ki­tės švie­ses­nę sie­nų spal­vą.

No­rint iš­veng­ti mū­sų kli­ma­tui bū­din­gų liū­čių ir snie­go po­vei­kio, pro­jek­tuo­jant na­mą siū­lo­ma nu­ma­ty­ti nuo­grin­dą. Žie­mą nuo sto­go bū­ti­na va­ly­ti snie­gą, o va­sa­rą rei­kia at­kreip­ti dė­me­sį į ša­lia na­mo au­gan­čius žel­di­nius, ku­riuo­se kau­pia­si drėg­mė, ir ne­pa­mirš­ti va­ly­ti lie­taus la­ta­kų.

Vie­nas šiur­piau­sių ra­di­nių nuo­sa­va­me būs­te – su­nkiai iš­nai­ki­na­mas ir svei­ka­tai pa­vo­jų ke­lian­tis pe­lė­sis, gry­be­liai. Bet tin­ka­mai pa­si­rin­kus me­die­ną ir iš­siaiš­ki­nus jos kil­mę, to ga­li­ma iš­veng­ti. Rei­kė­tų at­kreip­ti dė­me­sį, iš kur at­ke­lia­vo me­die­na: jei me­dis au­gęs rais­te, ja­me su­si­kau­pu­si drėg­mė su­nkiai pa­si­ša­lins ir taps pa­lan­kia ter­pe kenks­min­giems or­ga­niz­mams. Ne ma­žiau svar­bu įdieg­ti pa­žan­gią pa­tal­pų vė­di­ni­mo sis­te­mą.

Me­di­niam na­mui ga­li pa­kenk­ti ir par­azi­tai. At­spa­ru­mą me­die­ną ėdan­tiems ter­mi­tams di­di­na ko­ky­biš­kas im­preg­na­vi­mas, o nuo grau­ži­kų ap­si­sau­go­ti ga­li pa­dė­ti tink­le­lis.

Dar vie­nas abe­jo­nių dėl na­mo sta­ty­bos su­ke­lian­tis ar­gu­men­tas – me­die­nos „vaikš­čio­ji­mas“, ga­lin­tis ne­grįž­ta­mai pa­kenk­ti grin­dų, lan­gų ir du­rų for­moms. Nors net aukš­čiau­sia me­die­nos ko­ky­bė ne­ap­sau­go nuo plė­ti­mo­si, šiuos pa­da­ri­nius aps­vars­čius ir įtrau­kus į na­mo pro­jek­tą, ža­los ga­li­ma iš­veng­ti.

„Sta­ty­bai pa­si­rin­kus me­die­ną ver­tė­tų su­si­tai­ky­ti, jog ji „vaikš­čios“ – to­kia jos pri­gim­ti­nė sa­vy­bė. Sa­vi­nin­kui rei­kė­tų iš­si­rink­ti tin­ka­mai iš­džio­vin­tą ir ap­dirb­tą me­dį, ku­ris, pa­den­gus da­žais, bū­tų at­spa­rus lau­ke tvy­ran­čiai drėg­mei. Ne ma­žiau svar­bu nu­ma­ty­ti jau­triau­sias na­mo vie­tas – grin­dy­se pa­lik­ti erd­vės plė­ti­mui­si, o lan­gus ir du­ris rink­tis tik iš iš­džio­vin­tos ir bū­ti­nai kli­juo­tos me­die­nos. Ne­sun­kiai ra­si­te prie na­tū­ra­laus „vaikš­čio­ji­mo“ pri­si­tai­kan­čių me­cha­niz­mų, ta­čiau ir pa­tys bū­ki­te nu­ma­tę plė­ti­mo ne­stab­dan­čius tar­pe­lius“, – pa­ta­rė D. Kok­le­vi­čius.