Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Šildymo valdymas – ir išmaniuoju telefonu

Šildymo ir vėdinimo sistemos yra vieni sudėtingiausių ir daugiausia eksploatacinių lėšų reikalaujančių namo elementų, todėl...
Nuotraukos

Šildymo ir vėdinimo sistemos yra vieni sudėtingiausių ir daugiausia eksploatacinių lėšų reikalaujančių namo elementų, todėl kiekvienam namo savininkui yra labai svarbu tinkama ir ekonomiška jų eksploatacija. Norintieji sumažinti šildymo išlaidas pasitelkia išmaniąsias technologijas, kurios, kaip tikinama, gali sutaupyti iki 50 proc. namo šildymui skiriamo biudžeto.

Galima pastatyti jaukų namą labai gražioje vietoje, įrengti įspūdingą interjerą, bet jame nebus malonu gyventi, kol nebus sumontuota moderni šildymo ir vėdinimo valdymo sistema, kurios pagrindinė užduotis yra palaikyti komfortišką namų mikroklimatą.

Sujungia į vieną sistemą

Modernūs katilai pasižymi ne tik tuo, kad juose įdiegtos technologijos, padedančios taupiau deginti kurą ir paskirstyti šilumą. Jie gali būti prijungti ir prie GSM ar interneto modulio. Tai leidžia katilą valdyti telefonu arba internetu, nesvarbu, kur tuo metu esate.

„Per specialią išmaniojo telefono programėlę katilo šeimininkas gali matyti temperatūrą namuose ir šildymo sistemoje, ją keisti, įjungti arba išjungti katilą, gauti informaciją apie pasibaigusį kurą, gauti pranešimus apie namuose dingusią elektros srovę. Prisijungus prie katilo valdymo per planšetinį ar įprastą kompiuterį, taip pat galima sužinoti sistemoje kaupiamus duomenis: kiek per tam tikrą laikotarpį buvo sudeginta kuro, gauta energijos, kokie kiti šildymo sistemos parametrai. Išmanioji šildymo kontrolė suteikia galimybę valdyti bei stebėti atskirų patalpų energijos suvartojimą mobiliaisiais įrenginiais būnant bet kurioje pasaulio vietoje, kur yra interneto prieiga“, – teigė šildymo sprendimų ekspertas Marius Kulbokas.

Pasak jo, tokios šildymo valdymo sistemos kaip „Danfoss Link“ ar „Poer“ suteikia galimybę valdyti ne tik namo šildymo sistemą – radiatorius, elektra ar vandeniu šildomas grindis, bet ir kitus elektrinius įrenginius gyvenamosiose patalpose. Pasitelkus papildomus valdiklius, galima prijungti visus suderinamus elektros prietaisus – šviestuvus, ventiliatorių, lauko apšvietimą ar kt., tereikia šiek tiek fantazijos.

„Įdiegus šį sprendimą gyvenamosiose patalpose, paprasta valdyti viso namo ar buto šildymo sistemą belaidžiu ryšiu iš centrinio pulto. Tokia galimybė suteikia ne tik komforto jausmą, bet ir leidžia nemažai sutaupyti. Europoje atliktais tyrimais nustatyta, kad pakeitus senus termostatus ir naudojant išmanųjį radiatorių valdymą name galima sutaupyti ketvirtadalį energijos. Dar daugiau su šiuo prietaisu galima sumažinti sąnaudas šildymui, jei šildymo sistema iki tol išvis nebuvo valdoma termostatais“, – pažymėjo M. Kulbokas.

Nereikalauja nuolatinės priežiūros

Autonomiškai ir efektyviausiai šildymo sistemą gali valdyti išmaniojo namo sistema, kuri naudoja ir valdo ne tik įprastinius šildymo sistemos elementus, bet gali pasitelkti ir pagal poreikį naudoti papildomus energijos šaltinius, vėdinimo sistemas ar, pavyzdžiui, saulės energiją, valdydama žaliuzių atsidarymą ir patekančios saulės energijos kiekį.

„Racionalus šilumos sistemų naudojimas ypač aktualus Lietuvoje, nes mūsų klimato juostoje metiniai temperatūros svyravimai yra gana dideli, o šildymo sezonas tęsiasi pusmetį. Ideali šildymo sistema turėtų veikti autonomiškai ir nereikalauti nuolatinės priežiūros. Jei nuolat teks sistemą prižiūrėti ir reguliuoti, tai tiek ir naudos iš tokios išmanumo. Svarbu, kad sistemą įrengiančios bendrovės meistrai turėtų pakankamai patirties dirbti su automatika ir valdiklių programavimu bei kartu su šeimininku tinkamai įvertintų individualius namo parametrus bei jo gyventojų poreikius“, – aiškino M. Kulbokas.

Sistema turėtų automatiškai palaikyti pageidaujamą namų mikroklimatą net ir kintant vidaus bei lauko sąlygoms, tuo pat metu išsaugodama tiek energijos, kiek yra įmanoma.

Išmanusis namas gali reguliuoti patalpų mikroklimatą pagal laiką, lauko temperatūrą, drėgmę, apsaugos sistemos būklę ir kitus parametrus. Yra keli pagrindiniai veiksniai, kuriais remdamasis išmanusis namas gali taupyti energiją: tai skirtingų šilumos šaltinių racionalus naudojimas pakaitomis, šildymo sistemos temperatūros valdymas, atsižvelgiant į aplinkos sąlygas, ir šildymo erdvių valdymas pagal laiką bei kitus išorinius veiksnius.

Pritaiko ir butuose

Specialistas pateikė standartinį pavyzdį: gyventojas šaltuoju metų laiku pageidauja, kad jo patalpose būtų 24 laipsniai šilumos, jam pakanka valdymo prietaisu nustatyti pageidaujamą temperatūrą ir nesirūpinti, kaip tai įmanoma pasiekti. Išmaniojo namo sistema, atsižvelgdama į tuo metu esamą patalpų ir lauko temperatūrą, santykinį oro drėgnumą, vėjo kryptį, saulės intensyvumą ir kitus faktorius, galinčius daryti įtaką galutiniam rezultatui, priima sprendimą, kiek reikia keisti temperatūrą šildymo sistemoje ir atskiruose jos elementuose, kad būtų pasiekta ir išlaikyta pageidaujama temperatūra.

Išmanusis namas pasirūpina, kad šiluma be reikalo nebūtų naudojama patalpose, kuriose tam tikrą laiką nėra žmonių, automatiškai parinks dienos ir nakties šildymo režimus, leis internetu ar trumpąja žinute pasirinkti pageidaujamą temperatūrą ir kitus parametrus.

Pasak M. Kulboko, išmanųjį šildymo valdymą galima įrengti ne tik nuosavame name, bet ir bute, kuriame yra reguliuojamas šildymas. Standartinio dydžio būstui dažniausiai pakanka dviejų zonų valdiklių. Kai kurios gamintojų pristatomos išmaniosios valdymo sistemos gali būti reguliuojamos ne tik internetu, bet ir radijo bangomis.

Pavyzdžiui, vokiečių gamintojo „Jung“ pristatoma „eNet“ sistema orientuota būtent į butuose gyvenančių žmonių poreikius. Ji skirta elektros instaliacijai atnaujinti bei būsto funkcijoms išplėsti, o ją instaliuoti gana paprasta ir neprireiks sudėtingų darbų ar remonto. Pasitelkus šią sistemą galima valdyti šildymą, įrengti apšvietimo ir žaliuzių, telefonspynės ar pakeliamų garažo, kiemo vartų valdymą. To senuose butuose dažniausiai nėra, nes jų statymo metais tokios technologijos dar nebuvo paplitusios. Tokią sistemą gali įrengti beveik kiekvienas elektrikas, prieš tai susipažinęs su gamintojo rekomendacijomis.