Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Elektros energijos kokybės kontrolė

Elektros energija yra specifinis produktas. Jos neįmanoma sandėliuoti nei dideliais kiekiais, nei ilgalaikiam tiekimui.
Nuotraukos

Elektros energija yra specifinis produktas. Jos neįmanoma sandėliuoti nei dideliais kiekiais, nei ilgalaikiam tiekimui. Hidroakumuliacinėse elektrinėse jos pakanka tik trumpalaikių vartojimo pikų kompensavimui, kol operatorius atlieka srautų perjungimą, jėgainių paleidimą bei sinchronizavimą. Tiekiamos energijos kokybė svarbi visiems vartotojams, nesvarbu, ar tai namų ūkis, ar pramonės įmonė. Specifinėms įmonėms (stiklo fabrikai, metalurgija, šilumos tiekimas) itin svarbus tiekimo patikimumas ir nepertraukiamumas, nes net trumpalaikiai išjungimai gali sukelti sunkias ir brangiai kainuojančias avarijas.

Elektros energijos kokybė ir tiekimas objektuose kontroliuojami nepertraukiamame rėžime. Kokybę apibrėžia daug parametrų:

  •  vardinės įtampos ir srovės,
  •  aktyvinė ir reaktyvinė galios,
  •  harmoninės srovių ir įtampų dedamosios,
  •  tinklo dažnis,
  •  faziniai kampai ir įtampų simetriškumas,
  •  vidutinės galių vertės reglamentuotu laiko tarpu.

Parametrų kitimo greitis taip pat randasi plačiame diapazone – nuo kelių sekundžių trukmės šuolio iki kelių valandų trunkančių švytavimų.

Tinklo parametrų svarba objekto veikimui priklauso nuo jame eksploatuojamų įrengimų:

  • Elektriniams varikliams yra svarbus trifazio tinklo simetriškumas ir pakankama įtampa paleidimo metu, bet, palyginus su kitais įrengimais, neskausmingi trumpalaikiai įtampos šuoliai.
  • Terminiams ir apšvietimo įrenginiams yra svarbu palaikyti tinklo įtampas leistinose kitimo ribose. Priešingu atveju, pasikeitusi šildymo galia gali sutrikdyti technologinius procesus arba pažeisti kaitinimo elementus ir šviesos šaltinius.

Apkrovos galios palaikymas leistinose ribose būtinas palaikant energijos tiekimo sistemos patikimumą. Reikia išskirti harmoninių dedamųjų lygį ir reaktyvinės galios koeficiento palaikymą leistinose ribose. Reaktyvinės galios šaltiniai yra induktyviniai ir netiesiniai apkrovos įrengimai – dalinai apkrauti elektros varikliai ir transformatoriai. Impulsiniai maitinimo šaltiniai, galios komutatoriai ir dažnio keitikliai didina harmoninių dedamųjų lygį tinkle. Reaktyvinės galios srovės cirkuliuodamos tinkle nesukuria naudingo darbo, už kurį atsiskaito vartotojas, bet be jos negali funkcionuoti transformatoriai. Per didelis jos kiekis tinkle destabilizuoja sistemos darbą. Dėl padidėjusių elektrinių nuostolių krenta maitinimo įtampos dydis ir kokybė. Kiekvienas vartotojas įpareigotas kontroliuoti, kad ši energija nepatektų į energetinės sistemos tinklą.
                                                               1 pav. Tinklo parametrų analizatorius ND10

Panašus efektas gaunasi ir su harmoninėmis dedamosiomis. Didelis jų lygis gali sukelti valdymo ir ryšio sistemų veikimo sutrikimus, neigiamai veikia elektrinių pavarų variklius.

Energetinio tinklo parametrų kontrolei gaminami specialūs analizatoriai darbui trifaziame ir vienfaziame tinkle. Operatyvinei kontrolei tinka skydiniai prietaisų variantai: ND1, ND10, ND20, N10, N14. Prietaisai skiriasi matuojamų parametrų ir funkcijų skaičiumi.

Paprasčiausias (ND10) analizatorius matuoja trifazio tinklo srovės ir įtampos, galios ir energijos kiekius (1 pav.). Matuojant įvertinami nustatyti srovės ir įtampos transformatorių perdavimo koeficientai. Taip pat matuojami galios koeficientas ir faziniai kampai. Naudojant prietaisą duomenų registravimo ir kontrolės sistemoje, informacinis signalas perduodamas skaitmeniniu kanalu (variantas RS-485). Avarinei signalizacijai skirti du reliniai programuojami išėjimai.

Daugiausia funkcinių galimybių turi ND1 analizatorius (2 pav.).

Tai modernus prietaisas su lietimui jautriu ekranu, matuojantis per 50 parametrų ir iki 51-os harmoninių dedamųjų lygį. Standartiniame išpildyme yra 4 analoginiai ir 6 reliniai išėjimai, skaitmeninis ryšio prievadas (RS-485) ir www serverio funkcija. Taigi vienas prietaisas apjungia parametrų analizatorių, signalo keitiklį, registratorių, reguliatorių ir www serverį. Prietaiso valdymas, duomenų kontrolė ir perdavimas gali būti atliekami nuotoliniu būdu. Kaip papildomą opciją galima užsakyti korpusą nešiojamam naudojimo variantui.

 

2 pav. Tinklo parametrų analizatorius ND1.


 

Analogiškos paskirties prietaisai naudojami energijos tiekimo ir didelės pramonės įmonėse operatyvinei energetinių objektų kontrolei, apkrovų grafikų nustatymui bei įrengimų derinimui.

Tais atvejais, kai nėra reikalo turėti vietinę indikaciją, o duomenys naudojami kompiuterizuotoje informacinėje sistemoje, naudojami parametrų analizatoriai montuojami ant bėgelio: P43, P41, P12, N27D, N27P. Nedidelės galios objektams skirti analizatoriai su tiesioginiu prijungimu apkrovos srovėms iki 63A: P43, N27D, N27P.

 

 

                            3 pav. Tinklo parametrų analizatorius N27D montuojamas ant bėgelio.


Tinklo analizatoriai parenkami ne tik pagal reikiamus kontroliuoti parametrus, bet ir pagal jų kitimo charakterį. ,,Lėtas,, prietaisas nesugebės užfiksuoti staigių ir trumpalaikių parametrų pasikeitimų. Taip pat įvertinamas skaitmeninio duomenų perdavimo protokolo suderinamumas su registruojančiu prietaisu.

Parametrų analizatoriai gali būti naudojami ne tik parametrų kontrolei, energijos suvartojimui atskiruose įmonės padaliniuose ar apkrovų kitimui, bet ir reaktyvinės galios kompensavimo reguliavimui, suvartojamos galios ribojimui, apsaugai nuo perkrovų.

 

4 pav. Tinklo parametrų analizatorius N43
montuojamas ant bėgelio.

 
Siekiant išlikti konkurencingu rinkoje, svarbu apsvarstyti visas galimybes mažinant kaštų dalis galutiniame produkte. Instaliuotos galios dydis, apkrovų grafikas ir suvartojamas energijos kiekis turi būti optimizuojami atsižvelgiant ne tik į technologinius poreikius, bet ir į tarifų sistemą, o tiekiamos energijos kokybė turi užtikrinti patikimą įrengimų darbą įmonėse.

Dr. R. Ambrulevičius
UAB „Auregis“