Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip sumažinti sąskaitą už elektros energiją

Gyventojų išlaidos už elektros energiją auga metai iš metų. Taigi, kaip sumažinti išlaidas?
Nuotraukos

Gyventojų išlaidos už elektros energiją auga metai iš metų.
Taigi, kaip sumažinti išlaidas? Žinoma, reikia taupyti. Kita vertus, taupyk netaupęs, bet gyventi reikia. Todėl pabandykime rasti sprendimus, kaip sutaupyti nepakenkiant gyvenimo kokybei. Tai visai įmanoma, nors pradžioje gali pareikalauti tam tikrų jūsų pastangų.

Elektros skaitikliai ir buitiniai prietaisai

Pradėkime nuo elektros skaitiklio. Daugiatarifiniai elektros skaitikliai gali būti vienu iš tokių sprendimų. Jie skaičiuoja suvartojamą elektros energiją paros bėgyje, tam tikru metu. Šitaip suvartojamos energijos piniginę išraišką galima sumažinti kone dvigubai. Ir tas efektas bus tuo didesnis, kuo daugiau elektros sunaudosite nakties valandomis: elektriniam šildymui, skalbimo mašinai, elektra šildomiems vandens katilams. Ir net jeigu nė vieno iš išvardintų prietaisų neturite, vis tiek už elektrą mokėsite mažiau – šaldytuvas gi veikia visą parą.

Kas toliau? Reikia įvertinti, kurie prietaisai jūsų namuose suvartoja daug elektros. Atkreipkite dėmesį į turimą buitinę techniką, pavyzdžiui, ar tinkamoje vietoje stovi šaldytuvas? Jeigu jis stovi netoli radiatoriaus arba viryklės, tai kainuoja papildomus litus... Todėl šaldytuvas turėtų būti „pačioje šalčiausioje“ jūsų namų kertėje ir jokiu būdu ne greta šilumos šaltinių.

Jeigu oro temperatūrą patalpose palaiko kondicionierius, verta prisiminti, jog optimali temperatūra viduje yra 22–24 laipsniai. Dirbtinai pažeminus patalpų temperatūrą žemiau 20 laipsnių, t. y. verčiant greičiau suktis ventiliatorių, elektros sąnaudos išauga du tris kartus, o kartu išauga ir rizika persišaldyti dėl temperatūrų skirtumo lauke (vasarą) ir viduje.

Taupyti elektrą galima netgi darbuojantis su dulkių siurbliu. Jeigu dulkių surinktuvas sausakimšas, tai ne tik prasčiau valomos patalpos, bet ir sunaudojama daugiau elektros energijos. Vadinasi buitine technika reikia naudotis tinkamai.

Jeigu ketinate įsigyti naujos technikos namams, atkreipkite dėmesį, kiek elektros „suvalgo“ tas ar kitas modelis? Tai parodo energijos taupymo klasė. Mažiausiai elektros suvartoja prietaisai prisikiriami AAA, AA ir A klasėms. Galbūt verta rinktis kiek brangesnį, bet aukštesnės ekonomiškumo klasės prietaisą: su laiku papildomos investicijos atsiperka.

Be viso to, kai kurie panašių savybių prietaisai suvartoja mažiau elektros nei kiti jų analogai. Tarkime, perkant televizorių verta rinktis su skystųjų kristalų ekranu, kadangi jie suvartoja 2 kartus mažiau energijos negu įprastiniai ir apie 40 proc. mažiau už turinčius plazminius ekranus.

Viryklės su elektrinėmis orkaitėmis konvekcijos režime elektros suvartoja 30 proc. mažiau. Pusiau automatinės skalbyklės (be vandens pašildymo funkcijos) elektros suvartoja beveik 3 kartus mažiau negu automatinės. Sutaupysime energijos naudodamiesi dulkių siurbliais su reguliuojama, o ne fiksuota elektrine galia. Ir t. t.
 

Apšvietimas

Kitas svarbus žingsnis taupymo linkme – apšvietimas. Paprastai apšvietimui tenka iki 15 proc. suvartojamos elektros energijos, tačiau ir tą kiekį galima sumažinti penkis ar net dar daugiau kartų.

Vienas iš būdų sumažinti išlaidas – naudoti vietinį apšvietimą: stalines lempas, apšvietimą virš viryklės, virš virtuvinio arba rašomojo stalo. Šitaip ne tik sumažinsime elektros suvartojimą, bet ir ženkliai padidinsime apšvietimo efektyvumą, nevarginsime akių. Įrengus vietinį apšvietimą galima pagrindiniam apšvietimui naudoti mažesnės galios lempas, o visa tai padeda taupyti.

Ar galima sutaupyti apšvietimui pritaikius liuminescencines (taupiąsias) elektros lemputes? Šis būdas vertinamas nevienareikšmiškai. Kai kuriais atvejais liuminescencinės lempos padeda 4–5 kartus sumažinti elektros, skirtos apšvietimui, sunaudojimą, lyginant su įprastinėmis kaitrinėmis elektros lempomis. Tačiau yra ir kita monetos pusė: liuminscencinės lempos nėra pritaikytos dažnam junginėjimui, o esant dar ir tinklo įtampos svyravimams, jų eksploatacijos laikas gerokai sutrumpėja, lyginant su nurodytu ant pakuotės.

Taupančios energiją lempos bijo padidintos drėgmės patalpų ore, todėl netinka voniai ir tualetui. Stikliniai šių lempų vamzdeliai pripildyti pavojinga sveikatai medžiaga – gyvsidabrio garais, todėl atidirbusių negalima išmesti į bendrą buitinių atliekų konteinerį – terštume aplinką.

Vis dėlto šios lempos padeda taupyti, tik būtina atsižvelgti į aukščiau išvardytus ypatumus.

Šiuo metu vis labiau populiarėja šviesos diodų lempos – jos ekonomiškesnės ir už energiją taupančias liuminescencines lempas, nereiklios eksploatavimo sąlygoms, o tarnauja 20 metų ir ilgiau. Tačiau kol kas pirkėjus baugina jų aukšta kaina, tačiau, vystantis technologijoms ir plečiantis rinkai, kainos ateityje mažės.

Išjungti tai, kas nereikalinga

Be visų išvardytų būdų, esama dar vieno ir, ko gero, pačio svarbiausio: būtina išjungti nenaudojamus elektros prietaisus, tai pat ir apšvietimą – elektros lemputes, kompiuterį, televizorių, spausdintuvą ir t. t. Išjungti reikia visiškai, nes laukimo režime jie vis tiek naudoja elektros energiją. Nepalikite įjungtų lizduose adapterių, įkrovėjų, ir kt. Netgi neatlikdami savo funkcijų, jie vis tiek „suka skaitiklį“. Toks nereikalingų prietaisų išjunginėjimas padeda sutaupyti iki 20 proc. ir daugiau visos suvartojamos elektros energijos.

Taigi energijos taupymas ne tik teigiamai atsilieps jūsų piniginei, bet ir padės sumažinti į aplinką išmetamų teršalų kiekį gamybos procese – reiškia, gyvensime sveikiau.


Romualdas BALIUTAVIČIUS

www.snaujienos.lt