Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Eurostato duomenys apie būsto rinką neatitinka tikrovės

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to eks­per­tai tei­gia, jog Eu­ro­pos Są­jun­gos sta­tis­ti­kos tar­ny­bos in­for­ma­ci­ja, kad Lie­tu­vo­je būs­to kai­nų kri­ti­mas – vie­nas spar­čiau­sių Eu­ro­po­je, ne­ati­tin­ka ti­kro­vės.
Nuotraukos
Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to eks­per­tai tei­gia, jog Eu­ro­pos Są­jun­gos sta­tis­ti­kos tar­ny­bos in­for­ma­ci­ja, kad Lie­tu­vo­je būs­to kai­nų kri­ti­mas – vie­nas spar­čiau­sių Eu­ro­po­je, ne­ati­tin­ka ti­kro­vės. Pa­sak jų, pen­kiuo­se di­džiuo­siuo­se mies­tuo­se, kur su­da­ro­ma 65 proc. vi­sų Lie­tu­vo­je at­lie­ka­mų san­do­rių, būs­to kai­nos ke­liais pro­cen­tais ki­lo.

Šią sa­vai­tę pa­skelb­tais nau­jau­siais Eu­ros­ta­to duo­me­ni­mis, Lie­tu­vo­je būs­to kai­nos pra­ėju­sių me­tų pa­sku­ti­nį ket­vir­tį, pa­ly­gin­ti su tre­čiuo­ju, su­ma­žė­jo 2,1 pro­cen­to. Spar­tes­nis kai­nų kri­ti­mas fik­suo­tas tik Kip­re, kur būs­tas per tą pa­tį lai­ko­tar­pį at­pi­go 4,2 pro­cen­to.

Kri­ti­mo ne­pas­te­bė­jo

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to eks­per­tų nuo­mo­ne, Eu­ros­ta­tui sta­tis­ti­kos duo­me­nis tei­kian­tis Lie­tu­vos sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas rin­kos kai­noms skai­čiuo­ti tai­ko ne vi­sai tin­ka­mą me­to­di­ką.

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to bend­ro­vės „In­real“ Kon­sul­ta­ci­jų ir ana­li­zės de­par­ta­men­to va­do­vas Ar­nol­das An­ta­na­vi­čius ma­no, kad bū­tent Lie­tu­vos sta­tis­ti­kų tai­ko­ma me­to­di­ka „kal­ta“ dėl to, jog skai­čiai ne­ati­tin­ka rea­ly­bės. „Kai Re­gis­trų cen­tras ir Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas skai­čiuo­ja būs­to kai­nų po­ky­tį, jie vie­no lai­ko­tar­pio vi­dur­kį ly­gi­na su ki­to lai­ko­tar­pio vi­dur­kiu. Ta­čiau tai ne­tu­ri nie­ko bend­ro su ti­krą­ja rin­kos pa­dė­ti­mi ar vie­nos rū­šies tur­to po­ky­čiu. Juk vie­ną ket­vir­tį Lie­tu­vo­je dau­giau su­da­ro­ma vie­nų ob­jek­tų san­do­rių, ki­tą – ki­tų“, – kal­bė­jo A. An­ta­na­vi­čius.

Tuo me­tu „In­real“, pa­sak jo, vi­sa­da ly­gi­na tik tam ti­kros rū­šies tur­to kai­nų po­ky­čius, pa­vyz­džiui, kaip kas ket­vir­tį kin­ta vie­no ar dvie­jų kam­ba­rių se­nos sta­ty­bos bu­to mie­ga­ma­ja­me ra­jo­ne kai­na. „Ti­ria­me did­mies­čių ir ki­tų mies­tų būs­to rin­ką, bet ten­den­ci­jos, kad kai­nos ma­žė­tų, ne­pas­te­bė­jo­me nie­kur. Prieš­in­gai, ste­bi­me būs­to kai­nų au­gi­mą“, – tvir­ti­no pa­šne­ko­vas.

„In­real“ duo­me­ni­mis, Vil­niu­je ir Klai­pė­do­je 2015 me­tų pa­sku­ti­nį ket­vir­tį būs­to kai­nos pa­di­dė­jo apie 2–3 pro­cen­tus. „Y­pač bran­go se­nos sta­ty­bos būs­tas, par­duo­da­mas iš „an­trų ran­kų“. Žmo­nės da­bar ti­krai op­ti­mis­tiš­kiau žiū­ri į at­ei­tį. Kai­nų lū­kes­čiai ge­ro­kai di­des­ni ne­gu bu­vo prieš me­tus. Par­da­vė­jai ma­žiau lei­džia­si į de­ry­bas ir kai­nų ne­ma­ži­na. O pir­kė­jams nu­pirk­ti būs­tą pi­giau ne­pa­vyks­ta. Tad ti­krai ne­su­tik­čiau su Eu­ros­ta­tu, kad pra­ėju­sių me­tų pa­sku­ti­nį būs­to kai­nos Lie­tu­vo­je kri­to“, – tei­gė A. An­ta­na­vi­čius.

Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to bend­ro­vės „O­ber-Haus“ Ver­ti­ni­mo ir rin­ko­ty­ros sky­riaus va­do­vo Sau­liaus Va­go­nio nuo­mo­ne, Lie­tu­vos sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas skai­čiuo­ja vi­sos Lie­tu­vos kai­nas, to­dėl sta­tis­ti­kų duo­me­nys ga­li ne­ati­tik­ti ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to ana­li­ti­kų tu­ri­mos in­for­ma­ci­jos.

„Mes skai­čiuo­ja­me pen­kių di­džiau­sių Lie­tu­vos mies­tų, kur su­da­ro­ma apie 65 proc. vi­sų būs­to san­do­rių, kai­nas. Šiuo­se mies­tuo­se būs­to kai­nos pra­ėju­sių me­tų pa­sku­ti­nį ket­vir­tį ke­liais pro­cen­tais au­go. Be­je, 90 proc. nau­jo būs­to par­duo­da­ma tik šiuo­se mies­tuo­se ir ku­ror­tuo­se – Ne­rin­go­je ir Pa­lan­go­je“, – tei­gė jis.

S. Va­go­nio nuo­mo­ne, ski­ria­si rin­kos ana­li­ti­kų bei sta­tis­ti­kų nau­do­ja­mos skai­čia­vi­mo me­to­di­kos. Dėl to daž­niau­siai ne­su­tam­pa tar­pi­niai re­zul­ta­tai tarp ket­vir­čių. Tuo me­tu me­ti­nės sta­tis­ti­kų ir eks­per­tų apž­val­gos yra pa­na­šios.

Sta­bi­li ir svei­ka rin­ka

Šių me­tų pir­mai­siais mė­ne­siais eks­per­tai taip pat pa­ste­bi ne­di­de­lį būs­to kai­nų au­gi­mą. „Y­ra dau­giau no­rin­čių par­duo­ti ne­gu no­rin­čių pirk­ti. Ki­ta ver­tus, tu­rin­tys san­tau­pų nie­ko nau­jo ne­su­gal­vo­ja, tad ne­kil­no­ja­ma­sis tur­tas yra pa­trauk­liau­sia in­ves­ti­ci­ja. Žmo­nės per­ka ge­res­nį būs­tą ar nuo­mai. Tai ža­di­na par­da­vė­jų lū­kes­čius jie nau­jų pro­jek­tų bu­tų kai­nas ke­lia 3–4 pro­cen­tais“, – tei­gė A. An­ta­na­vi­čius.

„In­real“ duo­me­ni­mis, did­mies­čiuo­se būs­to kai­na da­bar yra 20–30 proc. ma­žes­nė ne­gu di­džiau­sio pa­ki­li­mo me­tu. „Aiš­ku, tai ne­reiš­kia, kad kai­nos ar­ti­miau­siu me­tu tiek ir kils. Pa­sko­lų rin­ka, ku­ri iš da­lies per­kai­ti­no ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rin­ką, sta­bi­li­za­vo­si. Būs­tai in­ten­sy­viai sta­to­mi, ta­čiau pa­klau­sa grei­tai pa­ten­ki­na­ma. To­kia pa­dė­ti ne­lei­džia pūs­tis bur­bu­lui. Ma­no nuo­mo­ne, pa­dė­tis da­bar la­bai su­ba­lan­suo­ta, au­gi­mas grin­džia­mas bend­ro­mis eko­no­mi­kos ten­den­ci­jo­mis“, – tei­gė A. An­ta­na­vi­čius.

S. Va­go­nio nuo­mo­ne, 2015-ie­ji bu­vo pir­mie­ji me­tai po kri­zės, kai vi­suo­se Lie­tu­vos did­mies­čiuo­se būs­to kai­nos, „O­ber-Haus“ duo­me­ni­mis, au­go. Anks­čiau kai­nos aug­da­vo tik Vil­niu­je ir vie­na­me iš li­ku­sių ke­tu­rių did­mies­čių.

„Praė­ju­sių me­tų pra­džio­je įve­dus eu­rą rin­ka bu­vo ma­žiau ak­ty­vi, ta­čiau pa­skui san­do­rių skai­čius pra­dė­jo smar­kiai aug­ti. O 2015 me­tų pa­bai­go­je rin­kos ak­ty­vu­mas bu­vo ne ma­žes­nis ne­gu 2014 me­tų pa­bai­go­je prieš eu­ro įve­di­mą, kai dau­ge­lis sku­bė­jo įsi­gy­ti būs­tą“, – tei­gė S. Va­go­nis.

Šių me­tų va­sa­rį ir ko­vą re­zul­ta­tai, pa­sak jo, be­veik dvi­gu­bai ge­res­ni ne­gu prieš me­tus. „Pir­kė­jų skai­čius stip­riai au­ga, rin­ka ak­ty­vi, tad ati­tin­ka­mi ky­la ir būs­to kai­na. Ge­rai, kad ky­la ne­di­de­liais tem­pais. Ypač Vil­niu­je, kur pir­kė­jų ak­ty­vu­mas ir pa­siū­la di­džiau­si, kai­nų au­gi­mas at­si­lie­ka nuo san­do­rių kie­kio di­dė­ji­mo. Taip pat ir vi­du­ti­nis at­ly­gi­ni­mas Lie­tu­vo­je au­ga spar­čiau ne­gu būs­to kai­nos. Būs­tas tam­pa įper­ka­mes­nis. Tai ro­do rin­kos svei­ka­tą“, – ko­men­ta­vo S. Va­go­nis.

„O­ber-Haus“ duo­me­ni­mis, Vil­niu­je būs­to kai­nos da­bar yra apie 30 proc. ma­žes­nės ne­gu 2007 me­tų pa­bai­go­je, kai jos bu­vo aukš­čiau­sios, ir yra apie 15 proc. aukš­tes­nės ne­gu 2010 me­tais, kai bu­vo pa­sie­ku­sios dug­ną.

Sko­li­ni­ma­sis įta­kos ne­pa­da­rė

Eks­per­tų nuo­mo­ne, nuo 2015 me­tų lap­kri­čio mė­ne­sio įsi­ga­lio­ję Lie­tu­vos ban­ko par­eng­ti At­sa­kin­go­jo sko­li­ni­mo nuo­sta­tai, ku­riais ma­ži­na­ma gy­ven­to­jų per­tek­li­nio įsis­ko­li­ni­mo ri­zi­ka, įta­kos būs­to rin­kai be­veik ne­pa­da­rė.

„Rea­lios įta­kos ne­pas­te­bė­jo­me. Aiš­ku, su­nku pa­sa­ky­ti, kaip rin­ka bū­tų rea­ga­vu­si, jei­gu su­griež­tin­tos sko­li­ni­mo­si tai­syk­lės ne­bū­tų įsi­ga­lio­ju­sios. Gal ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rin­ka bū­tų dar ak­ty­ves­nė“, – svars­tė A. An­ta­na­vi­čius.

Ki­ta ver­tus, eks­per­to nuo­mo­ne, at­sa­kin­go sko­li­ni­mo­si tai­syk­lės pri­si­de­da prie rin­kos sta­bi­lu­mo ir ne­lei­džia pūs­tis nau­jiems bur­bu­lams. „Tur­tui įsi­gy­ti rei­kia tu­rė­ti san­tau­pų, būs­tą da­bar ga­li pirk­ti ne bet kas. Tai su­lai­ko nuo rin­kos kai­ti­mo kaip 2007–2008 me­tais“, – pa­ste­bė­jo jis.

S. Va­go­nio ver­ti­ni­mu, sko­li­ni­mo są­ly­gų su­griež­ti­ni­mas įta­kos ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rin­kai ne­pa­da­rė dėl to, kad ban­kai jau ankš­čiau sko­li­no la­bai kon­ser­va­ty­viai.

Eks­per­tai pa­ste­bi, kad būs­tą Lie­tu­vo­je da­bar dau­giau­sia per­ka ne emig­ran­tai, o Lie­tu­vos gy­ven­to­jai. Po­pu­lia­riau­si lie­ka ma­žes­ni 1–2 kam­ba­rių bu­tai.

Vi­du­ti­nės nau­jos sta­ty­bos bu­tų (su da­li­ne ap­dai­la) kai­nos, eu­rais už kv. me­trą

Klasė/Miestas Vilnius Kaunas Klaipėda
Ekonominė 1351 1106 1144
Vidutinė 1707 1507 1339
Prestižinė 2770 1990

Šal­ti­nis: „Inreal“


Straipsnio kategorijos