Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Garso izoliacija: kaip negirdėti kaimynų ginčų

Ti­kriau­siai su­nku bū­tų ras­ti žmo­gų, ku­ris džiaug­tų­si ga­lė­da­mas gir­dė­ti, ką vei­kia už sie­nos gy­ve­nan­tys kai­my­nai. De­ja, su šia prob­le­ma su­si­du­ria ...
Nuotraukos
Ti­kriau­siai su­nku bū­tų ras­ti žmo­gų, ku­ris džiaug­tų­si ga­lė­da­mas gir­dė­ti, ką vei­kia už sie­nos gy­ve­nan­tys kai­my­nai. De­ja, su šia prob­le­ma su­si­du­ria dau­ge­lis žmo­nių ir ne vi­si ži­no, kad tai – iš­spren­džia­ma. 

Tad kaip įsi­reng­ti būs­tą, ku­rio sie­nos, grin­dys ir lu­bos ne­pra­leis­tų kai­my­nų trep­sė­ji­mo, gin­čų ar mu­zi­kos gar­sų? Ar įma­no­ma šią prob­le­mą pa­ša­lin­ti se­nos sta­ty­bos na­me?

Bū­ti­na iden­ti­fi­kuo­ti prob­le­mos šaltinį

Silp­nos gar­so izo­lia­ci­jos prob­le­ma vi­sais at­ve­jais ga­li bū­ti spren­džia­ma ieš­kant ge­riau­sių bū­dų, kaip su­ma­žin­ti iš už sie­nų į vi­dų sklin­dan­čius gar­sus. Pir­miau­sia bū­ti­na iden­ti­fi­kuo­ti prob­le­mos šal­ti­nį: ko­dėl gar­so izo­lia­ci­ja būs­te yra pra­sta.

„Silp­ną gar­so izo­lia­ci­ją ga­li lem­ti ir ne­tin­ka­mos pa­sta­to kons­tuk­ci­jos, pra­stai pa­si­rink­ti sta­ty­bi­niai pro­duk­tai, ir ne­tin­ka­mas dar­bų at­li­ki­mas sta­tant na­mus, ir gy­ven­to­jų at­lik­ti pa­kei­ti­mai, ku­rie blo­gi­na gar­so izo­lia­ci­jos par­ame­trus. Pa­vyz­džiui, re­no­vuo­jant būs­tą pa­da­ro­mos klai­dos mon­tuo­jant elek­tros ins­ta­lia­ci­ją ar klo­jant ki­tus in­ži­ne­ri­nius tink­lus, per­da­rant grin­dų kons­truk­ci­jas. Tie­sa, daž­niau­siai vei­kia ke­li fak­to­riai – ir ne­su­sip­ra­ti­mai sta­tant būs­tą, ir gy­ven­to­jų ne­tin­ka­mi spren­di­mai“, – pa­sa­ko­ja „Knauf“ tech­ni­kas Kas­ty­tis Va­se­ris.

Ne­si­rin­ki­te pi­giau­sių priemonių

Jei sta­to­tės nuo­sa­vą na­mą, svar­bu ne tik ak­cen­tuo­ti sta­ty­to­jams, kad ge­ra gar­so izo­lia­ci­ja yra vie­nas pri­ori­te­tų, bet ir aiš­kiai iš­ma­ny­ti, kaip ją už­ti­krin­ti. Ne­pai­sant to, kad sta­ty­bų va­do­vų dar­bas yra ži­no­ti ir jums pa­tar­ti, kaip už­ti­krin­ti gar­so izo­lia­ci­ją, vi­sa­da jau­si­tės tvir­čiau ir pa­tys ži­no­da­mi, kas ir kaip tu­ri bū­ti pa­da­ry­ta, kad at­ei­ty­je ne­tek­tų ken­tė­ti iš lau­ko sklin­dan­čių gar­sų.

„Sta­ty­da­mi nuo­sa­vus na­mus žmo­nės daž­nai ren­ka­si mo­der­nius, ta­čiau pa­leng­vin­to ti­po blo­ke­lius ar ply­tas. Nors jos yra pa­to­gios nau­do­ji­mui, ne­už­ti­kri­na ge­ros gar­so izo­lia­ci­jos. To­kioms kons­truk­ci­joms rei­ka­lin­gas ma­sy­vu­mas, nes kuo di­des­nė ma­sė, tuo ge­res­nė gar­so izo­lia­ci­ja už­ti­kri­na­ma. Be to, na­mo pert­va­ros da­bar daž­nai pro­jek­tuo­ja­mos itin plo­nos. Taip, sta­ti­kos rei­ka­la­vi­mai gal tai ir lei­džia, bet, pa­vyz­džiui, 100 mi­li­me­trų sto­rio leng­vo ti­po mū­ras ne­ga­li už­ti­krin­ti net mi­ni­ma­lios gar­so izo­lia­ci­jos“, – pa­ta­ria K. Va­se­ris.

Pa­sak K. Va­se­rio, jei na­mo pert­va­ros pro­jek­tuo­ja­mos iš kar­ka­si­nių kons­truk­ci­jų, pa­vyz­džiui, gips­kar­to­nio plokš­čių, svar­bu ne­si­rink­ti pa­ties eko­no­miš­kiau­sio va­rian­to, mat jis ne­ga­lės už­ti­krin­ti ge­ros gar­so izo­lia­ci­jos. De­ja, daž­nai pi­giau­sias va­rian­tas pa­si­ren­ka­mas ne tik dėl to, kad tau­po­mi pi­ni­gai, bet ir dėl ne­ži­no­ji­mo. Svar­bu su­pras­ti, kad bal­tos ir ki­tos spe­ci­fi­nės gips­kar­to­nio plokš­tės ski­ria­si ne tik kai­na, bet ir sa­vo ge­ba izo­liuo­ti gar­są.

Gar­so izo­lia­ci­ją įma­no­ma pa­di­din­ti ir pa­sta­ty­ta­me name

„Gar­sas ga­li sklis­ti ir ki­tais ka­na­lais: ei­ti pro ro­ze­tes, lan­gus, tad vi­sai ne­nuos­ta­bu, kad dau­gia­bu­čia­me ar dau­giaaukš­čia­me na­me ga­li­ma iš­girs­ti ne tik ar­ti­muo­sius kai­my­nus, bet ir to­li­mes­nius. Taip at­si­tin­ka dėl įvai­riau­sių ply­šių sie­nų kons­truk­ci­jo­se, pra­stai su­mon­tuo­tų ir su­re­gu­liuo­tų lan­gų. Tad ieš­kant pra­stos gar­so izo­lia­ci­jos prob­le­mos šal­ti­nio, dė­me­sį rei­kė­tų at­kreip­ti ir į tai“, – sa­ko „Knauf“ tech­ni­kas.

Pa­sak jo, net ir tais at­ve­jais, kai gar­so izo­lia­ci­jos prob­le­ma pa­ste­bi­ma jau įsi­ren­gus na­mus, spren­di­mų ras­ti ga­li­ma. Vis dėl­to, kiek­vie­nu at­ve­ju jie skir­tin­gi, tad čia taip pat svar­bu pa­si­rink­ti in­di­vi­dua­liu at­ve­ju tin­ka­miau­sias prie­mo­nes.

Triukš­mai bū­na skir­tin­gų ti­pų. Pir­ma­sis, struk­tū­ri­nis ar­ba smū­gi­nis, ei­nan­tis tie­siai per kons­truk­ci­jas, pa­vyz­džiui, bė­gio­ji­mas, šo­ki­nė­ji­mas, bal­dų stum­dy­mas. To­kį triukš­mą su­val­dy­ti su­dė­tin­ga, o efek­ty­viau­sias bū­das – įreng­ti nau­ją grin­dų kons­truk­ci­ją su smū­gi­nio gar­so izo­lia­ci­ja. An­tra­sis ti­pas – ori­nis, sklin­dan­tis tie­sio­giai per ati­tva­ras.

„Ko­vo­jant su ori­niu triukš­mu, ge­riau­sia prie sie­nų mon­tuo­ti pa­pil­do­mas kons­truk­ci­jas. Pa­pras­tai aiš­ki­nant, tai tam ti­kros pert­va­ros mon­ta­vi­mas prie sie­nos, tar­pą kruopš­čiai už­pil­dant mi­ne­ra­li­ne va­ta, mon­tuo­jant du sluoks­nius spe­cia­laus gar­są izo­liuo­jan­čio gips­kar­to­nio, o siū­les ir pa­vir­šius glais­tant ir pa­den­giant pa­si­rink­ta ap­dai­la – da­žais, ta­pe­tais, ply­te­lė­mis“, – pa­sa­ko­ja K. Va­se­ris.

Pa­sak tech­ni­ko, to­kia pa­pil­do­ma kons­truk­ci­ja net ke­lio­li­ka de­ci­be­lų ga­li pa­ge­rin­ti esa­mos sie­nos gar­so izo­lia­ci­ją. De­ja, šis bū­das ge­ro­kai su­ma­ži­na kam­ba­rio erd­vę, mat pa­ti kons­truk­ci­ja uži­ma apie 10 – 15 cen­ti­me­trų.

Kaip iš­si­rink­ti būs­tą su ge­ra gar­so izo­lia­ci­ja?

„Da­bar, kaip ir tam ti­kru so­vie­ti­niu lai­ko­tar­piu, nau­ji na­mai sta­to­mi ma­siš­kai. Bū­tent dėl to ma­žiau dė­me­sio yra ir bu­vo krei­pia­ma į kom­for­to už­ti­kri­ni­mą, dau­giau – į „fi­nan­si­nį efek­ty­vu­mą“, ken­čia ko­ky­bė. Ne­su­tik­čiau su tei­gi­niu, kad tik so­vie­ti­nės sta­ty­bos na­mai pra­stai izo­liuo­ja gar­są. Maž­daug pu­sė be­si­krei­pian­čių­jų dėl gar­so izo­lia­ci­jos prob­le­mų yra kaip tik nau­jos sta­ty­bos būs­tų sa­vi­nin­kai“, – pa­sa­ko­ja K. Va­se­ris.

Pa­sak K. Va­se­rio, ren­kan­tis nau­jos sta­ty­bos būs­tus rei­kė­tų at­kreip­ti dė­me­sį į gar­so izo­lia­ci­jos kla­sę. Lie­tu­vo­je jau ku­ris lai­kas ga­lio­ja ofi­cia­lus rei­ka­la­vi­mas nau­jos sta­ty­bos būs­tus kla­si­fi­kuo­ti gar­so izo­lia­ci­jos po­žiū­riu. Mi­ni­ma­li rei­ka­lau­ja­ma kla­sė yra C, ku­ri tu­rė­tų už­ti­krin­ti nor­ma­lų gar­so izo­lia­ci­jos kom­for­tą.

„Da­lis sta­ty­to­jų są­mo­nin­gai pa­si­ren­ka aukš­tes­nius rei­ka­la­vi­mus ir sie­kia aukš­čiau­sios A kla­sės, ku­ri tu­ri už­ti­krin­ti gar­si­nį kom­for­tą. Su­pran­ta­ma, toks būs­tas daž­nai kai­nuo­ja kiek dau­giau“, – sa­ko K. Va­se­ris.

Vis dėl­to di­des­nių prob­le­mų at­si­ran­da ren­kan­tis se­nos sta­ty­bos būs­tą. Čia vie­nin­te­lė iš­ei­tis su­pras­ti, ar pa­tal­pa ge­rai izo­liuo­ja gar­są, – gau­ti in­for­ma­ci­jos iš bū­si­mų kai­my­nų. Ki­tu at­ve­ju teks su­si­tai­ky­ti su esa­ma pa­dė­ti­mi ar­ba in­ves­tuo­ti į ban­dy­mus su­val­dy­ti triukš­mą. Į pa­tal­pą sklin­dan­tį gar­są su­ma­žin­ti pa­vyks­ta vi­sa­da, ta­čiau ky­la klau­si­mas, ar tai pa­sieks gy­ven­to­jų iš­kel­tus lū­kes­čius gar­so izo­lia­ci­jai – kiek­vie­nas į gar­są rea­guo­ja­me skir­tin­gai.