Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Iš biurų betonas atkeliauja į namus

Anks­čiau be­to­ni­nės grin­dys bu­vo įpras­tos tik ko­mer­ci­nių pa­sta­tų ko­ri­do­riuo­se, ga­myk­lo­se ar par­duo­tu­vė­se, bet po tru­pu­tį jos at­ran­da sa­vo vie­tą ir jau­kiuo­se na­muo­se bei bu­tuo­se.
Nuotraukos

Anks­čiau be­to­ni­nės grin­dys bu­vo įpras­tos tik ko­mer­ci­nių pa­sta­tų ko­ri­do­riuo­se, ga­myk­lo­se ar par­duo­tu­vė­se, bet po tru­pu­tį jos at­ran­da sa­vo vie­tą ir jau­kiuo­se na­muo­se bei bu­tuo­se.

Dar prieš ke­le­tą me­tų be­to­ni­nės grin­dys gy­ve­na­muo­siuo­se būs­tuo­se bu­vo su­vo­kia­mos tik kaip "nor­ma­lios" dan­gos - ply­te­lių, par­ke­to ar la­mi­na­to - pa­grin­das. Ta­čiau plin­tant mi­ni­ma­lis­ti­nio ir in­dus­tri­nio sti­liaus idė­joms, nie­kuo ne­deng­tos be­to­ni­nės grin­dys pra­dė­tos klo­ti stu­di­jo­se, lof­tuo­se ir ga­liau­siai - pri­va­čiuo­se bu­tuo­se bei na­muo­se.

Prie­ina­ma pasiturintiesiems

Šių grin­dų ne­ga­li­ma ly­gin­ti su be­to­no ma­se, sly­pin­čia po įpras­ta grin­dų dan­ga dau­ge­ly­je būs­tų. Tos nie­kaip ne­pa­vyk­tų ly­giai nu­šli­fuo­ti. Čia nau­do­ja­mas spe­cia­lus be­to­nas, šli­fa­vi­mo įran­ga ir im­preg­na­vi­mo me­džia­gos. Lie­tu­vo­je be­to­ni­nės grin­dys na­muo­se - vis dar nau­jie­na, ta­čiau LŽ pa­šne­ko­vai pa­ste­bė­jo, kad gy­ven­to­jų su­si­do­mė­ji­mas di­dė­ja. Tie­sa, dau­ge­lį ne­re­tai at­bai­do to­kių grin­dų kai­na. Be­to­nas vi­suo­me­nė­je lai­ko­mas ga­na pi­gia me­džia­ga - juk juo den­gia­mos gat­vės ar au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lės. To­dėl nie­ko keis­ta, kai rink­da­mie­si nau­ją grin­dų dan­gą žmo­nės įsi­vaiz­duo­ja, kad be­to­ni­nis pa­vir­šius bus pi­giau­sias spren­di­mas. Iš tie­sų gy­ve­na­mo­sioms pa­tal­poms pri­tai­ky­ta be­to­no dan­ga ge­ro­kai bran­ges­nė už dau­ge­lį tra­di­ci­nių me­džia­gų. Jos įren­gi­mo kai­na svy­ruo­ja nuo 100 iki 350 li­tų už kvad­ra­ti­nį me­trą, be to, la­bai ski­ria­si nuo rei­kia­mo par­uo­ši­mo, den­gia­mo plo­to, pa­si­rink­tų me­džia­gų ir dau­ge­lio ki­tų da­ly­kų.

Bend­ro­vės PST fi­lia­lo "Pa­sta­tų ap­dai­la" Be­to­ni­nių grin­dų pa­da­li­nio va­do­vas Žyd­rū­nas Ja­nuš­ka ne­slė­pė, kad klien­tus daž­niau­siai at­bai­do kai­na. Bū­tent dėl to klo­ti to­kias grin­dis gy­ve­na­muo­siuo­se būs­tuo­se ten­ka tik pa­vie­niais at­ve­jais. Ne­re­tai žmo­nės, iš­sik­lau­si­nė­ję apie kai­nas, ieš­ko pi­giau dir­ban­čių pa­vie­nių meis­trų.

Ren­ka­si pilkš­vus atspalvius

Bend­ro­vės "Grin­be­ta" be­to­ni­nių grin­dų pro­jek­tų va­do­vas Sau­lius Mi­ka­laus­kas taip pat ma­no, kad ši dan­ga skir­ta tiems, ku­rie ga­li sau leis­ti dau­giau. "To­kios grin­dys - ti­krai ne pi­giau­sias pa­si­rin­ki­mas. Bet jei žmo­gus tu­ri pi­ni­gų ir vi­zi­ją, ga­li­ma su­kur­ti la­bai įdo­mų di­zai­ną", - tvir­ti­no jis.

Kaip ori­gi­na­liau­sią pro­jek­tą S.Mi­ka­laus­kas pri­si­mi­nė vi­sa­me na­me pa­klo­tas juo­das po­li­ruo­to be­to­no grin­dis, ta­čiau to­kį iš­skir­ti­nį sti­lių pa­si­rin­ko žmo­gus iš me­ni­nin­kų ap­lin­kos.

Grin­dų spal­vą ga­li­ma rink­tis iš ge­ro­kai pla­tes­nės ga­mos, ne vien juo­da-bal­ta. Bet pa­šne­ko­vas ne­slė­pė, kad ryš­kiai mė­ly­nos ar rau­do­nos dan­gos lie­tu­viai ne­pa­gei­dau­ja. Grin­dų iš­orė taip pat pri­klau­so nuo po­li­ra­vi­mo. Juo pa­vir­šiui ga­li bū­ti su­teik­tas skir­tin­gas glot­nu­mas - nuo ma­ti­nio iki ly­gaus it stik­las.

Be­to­no di­zai­no stu­di­jos sa­vi­nin­kas Alek­sand­ras Va­si­levs­kis pri­si­mi­nė ryš­kias­pal­ves grin­dis ma­tęs tik už­sie­ny­je. "Ga­li­ma iš­gau­ti bet ko­kią spal­vą, ta­čiau 80 proc. už­sa­ko­vų pa­gei­dau­ja švel­niai pil­kos. Net ga­min­to­jas ėmė tiek­ti ne vien bal­tą ba­zi­nę me­džia­gą, bet ir iš kar­to su­mai­šy­tą pil­ką mi­ši­nį", - sa­kė jis. A.Va­si­levs­kis pa­žy­mė­jo, kad an­tra pa­gal po­pu­lia­ru­mą - švie­si smė­lio spal­va.

home-designing.com nuotrauka/Dauguma betonines grindis užsisakančių lietuvių renkasi pilką spalvą.

Leng­va plau­ti, bet šalta

Pa­grin­di­nė prie­žas­tis, ko­dėl žmo­nės nu­spren­džia klo­ti na­muo­se be­to­ni­nes grin­dis, yra jų di­zai­nas. Ta­čiau pa­šne­ko­vai dar at­krei­pė dė­me­sį ir į pra­ktiš­ku­mą. Be­to­nas la­bai ge­rai pra­lei­džia ši­lu­mą, to­dėl tin­ka šil­do­moms grin­dims klo­ti. Ly­gų pa­vir­šių pa­pras­ta plau­ti ir šluo­ti, nė­ra ply­še­lių, ku­riuo­se ga­li kaup­tis ne­šva­ru­mai. Itin svar­bu tai, kad to­kios grin­dys tar­nau­ja dau­gy­bę me­tų.

Ta­čiau gy­ven­to­jai, ku­rie tu­ri be­to­ni­nes grin­di­mis, įžvel­gia ir trū­ku­mų. Ant kie­to pa­vir­šiaus ne­ma­lo­nu vaikš­čio­ti ba­so­mis ar laks­ty­ti vai­kams. Iš­jun­gus šil­dy­mą grin­dys bū­na šal­tos net va­sa­rą. Be to, jos tin­ka tik mo­der­naus sti­liaus na­muo­se.

Pa­sak A.Va­si­levs­kio, be­to­ną su­nku pa­ly­gin­ti su bet ko­kia ki­ta grin­dų me­džia­ga. "Už ge­ro ga­min­to­jo ply­te­les jis bū­tų silp­nes­nis, bet la­mi­na­tą pa­tva­ru­mu aiš­kiai len­kia. Be­to­no grin­dims va­ly­ti ne­rei­kia jo­kių che­mi­nių me­džia­gų, nes nė­ra siū­lių, - vi­sa pa­tal­pa at­ro­do kaip deng­ta vie­na ply­te­le", - aiš­ki­no di­zai­no stu­di­jos sa­vi­nin­kas.

Nuo­dų pavojus

Pa­šne­ko­vas ti­ki­no, kad už­sie­ny­je be­to­ni­nės grin­dys da­bar itin po­pu­lia­rios. Vo­kie­ti­jo­je ir Skan­di­na­vi­jo­je jos to­kios pat įpras­tos kaip me­di­nės len­tos ar ki­li­mi­nė dan­ga. Ga­li bū­ti, kad Lie­tu­vo­je ir­gi dau­gės na­mų, tu­rin­čių be­to­ni­nes grin­di­mis, ta­čiau A.Va­si­levs­kis pri­myg­ti­nai siū­lė at­kreip­ti dė­me­sį į me­džia­gų ko­ky­bę ir jų su­dė­tį. "Gy­ve­na­mo­sioms pa­tal­poms skir­tas spe­cia­lus be­to­nas. Rei­kia la­bai ati­džiai žiū­rė­ti, kad ja­me ne­bū­tų tok­si­nų, kad meis­trai ne­nau­do­tų pra­mo­ni­nėms pa­tal­poms skir­to mi­ši­nio ar be­to­no su epok­si­do prie­mai­šo­mis. Pa­pras­tai vi­sa­da įren­gia­mos šil­do­mos be­to­ni­nės grin­dys, tad įsi­vaiz­duo­ki­te, ko­kie nuo­dai pa­sklis­tų po kam­ba­rius", - įspė­jo jis.

Gy­ve­na­mo­sioms pa­tal­poms skir­tas be­to­nas tu­ri bū­ti iš na­tū­ra­lių me­džia­gų, pa­ga­min­tas ce­men­to pa­grin­du. Iš­lie­ti to­kias grin­dis trun­ka nuo ke­lių die­nų iki sa­vai­tės. A.Va­si­levs­kis pa­brė­žė, kad sto­ti ant jų ga­li­ma jau po tri­jų va­lan­dų. Po par­os be­to­nas po­li­ruo­ja­mas ir im­preg­nuo­ja­mas, o po 4-5 die­nų pa­grin­das su­tvir­tė­ja taip, kad ant jo ga­li­ma sta­ty­ti bal­dus ir grįž­ti prie įpras­to gy­ve­ni­mo rit­mo. To­kios grin­dys tu­rė­tų lai­ky­ti bent 10 me­tų.

Ilona Staškutė

www.lzinios.lt